Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Nitrox

Czy wyłączając HT i Turbo Boost można zaoszczędzić na rachunku z prąd?

Polecane posty

Sprawa wygląda tak, że jakiś czas temu dostałem w prezencie Xeona E3-1230V3. Rzecz w tym, że nie korzystam z oprogramowania, w którym tego typu procesor mógłby zrobić użytek. Z takich wymagających rzeczy, to jedynie gry, a tak to przeglądanie netu, filmy, muzyka. Wyłączyłem na próbę HT i Turbo w BIOSie, i zauważyłem, że w takiej konfiguracji przy OCCT grzeje się jakieś 15-20 stopni mniej (mam Fortisa na nim założonego) i ciągnie wg CoreTempa jakieś ~20W mniej. Różnicy wydajnościowej nie widzę (bo i niby gdzie miałbym ją widzieć? Gry działają tak samo, a programów, które by wykorzystywały HT nie używam). Czy można w ten sposób zaoszczędzić na prądzie, czy raczej będą to groszowe sprawy i nie opłaca się powyższych funkcji wyłączać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem to nie jest głupi pomysł - wystarczy rzucić okiem na wykresy poboru prądu przed i po OC - tutaj nieźle to widać. Jeśli nie wykorzystujesz mocy procesora, to spokojnie możesz go downclockować, zaoszczędzisz parę Wat, będzie chłodniej a i żywotność procesora może się wydłużyć (chociaż to naciągane, ja wciąż mam działające Pentium 2, nie mogę go zajeździć... :P).

Weźmy na tapetę zestaw z i5 2500k - przed OC zestaw w obciążeniu brał 139,6 W, po OC już 212,4, daje nam to wzrost o 72,8 W. To oczywiście pobory całego zestawu, a OC procka wpływa też na pobór innych elementów, ale analogicznie DC powinno ten pobór obniżyć. Może nie z takim przytupem, ale jednak.

Średnia cena za kWh w Polsce to 0,58 zł, cena za Wh powinna więc wynieść 0,58/1000. Załóżmy że nasz wykręcony i5 działa 6 godzin dziennie pod obciążeniem - gry, obliczenia, co tam tylko wymyślicie. W skali roku cena dodatkowej mocy powinna kształtować się tak: [Cena Wh * ilość godzin * ilość dni], czyli 0,58/1000*6*365 = 1,27... Faktycznie, lepiej zmień żarówki ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu chodzi o wyłączenie HT i Turbo Boosta, które aktywują się tylko wtedy, gdy są potrzebne, więc różnicy tu być dużej nie powinno. Może się nawet okazać, że sumaryczny pobór prądu będzie nieco mniejszy, bo coś wykona się szybciej niż wykonałoby się bez tego.

To już nie są czasy, gdy procesory przez cały czas działały na maksimum mocy. Teraz, gdy procesor jest w spoczynku, to może zmniejszać swój mnożnik lub wyłączyć część funkcji, czy rdzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...