Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

sruba66

Nextgeny vs PC

Polecane posty

Ave!

Przepraszam, ze odpisuje tak pozno dopiero, ale dopiero teraz znalazlem czas.

Widzisz - tez uwazam, ze popsuty rdzen to zaden problem (o ile sie orientuje to na dzien dzisiejszy w zadnej grze nie odczuloby sie roznicy najmniejszej nawet jakby polowa pomocnicznych rdzeni z miejsca wysiadla) i co najwyzej stanowi pretekst to znizki, ale tylko pod warunkiem ze sie wie o tym, ze jest popsuty. Bo mi sie nie podoba fakt, ze moge kupic cos co nie dziala, ale to ze oferuje sie mi to bez poinformowania mnie.

Proszę bardzo, nikt Cię nie zmusza. Ale w PS3 napęd jest dobry, nigdy nie miałem z nim żadnych problemów. Jaką masz wersję konsoli? 80gb?

mam wersje 40Gb. Szukajac informacji na temat tego popsutego napedu spotkalem sie z kilkoma wypowiedziami osob interesujacych sie zagadnieniem, ktore to wypowiedzi sprowadzaly sie mniej wiecej do tego: by zaoszczedzic na kosztach SONY do swojej konsoli wpakowalo najbardziej kiepski mozliwy model napedu. W dodatku o ile w przypadku filmow nie widac roznicy, o tyle w przypadku gier dane sa nagrywane po kilka razy na plytce bo inaczej naped nie nadazalby z jej odczytywaniem - w efekcie ilosc mozliwych do upakowania danych sie rozni znacznie mniej niz wynikaloby to z teoretycznej pojemnosci nosnikow.

Nie jestem tu specem i nie jestem sklonny wierzyc na slowo osobom z netu - jezeli jednak mowily prawde, to oprocz tego ze owa technologia jest jak na razie pewnym falstartem, to dodatkowo owe zalety wynikajace z pojemnosci plyt Blu-Ray mozna wyrzucic do smietnika.

Za kilka lat będziesz to samo mówił o BD, jak wyjdzie nowy napęd. Cena postępu

ile w takim razie kosztuje naprawa napedu w konsoli PS2?

1.Otoczenie między miastami jest tak dobre, że straciliście tylko konne pościgi (Ty na koniu a oni na nogach :)) i ogólnie bardzo fajny kawałek gry, w który twórcy włożyli masę pracy

zgadzam sie - nie korzystalem z opcji szybkiej podrozy. Tworcy wlozyli mase pracy w ow kawalek gry - wyglada on naprawde pieknie, jest niesamowicie rozbudowany pod wzgldem rozmiarow i elementow (wioseczki, obozy wojskowe itd.). Szkoda, ze absolutnie nic sie tam nie dzieje i oczarowanie pieknym wygladem lokacji jest niezmiernie szybko zastepowane irytacja spowodowana aplikowaniem sobie podczas przemierzania tej lokacji niesamowistych wrecz dawek nudy. W efekcie po pewnym czaqsie jedyny akceptowalny sposob przemierzenia owego kawalka to sprintowanie na koniu - czyli nie mniej ni wiecej tylko proba jak najszybszego go przebycia podziwiajac efekty rozmycia i jak przystalo na skrytobojce robiac niesamowity harmider na calej trasie. Dzieki postoje, Krolestwo to perfekcyjny przyklad calkowicie zmarnowanego potencjalu.

Nie ilość, a jakość się liczy. Jak chcesz to graj w masę tytułów z pudła w Media Markt - tylko 9,99.

jakis czas temu w takim pudle znalazlem Fallouta 1 i 2. Poza tym smiem twierdzic, ze samych znakomitych tytulow (absolutne hity) na PS 2 jest jak na razie wciaz wiecej niz wszystkich gier wydanych na PS3. Poza tym jak jakis czas temu ktos probowal dla porownania zebrac wszystkie gry z konsol to ilosc jednak wysuwal na pierwsze miejsce.

