Skocz do zawartości
Smuggler

Pytania do Smugglera

Polecane posty

Witam! Dziś dwa pytanka:

1. Jak wspominasz czasy Związku Radzieckiego i komuny ? Czy czujesz nostalgię, czy może ulgę? Bo jak zacząłem konkretnie pytać nauczycieli to okazało się, że większość wspomina ten czas z nostalgią, a nauczyciel od PO powiedział coś takiego: "tak, była cenzura, były kolejki, ale dzięki cenzurze prasa była optymistyczna i czytanie gazet sprawiało mi dużą przyjemność i czasem rozrywkę, a to że były kolejki to nie problem, bo można było i z kumplem pogadać, i flaszeczkę obalić (nic nie ściemniam, przysięgam, że tak powiedział!). Tata był majorem w Afganistanie więc na nudę też nie mógł narzekać, a mama nienawidziła absurdów w związku, ale czasy te wspomina ciepło. A jak Ty wspominasz te czasy?

2. Czy planujesz kiedyś przeczytać "Mistrza i Małgorzatę" w oryginale? Pytam, bo czytałem i po rosyjsku i po polsku i oryginał mimo wszytko jest troszeczkę lepszy. Od razu pojawia się też pytanie czy znasz rosyjski, a jeśli znasz to na jakim poziomie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dziś dwa pytanka:

1. Jak wspominasz czasy Związku Radzieckiego i komuny ?

Zapytaj psa, co czul jak go trzymali przy budzie na krotkim lanuchu?

Czy czujesz nostalgię, czy może ulgę? Bo jak zacząłem konkretnie pytać nauczycieli to okazało się, że większość wspomina ten czas z nostalgią, a nauczyciel od PO powiedział coś takiego: "tak, była cenzura, były kolejki, ale dzięki cenzurze prasa była optymistyczna i czytanie gazet sprawiało mi dużą przyjemność i czasem rozrywkę, a to że były kolejki to nie problem, bo można było i z kumplem pogadać, i flaszeczkę obalić (nic nie ściemniam, przysięgam, że tak powiedział!). Tata był majorem w Afganistanie więc na nudę też nie mógł narzekać, a mama nienawidziła absurdów w związku, ale czasy te wspomina ciepło. A jak Ty wspominasz te czasy?

Gosc pierd... jak potluczony. Jedyny plus - bylem mlody wiec beztroski, ale poza tym to naprawde nie bardzo wiem za czym mam tesknic?

2. Czy planujesz kiedyś przeczytać "Mistrza i Małgorzatę" w oryginale? Pytam, bo czytałem i po rosyjsku i po polsku i oryginał mimo wszytko jest troszeczkę lepszy. Od razu pojawia się też pytanie czy znasz rosyjski, a jeśli znasz to na jakim poziomie ?

Duze wyzwanie dla mnie - kiedys nawet dobrze znalem rosyjski, ale przez brak praktyki mocno mi to zardzewialo, wiec watpie zebym byl w stanie docenic oryginal. Ale zazdroszcze tym, co to potrafia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że ten człowiek się ani trochę nie zmienił od samego początku... Pamiętam numery CDA z 12 lat temu, i tak jak pisali w "listy do redakcji" durnie i dyslektycy, tak jest do dziś... i jakie odpowiedzi były wtedy, takie są do teraz :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosc pierd... jak potluczony. Jedyny plus - bylem mlody wiec beztroski, ale poza tym to naprawde nie bardzo wiem za czym mam tesknic?

To, że Tobie się poszczęściło - gratulacje. Wielu ludziom jednak zmiana systemu nie wyszła na dobre, Polsce w gruncie rzeczy też nie (i to będzie widoczne już niedługo) więc to nie jest powód aby uważać, że ktoś pierd... bo ma inne zdanie na ten temat. Warto też uczciwie dodać, że te sławne kolejki i ogromne braki nie były przez cały okres socjalizmu (bo do komuny było daleko), co teraz się wmawia młodym ludziom. Tamten człowiek ma trochę racji, bo nie było tak źle i Ty masz rację, bo nie jest tak cudownie - mamy dziki pseudokapitalizm, używamy pieniędzy nie mających żadnego pokrycia w niczym, propaganda sukcesu nadal istnieje tylko w innej formie itd. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Aktualny bynajmniej nie ma więcej plusów - on je po prostu lepiej uwidacznia, mami kolorkami itd. Ale to na inną dysputę. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy żałujesz czegoś w życiu, czy raczej możesz powiedzieć jak Edith Piaf "Niczego nie żałuję" ? (jeśli uważasz to za sprawę prywatną to zignoruj pytanie)

