Jump to content
Motomatic

Komputer Gamingowy 4000-4500

Recommended Posts

Witam forumowicze!

Zwracam się do was z kolejną prośbą. Planuję zakup komputera, głównie do gier ew. jakiś rendering filmów( amatorsko). Do wydania mam maksymalnie 4500zł. Do zestawu prosze nie wliczać monitora, klawiatury, myszki. System operacyjny jak najbardziej. Liczę na Waszą pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję taki zestaw:

http://www.morele.net/inventory/info/AaANoL/

Czterordzeniowy procesor, porządna płyta główna, 8 GB RAM, wydajna karta graficzna, dysk 1TB, przewiewna obudowa, nagrywarka, porzadny zasilacz, system.

Do pełni szczęście brakuje chłodzenia na procesor, które potrzebne jest do podkręcania. Ale nie trzeba od razu kręcić, więc można w razie czego dokupić je później. Np. http://www.morele.ne...1-tr131-517030/

Link to comment
Share on other sites

Widzę 2 opcje:

a) Superwydajna - 8 GB RAM, potężna karta R9 290, i5 - bez chłodzenia na procesor niestety

http://techplanet.pl...s=80455&s=80950

b) Bardziej do renderingu i pracy z plikami - 16 GB RAM, SSD, i5 do OC (nadal bez chłodzenia, będziesz musiał dokupić), słabsza ale nadal bardzo mocna karta GTX770:

http://www.morele.net/inventory/info/Va3TVC/

W sumie można dać jeszcze zmodyfikowaną 3 opcję - zamiast SSD dać od razu dobre chłodzenie na procka, a resztę kasy do czegoś innego (np. do obudowy). Ewentualnie dać i7 zamiast i5, choć do takiej pracy na Vegasie niepewnej niekoniecznie się przyda.

EDIT: Poprawiłem zestawy.

Edited by Omas
Link to comment
Share on other sites

I dopłacać ponad 40% do wzrostu wydajności (pewnie realnie osiągalnego tylko przy renderowaniu i ew. kilku grach) na poziomie 20-30%?

Chyba już lepiej do SSD dorzucić, przynajmniej w codziennym korzystaniu z komputera będzie zauważalna poprawa szybkości (chociaż zgodzę się, że jeżeli komputer będzie używany niemal tylko do gier, to taki zakup nie ma sensu).

Albo można od razu kupić chłodzenie na procesor.

I warto się zastanowić, która karta będzie lepsza, bo z jednej strony CUDA w GTX 780 może się chyba przydać przy obróbce filmów, a z drugiej strony Mantle znacznie zwiększa wydajność w grach (nawet przy tak wydajnym procesorze), tyle że nie wiadomo, jak będzie z jego popularnością.

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie lepszym wyborem od CUDA na chwilę obecną jest OpenCL. Oferuje większą wydajność i bynajmniej nie powoduje problemów jak wolniejsze renderowanie (!) niż na samym CPU. Nie dziwię się, że profesjonaliści coraz częściej sięgają po Radeony z tego powodu - radzą sobie one w tej technologii o wiele lepiej.

Dopłata do Extreme4 jest jeszcze mniej sensowna niż SSD. Nie ma co pisać - i7 daje jako jedyne cokolwiek jeśli chodzi o wydajność, a na to zestaw nr 1 jest nastawiony.

Edited by Omas
Link to comment
Share on other sites

Z Haswellami jest taka sprawa że część VRM jest zaimplementowana w procesorze, dlatego też te procki nie wymagają płyt głównych z bardzo rozbudowaną sekcją zasilania.

Co ciekawe, podobno w Broadwellu mają z tego zrezygnować i podobno to jest powodem, dla którego nie będą działać ze starymi płytami (podobno ;)).

Link to comment
Share on other sites

No ale jaki? Dopłata jest spora, a dostajemy praktycznie tylko 4 dodatkowe fazy na sekcji (i parę innych rzeczy, choć pewnie nieistotnych).

No jeszcze m.in. lepsza dźwiękówka (do tego wzmacniacz), podwójna kość UEFI, wyświetlacz kodów POST i przyciski zasilania / resetowania. Więc nie tak nieistotne rzeczy ;)

Link to comment
Share on other sites

Lepsza dźwiękówka z pewnością się przyda, szkoda że to zintegrowana jest. Poza tym w większości mało kto z tego korzysta i widzi jakąkolwiek różnicę.

Podwójna kość UEFI to niewątpliwie zaleta ale jak często się psuje BIOS?

Przyciski oraz wyświetlacz - bajer, nic więcej. Przydaje się tylko w kryzysowych sytuacjach, czasem.

Warte 100 zł? Raczej nie. A już na pewno nie jeśli miałoby to być kosztem dopłaty np. do i7.

Link to comment
Share on other sites

akurat Mantle z tego co widać nie zwieksza aż tak znacznie wydajności... Zwiększa ją mocno, gdy zarówno procek jak i karta są od AMD. Gdy proc jest od Intela, a karta od AMD, to wzrost jest znacznie mniejszy i nawet nie warty rozważania nad sensem zmiany karty na AMD (choć inna sprawa, gdy jest w podobnej cenie co NV).

A może autor będzie grał przede wszystkim w BF'a w multi ?

Zdecydowanie lepszym wyborem od CUDA na chwilę obecną jest OpenCL.

Pewnie nie mniej prawdziwe byłoby stwierdzenie, że OpenGL jest lepszym wyborem od DirectX'a, a jak się to ma do realiów to doskonale wiemy.

O ile się dobrze orientuję, to nVidia już od dość dawna mocno inwestuje w GPGPU, czego skutkiem jest dużo softu korzystającego z CUDA, natomiast "cywilnego" softu korzystającego z OpenCL jest chyba mniej.

Link to comment
Share on other sites

OpenCL jest bardziej uniwersalne (chociaż tu nie ma to znaczenia, w końcu rendering jest tylko amatorski). CUDA to przeżytek, ale dłużej istnieje co pozwala mu się utrzymać nadal i jest to często argument za tą technologią. Wystarczy sobie wygooglować to i owo na temat wydajności obu technologii w programach renderujących. Nadal wykorzystuje się CUDA z GPU z dużą ilością VRAM ale przykładowo SV już ma obsługę OpenCL (bodajże od wersji 11) i działa ona bardzo dobrze - potrafi znacząco (nawet 40-50%) skrócić czas renderowania pliku audio-wideo.

Jeśli chodzi karty low-midendu to wydajność CUDA nie powala, OpenCL daje radę. W high-endzie pewnie nie będzie to aż tak widoczne, zwłaszcza w pakiecie Adobe, gdzie CUDA radzi sobie czasem nawet lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...