o Ty przyjmujesz, że gdyby nie piractwo i nieudolność twórców gier, to PC by dominowało, i to zdecydowanie (ty vs. Tyson)? No człowieku, opanuj się :/

to Ty nie rozumiesz metafory. Pomijajac juz celowa hiperbolizacje i fakt, ze nie pisalem nic o piractwie: zaleta (badz wada - zaleznie od postawy i oczekiwan, ale watpie by ktos konsole kupowal bo potrzebuje czegos naprawde wielozadaniowego) konsol jest ich konstrukcja - jest praktycznie jedna konfiguracja (w obrebie generacji i marki) i tworcom pozostaje tylko uwzgledniac regiony (choc te w PS3 chyba juz odpadly) i to, czy telewizor jest HD, czy tez nie. Analogicznie zaleta czlowieka moze byc inteligencja (albo tez wada - znowu zalezy gdzie sie trafi, ale ze tak to ujme: w garniturze do barow gdzie sie lokalni dresiarze zbieraja to malo kto chodzi). Jednakze juz JAKIE gry pojawiaja sie na konsole nie jest zaleta konsol. Analogicznie zaleta czlowieka nie jest to, ze ma dobry samochod (pewien filozof ze starozytnej Grecji - afair to Platon - mawial, ze osoba przechwalajaca sie tym, ze ma szybkiego konia jest w najlepszym przypadku malo rozsadna: szybkosc jest zaleta konia, a to ze zostalo sie njego wlascicielem jest na dobra sprawe przypadkiem). Mam nadzieje, ze teraz metafora jest juz calkowicie przejrzysta?

Dla odmiany pzyszla mi na pewna zaleta PS3 - bez problemu moge do niej podlaczyc PCtowego pada i najwyrazniej dziala on bez problemow. Ostatnio widzialem w EMPIKU pad ala XBOX360 w wersji PC... kuszaca mozliwosc szczerze mowiac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wersje 40Gb

Wszystko jasne. 40GB to najbardziej awaryjna wersja. W nowych 80-tkach problemy z napędami są znikome

Nie jestem tu specem i nie jestem sklonny wierzyc na slowo osobom z netu - jezeli jednak mowily prawde, to oprocz tego ze owa technologia jest jak na razie pewnym falstartem, to dodatkowo owe zalety wynikajace z pojemnosci plyt Blu-Ray mozna wyrzucic do smietnika.

Faktycznie, póki co na płyty BD są nagrywane te same rzeczy po kilka razy - bo napęd 2x czy 4x nie nadąży z wczytywaniem tego. I tak niektóre gry na PS3 momentami mogą przyciąć - PES2009 po strzale w słupek, czy GTA4 przy większej zadymie - ale trwa to kilka sekund, i dla mnie nie stanowi wielkiego problemu. Gdy pojawią się szybsze napędy, akurat będą pewnie wchodzić powoli nowe generacje konsol, z takimi właśnie napędami

ile w takim razie kosztuje naprawa napedu w konsoli PS2?

Nie mam pojęcia. Ale myślałem, że chodzi Ci o napędy na PC :)

jakis czas temu w takim pudle znalazlem Fallouta 1 i 2

Ja wczoraj w piasku na plaży znalazłem 5zł. Fajnie, nie? Czy to znaczy, że owa plaża jest pełna skarbów?

Poza tym smiem twierdzic, ze samych znakomitych tytulow (absolutne hity) na PS 2 jest jak na razie wciaz wiecej niz wszystkich gier wydanych na PS3.

A ja śmiem twierdzić, że nie można w ilości gier porównywać konsoli 9-letniej i 3-letniej :) i jeszcze jedno - gry na PS3 to w zdecydowanej większości dobre gry, crapów bardzo mało. Możesz to samo powiedzieć o PC?

chyba trochę zeszliśmy z tematu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno - gry na PS3 to w zdecydowanej większości dobre gry, crapów bardzo mało. Możesz to samo powiedzieć o PC?

chyba trochę zeszliśmy z tematu ;)

Nawet jeśli gry na PC w większości to crapy nie oznacza to, że jest więcej dobrych gier na PS3 niż na PC. Nikt nie mówi, że musisz grać w te słabe gry na PC.