2. Czy zbierałeś kiedyś znaczki lub sklejałeś modele ?

3. Gdybyś miał teraz znów 19 lat, to czy zmieniłbyś jakieś wybory, jakich dokonałeś, czy raczej zostawiłbyś wszystko bez zmian. Nie oczekuję jakichś długich odpowiedzi. Wystarczy mi tak, coś bym zmienił lub nie, tak jest dobrze, choć gdybyś napisał coś więcej to byłoby fajnie ;)

4. Czy uważasz kupowanie Edycji Kolekcjonerskich gier za wyrzucanie pieniędzy w błoto ? A może wręcz odwrotnie ?

Edit:

Gosc pierd... jak potluczony. Jedyny plus - bylem mlody wiec beztroski, ale poza tym to naprawde nie bardzo wiem za czym mam tesknic?

Przecież to nie moja opinia! Ja mówię tylko to co mi odpowiedzieli nauczyciele w liceum. Jedyny kto jasno powiedział, że nienawidził tamtych czasów to był nauczyciel od matmy. Reszta wspominała czasy dobrze lub neutralnie, a to co bardzo źle wspominali to stan wojenny.

5. Czy pamiętasz zimę stulecia ?

6. Jak uważasz, jaki kraj przyczynił się w największym stopniu do upadku III Rzeszy (ja osobiście uważam, że CCCP) ?

Edytowano przez DUSTDEVIL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc chciał bym Cię zapytać o bardzo zasadniczą sprawę. Mógł byś nam podać datę swoich urodzin (miesiąc i dzień)? Czytaj dalej teraz będzie uzasadnienie. Bo ja chciał bym złożyć Ci najzwyklej w świecie życzenia urodzinowe i podziękować za to, że wpoiłeś mi i wielu innym ludziom, że piractwo to kradzież, za to że bronisz CD-ACTION własną psychiką przed antyfanami i innym plugastwem. Dzięki temu, że jej nie podałeś nie wiem kiedy. Jak dla mnie to to może być data zmyślona (ważne żeby była taka data w kalendarzu, a nie np.:32 grudnia). Jeśli jej nie podasz to i tak dzięki za to wszystko 100 lat i najlepszego :laugh: . Oby tak dalej!

Edytowano przez Odd098
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kraven2000- Jak spiewa T.Love- każda rewolucja rodzi system, a wtedy potrzebne są nowe rewolucje;)

1. Może już było, ale od ilu lat zajmujesz się fotografią?

2. Może nawiązując dyskusję o komunie: Który system według Ciebie jest na pewno lepszy? Komunizm taki jakim był czy skorumpowany jak to kraven2000 ujął pseudokapitalizm?

3. Co uważasz na temat tego, jakie korzenie zapuścił komunizm w polskiej mentalności?

Mały edit:

4. Interesuje Cię historia?;)

Edytowano przez Ruddy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Smuggler

Zastanawiałem się bo napisałem do Ciebie E-Maila (podpis był taki jaki mam nick) było to jakiś 1,5 - 2 miesięcy temu , ale mimo wszystko nie dostałem odpowiedzi w CD-Action.

Dlatego też pytam , ile można czekać na odpowiedź od Ciebie w magazynie ? I czy istnieje możliwość że odpowiesz na tego e-maila za kilka numerów ?

Pozdrawiam

BTW:Pisałem do Ciebie jakieś 11-12 lat temu ;) i nie oczekiwałem na e-maila od Ciebie tym razem , bo pamiętam że odpowiadałeś w piśmie ;) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedz użytkownika bartex2400 to Smuggler odpowiedział Ci chyba ile pracuje w CDA a nie ile miał lat jak do redakcji dołączył......

