Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

nyac55

Rozwiązany: Wymiana wentylatora procesora- sposób nakładania pasty termoprzewodzącej ?

Recommended Posts

Witam. Mam kilka pytań odnośnie nakładania pasty termo przewodzącej podczas wymiany wentylatora procesora ,a mianowicie:

Pastę nakładamy na procesor , na wentylator czy i na procesor i na wentylator??(1)

Ile tej pasty nałożyć??(2)

Jakim sposobem -> Czy np. Cienką warstwę na całej powierzchni czy metodą "X" czy metodą ziarenka grochu na środku??(3)

Link to comment
Share on other sites

W dużym skrócie - trzeba nałożyć ją tak, żeby warstwa była jak najcieńsza i nie miała żadnych pęcherzy powietrza. Najpopularniejszą metodą jest zaaplikowanie pasty w formie kulki na środku procesora. W ten sposób, jeżeli radiator jest nakładany pionowo w dół i bez żadnych przechyłów, pasta powinna równolegle rozprowadzić się sama po obudowie procesora.

Po aplikacji pasty warto monitorować temperature - jeżeli jest za duża w którymś miejscu, to prawdopodobnie ilość pasty była za mała. Ciężko jest dać za dużo pasty, ale dość łatwo pomylić się w drugą stronę i dać za mało. Jeżeli więc masz wątpliwości, to daj nieco więcej - ale tak, by nie "wylała" się poza obręb procesora.

Link to comment
Share on other sites

OK, a czy można podgrzać jakoś pastę przed nałożeniem i nic się nie stanie ,a pastę będzie łatwiej rozprowadzać. Kiedyś kiedy wymieniałem pastę rozprowadzałem cienką warstwę i na procesorze i na radiatorze ,używałem do rękawiczki foliowej i rozprowadzałem w ten sposób palcem.

Link to comment
Share on other sites

Nie radzę tego robić, bo między radiatorem a procesorem utworzą się małe, płaskie pęcherzyki powietrza - a powietrze jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. :)

Co do podgrzewania, to nie mam pojęcia - nie wiem nawet, czy uplastyczni to pastę nieco bardziej.

Link to comment
Share on other sites

Groszek wystarczy. Podgrzewać nie trzeba jak nakładasz tym sposobem. Dwie linie i X też mogą być. Sposobów jest multum, ale ten pierwszy jest najszybszy. Musisz tylko nałożyć ziarno grochu, nie ryżu.

Link to comment
Share on other sites

Silentum PC Fortis założony ,temp. ok 30 stopni lub ok. 50 stopni w stresie. Wcześniej było 60 stopni w spoczynku ,a w stresie ok 80.

Nałożyłem dość sporo pasty ,ale oczywiście tak ,żeby nie ściekała na procesor i dość cienką warstwę na radiator. W instrukcji pisało ,że technologia HE wymaga sporej ilości pasty. Jestem zadowolony z zakupu. Polecam Silentum PC Fortis ,pasuje do obudów 18,5 cm ,wymaga trochę umiejętności montażu ,ale daje zadowalający efekt oraz jest cichy. smile_prosty.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...