Odnośnie tego, że na konsolach gra się lepiej, bo na dużym TV. Pożyczyłem od kumpla X'a ( Fable 2 ) i podłączyłem do mojej 50 calowej plazmy. I co ? Wolałbym grać na swoim malutkim, 19 calowym LCDeku, bo nie uważam, że wielkość ekranu wpływa w jakiś sposób na grę.

Sterowanie

Według mnie na padzie można strzelać tak samo precyzyjnie jak na myszce. Problem jest tylko z szybkością. Czy obrócisz się o 360 stopni na padzie tak szybko jak na gryzoniu ?

PS Sądząc z sygnaturki kompa masz całkiem niezłego. Po co ci ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Sądząc z sygnaturki kompa masz całkiem niezłego. Po co ci ???

Do gry, a jak myślisz? Gdybym na PC w ogóle nie grał, przecież bym nie czytał CDA.

Odnośnie tego, że na konsolach gra się lepiej, bo na dużym TV. Pożyczyłem od kumpla X'a ( Fable 2 ) i podłączyłem do mojej 50 calowej plazmy. I co ? Wolałbym grać na swoim malutkim, 19 calowym LCDeku, bo nie uważam, że wielkość ekranu wpływa w jakiś sposób na grę.

Ustawiłeś w opcjach odpowiednią rozdzielczość? Może kolega gra na jakimś stareńkim CRT, i konsola przystosowała się do 576p ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego konsola lepsza od PC?Moim zdaniem dlatego ze np.konsole kupimy raz i nie trzeba juz wymieniać np karty graficznej,tylko jak już co cala konsole,gry chodzą bez problemu w najwyższych rozdzielczosciach,jest to dobry wybor jezeli kogos nie stac aby co rok wywalac w kompa kilkaset zlotych tylko,ze ceny gier na np ps3 i x360 w polsce pozostawiaja wiele do zyczenia i na padzie tez mozna sie przyzwyczaic grac w gry typu FPS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie co jest lepsze, bo konsole i piece mają wady i zalety które je równoważą. Oto moja lista wad i zalet konsol i blaszaków:

KONSOLE:

Zalety:

- Brak problemów ze sterownikami

- Nie trzeba gier instalować

- Padem gra się wygodniej w niektóre gry(platformówki, bijatyki, slashery i ścigałki)

- Można cooperować we 2 na jednej maszynce

- brak wirusów i innych problemów natury PeCetowej

- nie trzeba upgradować co kilka lat

- można wygodnie położyć się na kanapie i grać

Wady:

- brak możliwości Ustawienia sterowania (zawsze skacze się iksem a postać kontroluje się lewą gałką, a czemu nie prawą? Czemu zawsze iksem skaczemy a nie np trókątem? A może ja nie chce iksem skakać? Pomyślał o tym ktoś a?

-Na ekranie podczas napisów samouczkowych zamiast pojawić się napis jaki przycisk mamy nacisnąc pojawia sie zdjęcie tego przycisku, a to psuje klimat i wiarygodność gry i przeszkadza zwłaszcza w takich grach jak n.p. Silent Hill V)

- padem ciężko grać w RTSY

- bez mikrofona w grach sieciowych nie pogadasz bo jak będziesz na padzie pisał?

Kompy:

Zalety:

- Można każdą grę dowolnie skonfigurować do własnych potrzeb

- Łatwe rozmowy z graczami

- Można na PC zrobić więcej rzeczy, oglądać pliki w PowerPoincie czy pdefie

- Lepszy dla programistów

- lepszy do internetu

Wady:

- sterowniki

- wirusy

- konieczność formatowania co jakiś czas

- trzeba go upgradować co ileś lat

- -||- instalować gry, zamiast je od razu uruchamiać

- pecetowcy siedząc przy biurku na obrotowym krześle strasznie się garbią, a konsolowcy mogą się położyć na kanapie z padem, unikając bólu pleców