A teraz pytanie :

Grałeś w Batman: AA i czy czekasz na Batman: AC, jeżeli tak to wiążesz z tą częścią jakieś nadzieje ? Np. co chciałbyś aby się tam znalazło ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buhahahahaha dzięki tobie szmuglerze policzyłem ile masz lat ale nie bedę nikomu mówił bo nawet mało a myślałem że jesteś taki stary ;)

58 i co mi zrobisz? :laugh:

To, że Tobie się poszczęściło - gratulacje. Wielu ludziom jednak zmiana systemu nie wyszła na dobre, Polsce w gruncie rzeczy też nie (i to będzie widoczne już niedługo) więc to nie jest powód aby uważać, że ktoś pierd...

Nie chodzi o to - nikt nie obiecywal, ze kapitalizm to bedzie raj na ziemi - ale teraz masz jakis wybor (emigracja?), mozesz wyrazac swe niezadowolenie, nie dostajesz pol litra wodki (kiepskiej) na kartki na miesiac, itd. itp. Krotko mowiac - psu zdjeto lancuch i puszczono wolno. Moze zdechnac z glodu na wolnosci, owszem. Ale jest wolny. I moze niektorzy tesknia do czasow, gdy ktos za nich myslal, a oni tylko musieli stac przy budzie i szczekac, bo reszta od niego juz nie zalezala. Mentalnosc niewolnika...

mamy dziki pseudokapitalizm, używamy pieniędzy nie mających żadnego pokrycia w niczym

Chcialbys zyc w klasycznym XIX wiecznym kapitalizmie? To poczytaj jakies powiesci Dickensa albo chociaz "grona gniewu" Steinbecka, jesli uwazasz ze w Ameryce w latach 30-tych bylo fajnie.

propaganda sukcesu nadal istnieje tylko w innej formie itd. Każdy system ma swoje plusy i minusy. Aktualny bynajmniej nie ma więcej plusów - on je po prostu lepiej uwidacznia, mami kolorkami itd. Ale to na inną dysputę. Pozdrawiam.

LOL. POjedz do Korei albo na Kube i pozyj ROK w socjalizmie. A potem pogadamy czy obecny ustroj wcale nie jest lepszy. Gadasz, niestety, jak lewicujacy intelektualisci, ktorzy uwazali wprawdzie, ze socjalizm "troche niekiedy krzywdzi ludzi" ale w sumie to i tak lepszy od kapitalizmu. A pisali to w czasie terroru stalinowskiego. Szkoda gadac, bo ty socjalizm pewnie znasz tylko z filmow Barei i opowiesci nauczyciela. Wybacz, ale ja sporo lat tam zylem i za Chiny nie chcialbym znowu. Jestes jak ci Anglicy, co sie dziwili "a czemu ci ludzie stoja pod zamknietym sklepem o 4 na ranem"? :"bo czekaja na dostawe miesa". "Hmmm... a nie moga pojsc do innego sklepu, gdzie to mieso jest?". A nam rece wtedy opadaly... bo jak im wytlumaczyc, ze w socjalizmie nie ma takich sklepow - przynajmniej dla normalnych ludzi...

1. Czy żałujesz czegoś w życiu, czy raczej możesz powiedzieć jak Edith Piaf "Niczego nie żałuję" ? (jeśli uważasz to za sprawę prywatną to zignoruj pytanie)

Zaluje 1001 rzeczy ale jednoczesnie patrze do przodu, nie wstecz. Co bylo, to bylo, co spieprzylem, to juz sie nie odkreci.

2. Czy zbierałeś kiedyś znaczki lub sklejałeś modele ?

Jak mialem 12 lat.

3. Gdybyś miał teraz znów 19 lat, to czy zmieniłbyś jakieś wybory

Tak, owszem.

4. Czy uważasz kupowanie Edycji Kolekcjonerskich gier za wyrzucanie pieniędzy w błoto ? A może wręcz odwrotnie ?

Uwazam, ze kazdy ma prawo tak wydawac swoja kase, jak chce.

Gosc pierd... jak potluczony. Jedyny plus - bylem mlody wiec beztroski, ale poza tym to naprawde nie bardzo wiem za czym mam tesknic?

Przecież to nie moja opinia! Ja mówię tylko to co mi odpowiedzieli nauczyciele w liceum.

Toz wiem.

5. Czy pamiętasz zimę stulecia ?

Co 3-4 lata sa "zimy stulecia".

