Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

webtom

Smartfon ~600 zł

Polecane posty

Witam,

po kilku latach użytkowania mojej Xperii J dochodzę do wniosku, że czas wymienić ją na coś szybszego. Zwracam się więc do was z serdeczną prośbą o doradzenie mi, co konkretnie kupić.

W obecnym telefonie przeszkadza mi przede wszystkim bardzo wolne działanie chyba wszystkich możliwych aplikacji - nawet taka Opera Mini ledwo sobie radzi (korzystam z niej, bo płynność przewijania stron w Chrome'ie rani moje oczy), klawiaturze zdarza się przyciąć na kilka dobrych sekund (całe szczęście nie połyka wystukanych literek), zacinają się nawet odtwarzane piosenki (chociaż sądzę, że w tym przypadku problem leży w wolnym dostępie do pamięci, bo przycięcia nigdy nie występują krótko po sobie), a korzystanie z Hangouts to katorga. Do tego telefon ma ograniczony rozmiar pamięci na aplikacje (wydaje mi się, że to nie jest typowe dla wszystkich telefonów z Androidem).

Nie potrzebuję żadnych Dual SIMów, LTE, aparat może być dowolnej jakości, nie jestem zbyt przywiązany do Androida.

Zależy mi na:

  • przyzwoitej szybkości działania (poza standardowymi zastosowaniami telefonu będę używać głównie do przeglądania internetu i słuchania muzyki)
  • slocie na karty pamięci (chyba że będzie miał 32+ GB pamięci)
  • nienagannej jakości dźwięku z podłączonych słuchawek (ale bez przesadnego szału, nic powyżej pchełek za ~150 zł nie planuję do niego podłączać)
  • przyzwoitym wyświetlaczu (czyli najlepiej jakiś IPS/AMOLED), może mieć większą przekątną niż obecne 4'', ale nie jest to wymóg
  • baterii, której nie będzie trzeba codziennie ładować (oczywiście nie przy super intensywnym użytkowaniu, po prostu chciałbym uniknąć jakiegoś ultra-niemobilnego potworka)

Tytułowy budżet podałem bardzo orientacyjnie, wcale bym się nie obraził, gdybyście znaleźli jakiś przyzwoity telefon za połowę tej kwoty, a jak zajdzie taka potrzeba, to znajdę 800 zł, a nawet więcej. Nie wykluczam zakupu używki (jednak raczej na gwarancji).

Zastanawiam się nad Lumią 735 (ale może uznacie, że któryś z modeli 5xx/6xx w zupełności mi wystarczy), nie wiem czy opłaca się dorzucać do czegoś pokroju Moto G 2gen. Byłbym wdzięczny, gdybyście przy propozycjach (również tych moich) streścili co ważniejsze wady, być może co niektóre wymagania nie przychodzą mi do głowy.

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Lumii IMO 735 to doskonałe minimum - powinna spełnić twoje oczekiwania i jesli tylko budzet cię nie ściga to nie zawracaj sobie głowy liniami 500 i 600.

Moto G2 to całkiem niezły androidofon z czystym systemem, ale jego cena nie jest do końca tak dobra jak być powinna. Jeśli wolisz Androida zamiast WP możesz spróbować. Za ~600 masz też ewentualnie leciwego już Galaxy S3 (ale nie Neo), który mimo wszystko dalej jest nienajgorszą propozycją, choć nie jest już wspierany przez Samsunga aktualizacjami i łatkami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jesli tylko budzet cię nie ściga to nie zawracaj sobie głowy liniami 500 i 600.
Niby tak, ale mimo wszystko dopuszczam taką możliwość, że WP mi nie przypadnie do gustu. O ile taką 520 (i używane 630/635) można jeszcze potraktować jako drogą mydelniczkę, o tyle 735 już taka tania nie jest, więc na kilkumiesięcznym "wypożyczeniu" stracę więcej. Opłaca się dokładać do podwojenia RAMu i większej rozdzielczości?

Tak przy okazji, to 525 w ogóle istnieje? Jest jest specyfikacja (kusi szczególnie 1GB RAMu), na allegro kupa akcesoriów, a samego telefonu nigdzie nie widzę.

Akurat o ile Samsung to znana marka, o tyle GoClever jest dla mnie firmą-krzakiem (może niesłusznie), a takich wolałbym unikać.