Sami widzicie że te 2 urządzenia wzajemnie się uzupełniają i nie można powiedzieć co jest lepsze a co gorsze. To tylko część zalet i wad jakie można znaleźć. Wojna konsole vs PC jest więc bez sensu, zaś każdy szanujący się "Gracz" przez duże G powinien mieć w domu i PC i co najmniej 1 dowolną konsole i grać na nich na przemian. Dopiero wtedy będzie "Prawdziwym" graczem, a tak mając i broniąc tylko 1 platformy jest się graczem tylko w połowie. Dobranoc Państwu! :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- brak możliwości Ustawienia sterowania (zawsze skacze się iksem a postać kontroluje się lewą gałką, a czemu nie prawą? Czemu zawsze iksem skaczemy a nie np trókątem? A może ja nie chce iksem skakać? Pomyślał o tym ktoś a?

Brak? W takim Mirror's Edge np. można ustawić sterowanie prawą gałką. Konfigurację iksów, kółek i kwadratów zmienić można chyba w każdej grze na PS3, nie wiem jak jest w XO

-Na ekranie podczas napisów samouczkowych zamiast pojawić się napis jaki przycisk mamy nacisnąc pojawia sie zdjęcie tego przycisku, a to psuje klimat i wiarygodność gry i przeszkadza zwłaszcza w takich grach jak n.p. Silent Hill V)

Wow, wielu ludzi bezpowrotnie porzuci zamiar kupienia konsoli gdy to przeczytali :lol: No w czym Ci to przeszkadza, jakim cudem może to psuć klimat? Mają pisać "Aby odebrać przeciwnikowi broń wciśnij trójkąt lub rusz padem do góry (ME)"? Toż to nieczytelne by było...

- bez mikrofona w grach sieciowych nie pogadasz bo jak będziesz na padzie pisał?

A słyszałeś o możliwości podłączenia klawiatury do konsoli? Klawka na kolana i można komunikować się tekstowo równie dobrze jak na PC...

Oczywiście, że konsole mają minusy, ale żadnym z nich nie jest to co napisał kolega wyżej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale konsole mają przede wszystkim komunikacje głosową prawda? W grach to nie jest złe, bo komunikacja głosowa w grach jest zwykle lepsza od tekstowej. Poza grami jednak lepiej jest tekstowo, a to może trochę boleć. :) Co do tych przycisków i wyświetlania na ekranie. Na PC też tak jest często (są to również gry wydane na konsole więc to pewnie dlatego :)). Co do konfiguracji to to chyba już jest w każdej konsoli (może prócz Wii :)), więc argument mocno przestarzały. Klawiatura i konsola... to "trochę" głupi pomysł :) No ale jak klawiatura to wada PC i zaleta konsol (nie mówie że z ust tych samych ludzi) to ja tu węsze fanbojostwo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego głupi pomysł? Spróbowałbyś posiedzieć na necie z padem, zmieniłbyś zdanie. A klawka na kolanach to dla mnie standard we wszystkich grach online, od LBP po Resistance 2 ;) I dlaczego klawiatura ma być wadą PC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia dlaczego klawiaruta+myszka miała być wadą PC - pytaj się Divesa. Ja wiem że na necie z padem może być ciężko, i wcale nie twierdze że klawiatura na kolanach jest zła. Jest po prostu... mało konsolowa :) Tutaj "wszyscy" konsolowcy twierdzą że to co z PC jest złe i be i niegodne konsoli i na odwrót. Ja szczerze mówiąc jakoś nie trawie padów (pewnie dlatego że mam kierownice i joya, gdybym ich nie miał to bym pada używał :)). Są mi niepotrzebne, ale nie twierdze że są złe - są tylko w moim odczuciu nieprecyzyjne (i mojego kolegi również który ma Xsa - po prostu woli myszke do celowania :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiaturę można do konsoli podłączyć? Ale to trzeba mieć klawę na USB nie na PS/2. Poza tym skoro da się ją podłączyć i na niej pisać to czemu nie da się nią też grać? I czy da się ją podłączyć do PlayStation 2? A jeśli chodzi o brak możliwości konfigurowania sterowania to pisząc to miałem na myśli PSP i PS2 bo tylko na tych konsolach grałem. Nie wiem jak to jest na X0 i na PS3...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kratos1989

Żeby grać na Xboxie 360, za pomocą myszki i klawy trzeba specjalnej przejściówki (na allegro czasem jest, koszt jakieś 200zł).