6. Jak uważasz, jaki kraj przyczynił się w największym stopniu do upadku III Rzeszy (ja osobiście uważam, że CCCP) ?

ZSRR choc wklad Ameryki wcale ne byl maly - nawet nie tyle militarny, co przemyslowy - Rosjanie uzywali ich ciezarowek, ich willisow, ich "swinskoj tuszonki" itd. Pewnie i tak by w koncu wygrali ale pozniej i kosztem duzo wiekszych strat.

No więc chciał bym Cię zapytać o bardzo zasadniczą sprawę. Mógł byś nam podać datę swoich urodzin (miesiąc i dzień)? Czytaj dalej teraz będzie uzasadnienie. Bo ja chciał bym złożyć Ci najzwyklej w świecie życzenia urodzinowe i podziękować za to, że wpoiłeś mi i wielu innym ludziom, że piractwo to kradzież, za to że bronisz CD-ACTION własną psychiką przed antyfanami i innym plugastwem. Dzięki temu, że jej nie podałeś nie wiem kiedy. Jak dla mnie to to może być data zmyślona (ważne żeby była taka data w kalendarzu, a nie np.:32 grudnia). Jeśli jej nie podasz to i tak dzięki za to wszystko 100 lat i najlepszego :laugh: . Oby tak dalej!

Mozesz je zlozyc w dowolny dzien, Smuggler ma wtedy urodziny, gdy chce. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czytałeś Puzo? Wrażenia, nie pytam o "Ojca Chrzestnego".

Szczerze, to dla mnie Puzo to wlasnie ojciec Ojca, a pozostale jego powiesci sa dla mnie duzo slabsze.

2. Szybka opinia na temat Mass Effecta.

Niezla space opera

3. Kto jest ojcem (biologicznym) CDA?

I tak nie znasz.

4. Dokupiłeś sobie Kinecta do Xa?

Po @#%% mi to?

5. Czujesz się gwiazdą?

Ta choinkowa - czubek wlazi mi w d... a za pare dni do pudla zapakuja i do piwnicy wstawia na kolejny rok. :)

6. Lubisz placki?

Ale tylko krowie.

1. Czy nie wkurza Cię ten temat?

2. Czy dostajesz za odpowiedzi w nim dodatkową premię - jako rekompensata za zszargane nerwy?

2x nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą jeśli jesteśmy przy kwestiach historyczno - ustrojowych to ciekawe że takie socjalistyczne Chiny jakoś nie przypominają Kuby czy innej kambodży, a ich gospodarka niedługo przegoni USA. Podpisuję się pod twierdzeniem, że każdy system ma swoje wady i zalety. Rozumiem Smugga bo faktycznie teraz jest lepiej pod wieloma względami (zwłaszcza jeżeli się weźmie dostęp do nowoczesnych technologii, multimediów itp), ale mimo to nie nazwałbym obecnych czasów nawet przedsionkiem do raju. A teraz moje pytanie: czy popełnisz jakiś artykuł na temat starszych kompów jeszcze? Bardzo przyjemnie mi się je czytało. W ogóle wszystkie twoje artykuły wycinam z CDA i chowam w segregatorze jako pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą jeśli jesteśmy przy kwestiach historyczno - ustrojowych to ciekawe że takie socjalistyczne Chiny jakoś nie przypominają Kuby czy innej kambodży, a ich gospodarka niedługo przegoni USA.

Socjalizm jest tam glownie tylko z nazwy, a panuje rasowy kapitalizm, taki jaki sie tu niektorym marzy. Co oznacza tyle, ze np. facet ze wsi, ktory jedzie do miasta (a nie moze sie zameldowac, bo chlopi sa tam przypisani do ziemi, jak panszczyzniani) pracuje niby oficjalnie ale na czarno, w skandalicznych warunkach, bez zadnego ubezpieczenia/urlopu itd. 7 dni w tygodniu po 12 godzin za rownowartosc ok. 2 $ dziennie. Dla niego to i tak fortuna. Dodawszy sztucznie zanizany kurs juana, to Chiny zarzucaja swiat eksportem, bogacac sie jako panstwo, ale Typowy Chinczyk zyje tam, delikatnie ujmujac, mizernie. I jak kiedys go to wk...wi, to bedzie piekna swiatowa zadyma.

Radze pojechac do Chin i wyjsc poza luksusowe biurowce Szanghaju, zobaczyc jak wygladaja Prawdzie Chiny.