Co do S3, to dobrze mi się wydaje, że dzięki swojej popularności (kolejny argument w starciu z GoClever?) jeszcze długo będzie wspierany jakimiś CyanogenModami? Trochę się naczytałem o przymulającym TouchWiz'ie, więc "normalny" S3 jakoś niezbyt mnie przekonuje, ale może z CM Andek sporo zyskuje. Da się to to jakoś porównać z WP?

Tak w ogóle, to instalując CM automatycznie tracę gwarancję?

PS Czemu zabronione jest rozmawianie o łamaniu WP i iOS, a Andka nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@James No cóż, niektórzy lubują się markowych słuchawkach i już lepsza ta S3 od jakiegoś Ace 3,5 Lite Plus Lte Neo biggrin_prosty.gif

A na te tanie sprzęty Goclevera też bym się zbytnio nie napalał, wydajność do tego S3 podobna, ale wykonanie nie zawsze takie dobre, prędzej bym właśnie do Moto G2 albo Zenfona 5 dołożył lub coś całkiem chińskiego wziął.

@webtom 525 jest dostępna chyba tylko w Indiach, a szkoda bo to bardzo fajny model.

Do gigabajtu Ram się przede wszystkim warto dołożyć nawet na WP, mimo wszystko trochę to poprawia wrażenie użytkowania i pozwala na instalację wszystkich apek z marketu (nielicznych przy 512mb nie zainstalujesz). Rozdziałka - to już sam sobie odpowiedz czy warto, jest jescze różnica w technologii - Oled 735 vs IPS słabszych Lumii.

S3 owszem, ma bardzo dobre wsparcie nieoficjalne, CMy, rozmaite porty z innych Samsungów i tym podobne. Haczyk jest taki, że zapewne żaden custom rom nie jest tak dobrze dopracowany jak stock rom. Fon zyskuje na wydajności i płynności i, ale też traci odrobinę funkcji od producenta, a efektem ubocznym jest np. nieco gorsza jakość zdjęć na CM (brak sterów Samsunga). Gwarancję niestety tracisz, ale są tricki by ją odzyskać.

Łamanie WP i iOSa to inna para kaloszy - to zamknięte systemy, nieprzewidziane do modyfikowania, dlatego też ich łamanie nie jest chyba akceptowane przez samych producentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tracę gwarancję, a CM nie jest pozbawiony wad, to Andka sobie odpuszczam.

Jeszcze mi się jedno pytanie nasunęło - jak wyglądają aktualizacje WP? Wszystkie modele dostają je (póki co) bezterminowo, czy niektóre zaraz będą "przeterminowane"?

Po przejrzeniu ofert na allegro skłaniam się ku używanej 630/635 (różnią się tylko LTE?) - jak uznam, że brakuje czegoś obecnego w 735, to szybko sprzedam i (mam nadzieję) wiele nie stracę.

Co do samych ofert, to na co zwracać uwagę (poza sim-lockiem)? Telefon powinien być kupiony w Polsce, czy może być z dowolnego kraju UE i nie będzie problemów z gwarancją?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Lumii dotychczas wszystkie dostawały i podobnie ma być z aktualizacją do Windowsa 10 - w tym wypadku jednak parę modeli może zostać pominiętych, na razie potwierdzono 1520, 735 i 435.

630/635 to właśnie różnica w LTE i estetyce - 635 ma ładniejsze, matowe klapki. Poza tym to ten sam telefon.

Co do gwarancji nie jestem 100% pewien, ale jeśli dany model jest dostępny dla Polski nie powinno być problemu z serwisem modelu kupionego za granicą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

635 ma ładniejsze, matowe klapki
Czyli 635. No to wyruszam na polowanie.

Wielkie dzięki za pomoc, za kilka(-naście?) dni zdam relację.

EDIT:

Na początek może małe sprostowanie - w

recenzji pojawia się stwierdzenie odwrotne (630 ma matowe wykończenie), z tego co zauważyłem na allegro oba modele występują z matowymi klapkami.

Druga sprawa - ostatecznie zdecydowałem się na zakup Lumii 735, bo jednak uznałem, że używki nie kupię, jak nówkę mogę mieć za kilka zł więcej, natomiast nówki 635 miały trochę zbyt wysokie ceny.