Choć nie wiedzę w tym sensu, skoro pad jak dla mnie jest wygodniejszy...

Ja gram na konsoli bo tak mi wygodniej, PC'ta mam do internetu, aplikacji etc.

No i zgodzę się z postem porównawczym Kratos'a1989 te platformy się uzupełniają, jak dla mnie najlepsza konfiguracja to słaby (by uciągnął wszystko bez zawieszek - chodzi mi o aplikacje itd.) PC i current-gen'owa konsolka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia dlaczego klawiaruta+myszka miała być wadą PC - pytaj się Divesa.

Gdzie ja tak napisałem? Ja tylko tępię ludzi którzy twierdzą że na padzie nie da się grać w np. FPS'y a sami nawet nie próbowali, lub ograniczyli się do zagrania 5 min w sklepie i teraz twierdzą jakie te konsole są be i w ogóle samo ZUO.

A jeśli chodzi o brak możliwości konfigurowania sterowania to pisząc to miałem na myśli PSP i PS2 bo tylko na tych konsolach grałem. Nie wiem jak to jest na X0 i na PS3...

To dziwne, bo ja jakoś konfigurować sterowanie mogę, przynajmniej w niektórych grach.

Sami widzicie że te 2 urządzenia wzajemnie się uzupełniają i nie można powiedzieć co jest lepsze a co gorsze. To tylko część zalet i wad jakie można znaleźć. Wojna konsole vs PC jest więc bez sensu, zaś każdy szanujący się "Gracz" przez duże G powinien mieć w domu i PC i co najmniej 1 dowolną konsole i grać na nich na przemian. Dopiero wtedy będzie "Prawdziwym" graczem, a tak mając i broniąc tylko 1 platformy jest się graczem tylko w połowie. Dobranoc Państwu! :P

Tak oto pojechałeś po wszystkich fanboyach PC, którzy nigdy nie mieli żadnej platformy poza kompem (nie, gameboy wygrany w promocji Mirindy się nie liczy :/), a próbują uchodzić za jakieś autorytety i krytykują konsole. Perełki typy "na konsolach nie ma przeglondarek internetowych" są na porządku dziennym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupi się konsole zdecydowanie starcza na dłużej chodzi mi o to że każda gierka na x pójdzie a na pecety co rusz jest nowy sprzęt bez którego gierka Ci nie pójdzie, Co krok twój portfel jest opróżniany na nową grafe dołożenie ram może nawet zmiana płyty głównej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez granie na konsoli na 2 lub więcej oprócz komunikacji głosowej jest też komunikacja fizyczna, czyli jak gramy np. w Motogp i się wywalisz na ostatnim zakręcie przed metą możesz wyżyć się na "Player-u 2-gim" przynajmniej refleks się poćwiczy, a przy okazji zdobędziesz szacunek (zakładając, że ty mu dasz popalić). Grając na kompie przez neta jedyną rzeczą na której możesz się wyżyć to np. klawiatura, myszka lub brat....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiaturę można do konsoli podłączyć? Ale to trzeba mieć klawę na USB nie na PS/2.

A co za problem kupić przejściówkę za 5zł, lub mieć specjalną klawiaturę pod USB? Z Afryki trzeba sprowadzać?

Poza tym skoro da się ją podłączyć i na niej pisać to czemu nie da się nią też grać?