Podpisuję się pod twierdzeniem, że każdy system ma swoje wady i zalety.

Ja tez. Ale mowienie, ze Hiv jest rowny ospie wietrznej, tylko nie potrafi tak ladnie sie zaprezentowac, to wiesz...

Rozumiem Smugga bo faktycznie teraz jest lepiej pod wieloma względami (zwłaszcza jeżeli się weźmie dostęp do nowoczesnych technologii, multimediów itp), ale mimo to nie nazwałbym obecnych czasów nawet przedsionkiem do raju.

Ja tez nie. Ale pamietajac komune i to, co mamy dzisiaj, zdecydowanie nie mowie "komuno, wroc". Niby co bym z tego mial? Pewna prace - ale 20 $ na miesiac, kartki na paczke kawy, stanie w kolejce 6 godzin zeby kupic kawalek miesa i Jedna Sluszna Partie w TV. Wielkie mi atrakcje.

A teraz moje pytanie: czy popełnisz jakiś artykuł na temat starszych kompów jeszcze? Bardzo przyjemnie mi się je czytało. W ogóle wszystkie twoje artykuły wycinam z CDA i chowam w segregatorze jako pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

Tak, na pewno jeszcze to i owo napisze, o ile mnie lwy nie pozra. :P

...Jakie lwy?

Od jutra jestem na urlopie, wracam okolo 20.01. (choc na forum moze bede zagladal, jak bedzie gdzies dostep do netu). Do tej pory mam prawo zachowac milczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smugg wspomniane przez Ciebie kartki to raczej lata 80 - więc nie cały prl gwoli ścisłości . Ja też nie mówię komuno wróć, ale to co jest teraz... Ale nic, cieszmy się bo w demokratycznej Polsce oczywiście nie są łamane prawa pracownika, prywaciarze ich nie wykorzystują i zawsze wypłacają im pensję na czas. Mamy taniec na lodzie z gwizdami i Tomka Karmela oraz produkty wędlinopodobne, owocopodobne, mlecznopodobne itp. itd. Mamy kraj w którym ludzie chętnie czytają, przez co rosną nakłady gazet, czasopism, książek i spadają ich ceny. Minister nawet stwierdził, że wyższy VAT na książki przyczyni się do wzrostu czytelnictwa (swoją drogą co by to było gdyby taki Emik zakazał czytania książek w sklepie i polikwidował kanapy?). Wreszcie mamy kraj, gdzie ludzie płacą na służbę zdrowia niemałe pieniądze i czekają raptem tylko pół roku na wizytę! Cieszmy się też bo mamy wspaniały publiczny transport, dzięki któremu przeciętny kowalski może z pieśnią na ustach udać się do kraju Królowej Matki, i tam przyklejając ceny na pampersy zarobi tyle, że w Polsce może uchodzić za człowieka sukcesu i finansjery. Zatem zaiste cieszmy się, chwała na wysokości:)

Jedziesz na urlop do Afryki? Jakby co zaszczep się przeciw tamtejszym plugastwom. Znajomy był i do dziś się leczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to - nikt nie obiecywal, ze kapitalizm to bedzie raj na ziemi - ale teraz masz jakis wybor (emigracja?), mozesz wyrazac swe niezadowolenie, nie dostajesz pol litra wodki (kiepskiej) na kartki na miesiac, itd. itp. Krotko mowiac - psu zdjeto lancuch i puszczono wolno. Moze zdechnac z glodu na wolnosci, owszem. Ale jest wolny. I moze niektorzy tesknia do czasow, gdy ktos za nich myslal, a oni tylko musieli stac przy budzie i szczekac, bo reszta od niego juz nie zalezala. Mentalnosc niewolnika...

Obiecywał, do tego drugą Japonię (ale nie od razu żeby była jasność, dopiero po pewym czasie). Nie wmówisz mi, że w tamtych czasach ludzie nie wyjeżdżali na zachód i nie mogli emigrować. Mogli, choć było to utrudnione - co więcej, nie trzeba było podpisywać lojalek aby to zrobić (to dotyczyło tylko ludzi, którzy mogli coś dla SB wnieść).

Z kartkami też nie przesadzaj, bo nie były przez cały okres trwania socjalizmu i nie rób proszę legendy. Bo właśnie przez takie słowa młodzi mają mocno skrzywiony obraz. Stąd właśnie mój apel o wypośrodkowanie, bo przechylanie szali na jakąkolwiek stronę jest złe.