Od razu rzucę kilka uwag, może komuś się przydadzą:

+ świetny ekran - czarna czerń*, żywe kolory, wysokie ppi

+ płynność działania, z Xperią J nie bardzo jest co porównywać, ale zdecydowanie jest tak, jak powinno być

+ klawiatura - wcześniej nie miałem bliższej styczności z takim rozwiązaniem (w Xperii nawet standardowa klawa nie wyrabiała), ale mazanie po klawiszach znacznie ułatwia pisanie, nawet nie trzeba się przesadnie starać z dojeżdżaniem do konkretnych klawiszy

* dwa przyzwoitej jakości aparaty - nie traktuję tego jako zaletę, bo mi na nich nie zależy, ale warto odnotować, że ponoć jest to telefon przewidziany do masowej produkcji selfie

* trudna do zdjęcia obudowa - co prawda trochę się namęczyłem, żeby ją ściągnąć celem włożenia SIMa (który tak nawiasem musi być w formacie nano), ale z drugiej strony nie planuję zbyt często zaglądać do środka, więc może to nawet lepiej, przynajmniej nie będę jej z nudów ściągać

* dosyć ciasne gniazdo jack - przy pierwszym podłączaniu, nie spodziewając się tak dużego oporu, utknąłem przed ostatnim klikiem. Telefon chyba uznał, że podłączyłem słuchawki mono, bo nawet po wciśnięciu wtyczki do końca słyszałem dźwięk tylko z jednej strony

- bateria - chyba jeszcze trochę za krótko, żeby ją oceniać, ale mam spore obawy, czy przy normalnym użytkowaniu będzie w stanie wytrzymać dwa dni

- biedne wyposażenie - poza telefonem i pudełkiem dostałem kartę 2GB oraz ładowarkę bez odpinanego kabla, czyli dosyć mało, z drugiej strony więcej i tak nie potrzebowałem, więc może i lepiej że nie musiałem płacić za zbędne bajery. Ale modułowa ładowarka wcale by nie zaszkodziła

- braki w funkcjonalności i nieprzemyślane rozwiązania - jest ich cała masa, począwszy od przeglądarki (IE nie pozwala na otworzenie nowej karty w tle, znalazłem alternatywę w postaci UC Browser, ale ta z kolei potrafi irytująco zmieniać rozmiar strony w czasie ładowania, do tego męczy reklamami), przez odtwarzacz muzyki (który nie pozwala zmienić kolejności piosenek na liście odtwarzania), sklep (postanowiłem sobie zainstalować aplikację, tyle że po włączeniu Wi-Fi telefon uznał, że czas na aktualizację wszystkich programów, więc na odpalenie apki musiałem poczekać dobry kwadrans), po ustawienia (które nie są ani pogrupowane, ani posortowane, więc niektórych opcji trzeba się trochę naszukać w liście długiej na 5-6 ekranów)

*Czerń świetna, co jednak odbija się na czasie reakcji przy zapalaniu piksela, przy szybkim przejściu czarnego w szary widać wyraźne fioletowe smugi. Ale przy normalnym użytkowaniu tego nie widać.

W związku z nieprzesadnie wytrzymałą baterią mam jeszcze zestaw pytań:

Warto się interesować ładowarkami bezprzewodowymi (mam odpowiednio wyposażoną klapkę w telefonie)? Na allegro widzę ich całkiem sporo i to w śmiesznych cenach. Warto dopłacać do oryginalnej Nokii, czy pierwsza lepsza za 20 zł w zupełności wystarczy? Co tak właściwie daje w przypadku ładowarek NFC? I moglibyście wskazać jakąś konkretną, ciekawą ofertę? Aha, dobrze by było, gdybym nie musiał kupować osobno kolejnej ładowarki sieciowej (czyli żeby albo była dołączona do zestawu, albo całość działała z ładowarką microUSB).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się interesować ładowarkami bezprzewodowymi (mam odpowiednio wyposażoną klapkę w telefonie)? Na allegro widzę ich całkiem sporo i to w śmiesznych cenach. Warto dopłacać do oryginalnej Nokii, czy pierwsza lepsza za 20 zł w zupełności wystarczy? Co tak właściwie daje w przypadku ładowarek NFC? I moglibyście wskazać jakąś konkretną, ciekawą ofertę? Aha, dobrze by było, gdybym nie musiał kupować osobno kolejnej ładowarki sieciowej (czyli żeby albo była dołączona do zestawu, albo całość działała z ładowarką microUSB).
Anyone?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...