W niektóre gdy się da. A wyobraź sobie sytuację - FPS multiplayer. Połowa graczy ma pada, połowa klawiaturę i mysz. Która połowa będzie górowała? Na konsolach jest taka sytuacja, że albo da się grać tylko na padzie, albo tylko za pomocą klawiatury i myszy (z drugiego zestawu przyznam, zbyt wiele gier nie ma...).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie, gameboy wygrany w promocji Mirindy się nie liczy :/)

Masz coś przeciwko gameboyom? >:O

W niektóre gdy się da. A wyobraź sobie sytuację - FPS multiplayer. Połowa graczy ma pada, połowa klawiaturę i mysz. Która połowa będzie górowała?

Stawiałbym na myszkę, która zapewnia zarówno błyskawiczne ruchy jak i precyzję. Gramy bez autoaima, nie?

Hm.

Dałoby się takie coś zrealizować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby się z technicznego punktu widzenia :) Jednak niewielu to wprowadza w życie. Shadowrun był właśnie takim potworkiem - PCtowcom ciężko było grać bo broń palna była bardzo niecelna i ogólnie nieskuteczna, a broń biała była zbyt potężna i wszystko sporowadzało się do tego kto do kogo szybciej podbiegnie i zanożuje/zakatanuje itp. Pomysł jak widać nie wypalił. A na przykład taki GoW? Gra na PC jest praktycznie niezmieniona - więc nie nie stałoby na przeszkodzie by PC mogło grać z Xami :) Nic prócz M$ :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przykład taki GoW? Gra na PC jest praktycznie niezmieniona - więc nie nie stałoby na przeszkodzie by PC mogło grać z Xami :) Nic prócz M$ :P

Może by coś takiego wyszło, no ale PCtowcy nie chcieli płacić MS za live, jak to jest na X'e. Jako że za tą kasę dostajemy lepsze serwery itd. Czemu niby obie usługi, Live Gold z x360 i live mają być zrównane? Do tego xboxowcy musieli by się użerać z różnymi cheaterami i bot/buguserami z PC. Ja wolał bym tego uniknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zaczynasz być śmieszny w tym momencie :) W czym "wasze" serwery są lepsze? Bo ja nie rozumiem co to znaczy "lepszy" serwer - ping mniejszy? Gra jest ładniejsza? Nie ma się autocelowania? Wytłumacz dokładniej bo trochę to zagmatwane. :) Cheaterzy? Szczerze mówiąc to od co najmniej roku żadnego nie spotkałem. A grałem w wiele gier - od FPSów po RTSy i symulatory :) Uwierz mi - jezeli grasz na normalnych oficjalnych serwerach to nie ma tam żadnych cheaterów (a jeżeli są to żegnają się z grą w 5 minut). Informacje masz więc albo nieświerze albo grasz w inne gry niż na. (Team Fortress 2, L4D, Battlefield 2142, CS... można dalej wymieniać).

EDIT - Co do zrównania Live i XBL - faktycznie PCtowcy woleliby nie płacić za coś co mają od zawsze za darmo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No "niestety" nie grałem w CoDa :) Wole gry w których się myśli :P

Ja kupilem xboxa i zaluje,gry drogie jak cholera,sterowanie tym drągiem,grafika wiele gorsza niz na pc,(np.cod4 jakbym gral na medium).wiec podpialem se kompa pod tv,mam bezprzewodowa myche i klawe i gram glownie na nim.Xboxa wlaczam zeby pograc w fife.

I to tak żeby "udowodnić" że nie każdy posiadacz konsoli jest z niej zadowolony... (Z tematu CD-Action Konsole)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepszy jest komputer, wiadomo z komputerem łączą się większe wydatki ale... do gier na kompa wydawane są poprawki, możesz je modyfikować oraz mieć je w ojczystym języku. Ponadto gry na komputer są około 2 razy tańsze!!! Mało tego! Na kompie gra się o wiele łatwiej bo zamiast pada masz precyzyjną mysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć że gry na PC wcale nie są tańsze (nie wyjeżdżaj tylko z Allegro bo na Allegro gry na PC można i po 5 zł wyłapać), oraz że gry konsolowe można patchować i modować wedle woli? Nie wiem jak sprawa ma się z resztą argumentów ale żeby zaraz w cudzysłowy brać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...