Chcialbys zyc w klasycznym XIX wiecznym kapitalizmie? To poczytaj jakies powiesci Dickensa albo chociaz "grona gniewu" Steinbecka, jesli uwazasz ze w Ameryce w latach 30-tych bylo fajnie.

Oczywiście, że nie było tak cudownie. Jednak nie odwracaj kota ogonem...ja nie napisałem jak wtedy wykorzystywano ludzi (logiczne kiedy rodzi się nowy system, zwłaszcza taki jak kapitalizm). Ja napisałem, że przynajmniej wtedy pieniądze miały pokrycie w złocie. Teraz są to papierki i w każdej chwili ktoś ważny może powiedzieć, że są nic nie warte...i nic z tym nie zrobisz. Bo to papier bez pokrycia.

Zresztą, taki normalny, w miarę zdrowy kapitalizm był w latach 60-70 i to też nie cały czas. Teraz znowu wróciliśmy do potworka z którym się nie zgadzam i uważam za zły system.

LOL. POjedz do Korei albo na Kube i pozyj ROK w socjalizmie. A potem pogadamy czy obecny ustroj wcale nie jest lepszy. Gadasz, niestety, jak lewicujacy intelektualisci, ktorzy uwazali wprawdzie, ze socjalizm "troche niekiedy krzywdzi ludzi" ale w sumie to i tak lepszy od kapitalizmu. A pisali to w czasie terroru stalinowskiego. Szkoda gadac, bo ty socjalizm pewnie znasz tylko z filmow Barei i opowiesci nauczyciela. Wybacz, ale ja sporo lat tam zylem i za Chiny nie chcialbym znowu. Jestes jak ci Anglicy, co sie dziwili "a czemu ci ludzie stoja pod zamknietym sklepem o 4 na ranem"? :"bo czekaja na dostawe miesa". "Hmmm... a nie moga pojsc do innego sklepu, gdzie to mieso jest?". A nam rece wtedy opadaly... bo jak im wytlumaczyc, ze w socjalizmie nie ma takich sklepow - przynajmniej dla normalnych ludzi...

Nie, nie tylko z filmów i książek choć nie ukrywam, że pamiętam głównie schyłek. Są jednak przeróżne źródła - zarówno skrajne jak Ty jak i te wypośrodkowane. Są materiały, dokumenty itd. Co więcej, każdy myślący człowiek może łączyć fakty i wyciągać wnioski. Tamte rządy nie były dobre, ale nie mieli prostej sytuacji...kto na ich miejscu dałby radę rozbudować kraj? Kto nam pobudował drogi, których używamy do dzisiaj? Kto wykształcił, zgroza za darmo, między innymi Ciebie (to w zasadzie pozostało dzięki Bogu, choć też mocno już popsute)? Wszystko ma plusy i minusy. Niestety imć Smugglerze, gadasz jak ortodoks i to jest problem. Twoja opinia jest mocno przekrzywiona na jedną stronę i za nic nie potrafisz przyjąć czyjejś racji. Prawda niestety leży po środku.

Co do cenzury i propagandy - uważasz, że teraz jej nie ma? To dlaczego od przeszło 20 lat (w zasadzie nawet dłużej), nikt z tzw. prawicy nie powie, że przecież Solidarność szła do walki nie w celu obalenia złych rządów - im się socjalizm podobał. Byli chciwi i chcieli więcej. Zauważ jakie mieli wtedy hasła...potem, jak już zaczęli przejmować kontrolę...nagle hasła porzucono. Społeczeństwo zaczęto mamić, że oni walczyli o naszą wolność...co jest nieprawdą. "Wolność" (jakoś większość ludzi doskonale pamiętających tamte czasy nieczuła się zniewolona) wyszła im przypadkiem i to tylko dlatego, że tzw. komuniści mieli w tym interes.

Dlatego właśnie apeluję o trochę rozsądku, wypośrodkowanie opinii. Obie strony mają dużo racji ale obie też dużo kłamstwa zadają. Rzecz w tym, że aktualnie propaganda tzw. prawicy działa lepiej. Jest ładniejsza. Ale już kończę i nie chcę ciągnąć tematu bo to nie miejsce ani czas. Tak czy inaczej pozdrawiam serdecznie, bez złości (nawet wiedząc, jakiego typu odpowiedzi pewnie wstawisz).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, z wypowiedzi Smuga jakiś ktoś może wywnioskować, że przez 40 lat ludzie żywili się głównie octem, chodzili nago i boso i stali wiecznie w kolejce po kiełbasę i kawę:) Sorki, ale nawet ja, nieopierzony 17 latek w to nie wierzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smugg wspomniane przez Ciebie kartki to raczej lata 80 - więc nie cały prl gwoli ścisłości .

Kartki byly do konca lat 40-tych, a potem powrocily w 1976 (na cukier). No i nie wiem czy wolalbym zyc za Bieruta czy Gomulki bez kartek,

Ale nic, cieszmy się bo w demokratycznej Polsce oczywiście nie są łamane prawa pracownika, prywaciarze ich nie wykorzystują i zawsze wypłacają im pensję na czas.

Cienka ironia. Wolisz czas PRL, gdzie za to ze nie poszedles na pochod mogles wyleciec z pracy i majac np. tytul inzyniera nie moc pracowac w zawodzie, bo przeciez wszystko panstwowe jest, a na ciebie jest "zapis".

I konczysz jako palacz w kotlowni. Ze zmyslam? Nie, to przyklad z mej rodziny - gosc sie stawial i "krytykowal ustroj" wiec przez 8 lat bedac inzynierem machal lopata w kotlowni, zeby sie nauczyl, ze w socjalizmie najwazniejszy jest czlowiek. :)

Mamy taniec na lodzie z gwizdami i Tomka Karmela oraz produkty wędlinopodobne, owocopodobne, mlecznopodobne itp. itd.

Probowales "wyrob czekoladopodobny", ktory dawali na kartki na czekolade (bo czekolady braklo...) w latach 80-tych? Wygladal jak plastelina zmieszana z g... i tak samo smakowal. A wybor mialem "albo to zjem albo nie bedzie nic innego". No chyba, ze miales dolary i se kupiles czekolade w Peweksie. I moglem ogladac sobie co chce - na 2 kanalach TV, pod warunkiem, ze chcialem ogladac np. Leszka Millera albo film fabularny produkcji rumunskiej. Dzis mam WYBOR. Nie musze ogladac Dody i Kamela, bo mam jeszcze z 700 innych kanalow. Moge kupic "szynke babuni" albo oryginalna szynke parmenska. To ode mnie zalezy, nikt mi nie mowi co mam robic, co moge zjesc i co moge obejrzec (w PRL nie bylo filmow z Bondem, bo "prezentowaly prymitywny antyscojalizm" czy jakos tak).

Mamy kraj w którym ludzie chętnie czytają, przez co rosną nakłady gazet, czasopism, książek i spadają ich ceny. Minister nawet stwierdził, że wyższy VAT na książki przyczyni się do wzrostu czytelnictwa (swoją drogą co by to było gdyby taki Emik zakazał czytania książek w sklepie i polikwidował kanapy?). Wreszcie mamy kraj, gdzie ludzie płacą na służbę zdrowia niemałe pieniądze i czekają raptem tylko pół roku na wizytę! Cieszmy się też bo mamy wspaniały publiczny transport, dzięki któremu przeciętny kowalski może z pieśnią na ustach udać się do kraju Królowej Matki, i tam przyklejając ceny na pampersy zarobi tyle, że w Polsce może uchodzić za człowieka sukcesu i finansjery. Zatem zaiste cieszmy się, chwała na wysokości:)

A w socjalizmie to bylo wspaniale. Tyle ksiazek, ze Wladce Pierscieni (do wyboru: wydanie z 1968 i 1980) kupilem po pol roku szukania na gieldzie ksiazek, placac POL MOJEJ MIESIECZNEJ PENSJI (fakt, ze nedznej, ale to tak jabys dzis dal z 700 zl). Filmy trafialy po 2-3 latach od swiatowej premiery na ekrany kin. Zachodnia muzyka - tylko w radiu (plyty/kasety) i to tez na niszowej MONOFONICZNEJ "Trojce". Zeby dostac sie do lozka sotajacego na korytarzu szpitala - lapowka. I to najlepiej w dolarach, ktorych w PRL nie wolni bylo kupic, a sprzedac bylo mozna po panstwowym kursie, 5x mniejszym niz realny. A transport publiczny? Stary, pojechalbys kiedys tzw. "ogorkiem" (Jelczem) to bys wiedzial co to znaczy "koszmar". Widziales co sie dzialo ostatnio na PKP? Te wlazenie przez okna, tlumy ludzi itd. No to za koomuny to byl standard. Sam pamietam jak jechalem na pogrzeb dziadka (z Wroclawia do Kielc) 7 godzin w wagonowej toalecie (tylko tam bylo miejsce). Ale nie sam, bo tam sie wcisnelo jeszcze 4 czy 5 innych ludzi.

A jaki miales wybor? Zyj do usr... smierci albo UCIEKAJ na Zachod. o ile ci dadza paszport, bo wladza trzymala je u siebie, wydajac je oszczednie (jestes mlody i chcesz na Zachod? A wala!) i trzeba bylo je oddac po powrocie.

Dzis mozesz - jesli ci w Polsce zle - jechac gdzie chcesz. Jesli masz kwalifikacje TYLKO do zmiany pampersow, pretensje mozesz miec do siebie raczej. Ale i za te robote zarobisz tyle, ze bedziesz zyl na poziomie NIEPOROWNYWALNYM w ogole do tego z czasow PRL, gdzie szczytem szpanu byly puste puszki po zachodnim piwie, ustawiane na szafie ,czy zachodnie dzinsy, a wyjazd na wczasy do Bulgarii to bylo jak dzis wyjazd na Seszele albo inny Mauritius.

Nie pojmiesz po prostu jak potwornie dlawila czlowieka BEZNADZIEJNOSC. Gdzies tam obok toczylo sie normalne zycie, byly sklepy pelne towaru, zadowoleni z zycia ludzie popijali piwko pod parasolami itd. a tu czlowiek marzyl, zeby po pol roku czatowania kupic rosyjski kolorowy TV (o wadze 35 kg. Serio), albo zeby pozyczyc i przegrac na kasete (ktorych tez nie mozna bylo dostac) plyte Pink Flooydow. Albo kiedys pojechac - ech marzenia... - na przyklad do Grecji, zobaczyc chocby kawaltek swiata... A w realu mial 35 lat czekania na 40 m2 w wielkiej plycie, uzywanego malucha za 50 miesiecznych pensji i ew. Bulgarie raz na 10 lat.

Naprawde, ja ZYLEM w tych czasach. Ty o nich slyszales/czytales. Za socjalizmu ja sobie wybrazalem kapitalizm i tez wygladal on na duzo lepszy niz jest w istocie. Ale i tak za diabla nie chcialbym by znow wrocila komuna. Co nie oznacza, ze idealizuje czas i ustroj, w ktorym zyje. To nie jest raj, ale i tak 100x lepszy jest niz PRL. Tyle.

Jedziesz na urlop do Afryki? Jakby co zaszczep się przeciw tamtejszym plugastwom. Znajomy był i do dziś się leczy.

Wiem, zaszczepilem sie chyba na wszystko, co natura wymyslila...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu to filar CDA:)

1. W sumie jakby tak poszukać, to ludzi z kwalifikacjami , którzy pracują na stanowiskach, gdzie są wymagane o wiele mniejsze jest całkiem sporo. I wcale to nie musi być wina niezaradności życiowej wbrew pozorom.

2. Myślisz, że dziś można otwarcie krytykować rząd i demokrację? Coś mi się nie bardzo to widzi.

3. Z opowieści rodziny i znajomych wiem, że w prl docierały jednak i zgniłe imperialistyczne filmy, a nawet i muzyka i to nie zawsze 3 lata po.

4. Smugg nie chciałbyś wiedzieć, co teraz jest w tej "oryginalnej szynce z babuni": :P

5. Te rosyjskie telewizory to kupowałeś chyba za bieruta. Moi nieżyjący dziadkowie kupili sobie na początku lat 80 całkiem udany model polskiego Nepturna - grałem na nim jeszcze na Amisi dużo później.

6. Parę razy jeździłem PR i chwała im za to, bo demokracja jakoś słabo kupuje nowe składy. Gdyby nie te stare pociągi i ich modernizacje to w ogóle nie byłoby czym jeździć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...