Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

politan

Sprzęt i oprogramowanie sieciowe - dyskusje ogólne

Polecane posty

Mam dwie rady dla osób, które kupiły sprzęt sieciowy TP-Linka:

1. Pierwsza porada dotyczy routerów, AP i wszelkiego innego sprzętu wykorzystującego WiFi w celu udostępniania sieci.

Po użyciu ich oprogramowania wejdźcie do panelu zarządzania routerem/AP/czy co tam konfigurujecie i wyszukajcie opcje dotyczące transmisji danych przez WiFI. A tam zmieńcie kraj na Polskę, bo o ile się nie mylę, to w niektórych krajach są inne przepisy dotyczące transmisji danych, co mogło by poskutkować nieprzyjemnościami, gdyby się ktoś "doczepił".

2. Druga rada, dotyczy ich kart WiFi itp. NIgdy, nie instalujcie ich oprogramowania - jest niestabilne, ma sporo błędów, a funkcjonalnością w ogóle nie odbiega od tego, co w Windowsie jest wbudowane. No, chyba że randomowe rozłączanie się z routerem to dla kogoś feature :P

To tyle ode mnie, porady wzięte z własnego doświadczenia z ich sprzętem. I może jeszcze jedna - jeśli coś jest nie tak z routerem, tj. nie działa, to sprawdźcie najpierw zasilacz - niestety, ale niska cena sprzętu nigdy się nie bierze znikąd, w tym przypadku postanowiono zaoszczędzić m.in. na zasilaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up fajne rady, takich nigdy za mało.

Ja się ostatnio zastanawiałem, czy warto wyłączać router - np. na noc. Posiadam model TP-LINK TL-MR3420, który nie ma żadnej opcji wyłączenia, jedynie mogę wyjąć z zasilania.

Opłaca się robić coś takiego, właśnie na noc, czy jakies skoki napięcią mogą tylko zniszczyć router. Czy może taki sprzęt chodzić be zprzerwy powiedzmy przez 3 lata?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może taki sprzęt chodzić be zprzerwy powiedzmy przez 3 lata?

Może.

Routery, czy też inne switche lub huby, wyłączać można, ma to kilka zalet:

-Potencjalnie zużywają mniej prądu

-Nie grzeją

-Nie zużywają się.

Z drugiej jednak strony trzeba router wyłączyć poprawnie, w szczególności nie wyciągać kabla od zasilania, bo to jedynie zniszczy router. I to szybko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie może chodzić bez przerwy przez 3 lata, ale w praktyce obstawiam że zasilacz wcześniej padnie.

Ja swój router wyłączam, kiedy zaczyna się coś wieszać (parę razy w miesiącu) ale pomijając to, chodzi 24h na dobę już pół roku. I poza zasilaczem (i czasem softem) wszystko działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki.

A możecie napisać, jak wyłączacie swoje routery? Nigdy nie wyłączałem (w instrukcji nic) inaczej niż przez wyciągnięcie z kontaktu. a na obudowie mojego jest tylko jeden przycisk QSS.

Możliwe że się nie da inaczej wyłączyć?

moj router -

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowe i tanie routery nie mają "bezpiecznych wyłączników". Czemu? Routerów i innych urządzeń sieciowych z zasady się nie wyłącza i ja również nie widzę sensu robienia tego. Jeśli chcesz zaoszczędzić na zużyciu prądu, jasne wyłącz, ale licz się z tym, że prędzej padnie chociażby ROM w routerze od ciągłego zanikania energii ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo widzę powód dla którego miałby coś takiego posiadać. Tego typu funkcje w urządzeniach przeznaczonych dla zwykłych użytkowników są zbędne i tylko niepotrzebnie zwiększałyby koszt urządzenia (gdzieś tą historię trzeba zapisać, a pamięć kosztuje).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Jaka jest różnica pomiędzy kartami sieciowymi TP-Link TL-WN881ND i WN951N prócz liczby anten i nie posiadania SST przez tę pierwszą? Tak duża różnica w cenie jest czymś spowodowana.

Posiadam tę drugą, ale możliwe, że nowa płyta główna nie będzie miała złącza PCI i zastanawiam się czy zamienić na 881 czy USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czytałem ostatnio że jeśli posiada się router to warto mieć lepszy ze względów bezpieczeństwa. Czytałem np. żeby sobie odciąć dostęp do panelu administracyjnego bezprzewodowo itp.

No i u mnie sprawa ma się tak, że posiadam kablowy internet Vectry i modem z wbudowanym w nim routerem bezprzewodowym Cisco EPC3928S.

Moja sieć domowa wygląda tak: dwa z czterech wyjść na kabel internetowy jakie posiada router są przeze mnie zajęte - jeden kabel idzie do jednego kompa stacjonarnego, a drugi kabel do drugiego kompa. Sieci bezprzewodowej używam do łączenia się z tabletem i okazjonalnie smartfonem (bezprzewodowo nigdy nie robie przelewów nie loguje się nigdzie).

I teraz moje pytanko, czy ten model Cisco jest bezpieczny? Czy lepiej zrobię jeśli kupię sobie dobry router i do niego podłączę kable oraz z nim będę się łączył bezprzewodowo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, do niego dostępu nie mam, Vectra nie udostępnia użytkownikom loginów ani haseł do routerów.

Skanowałem ten router tym: https://niebezpiecznik.pl/post/orange-wypuszcza-skaner-domowych-routerow/ i wygląda że jest OK, bo pojawia mi się komunikat po teście " Jeste� bezpieczny. Interfejs administracyjny Twojego modemu jest niedost�pny z Internetu. "

Ewentualnie, prosiłym o poradę jak wykonać te testy penetracyjne, bo nigdy ich nie robiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaawansowany ten nmap jest. Dla mnie to nawet te strony z opcją skanu niewiele mówią czy moja sieć jest OK czy nie :P

Przeskanowalem tym publiczny IP   https://mxtoolbox.com/PortScan.aspx. 

Zrobilem port scan i pokazalo mi jakąś listę, są tam ftp,shh, telnet itp i każdy ma result "Filtered". Time jest 0. Status jest krzyżykiem na czerwono. Tak jakby się nie połaczono podczas testu. Nie mam dużej wiedzy w tym temacie i wyglada na to ze nawet wynikow nie potrafie zinterpretowac.

PS. Chociaż ten skan który przeprowadziłem odczytałbym tak, że porty nieczego nie przepuszczają. Więc rozumuję że jest dobrze, bo w rzeczywistości Internet śmiga, a nikt się nie włamie, bo wygląda na to że "host is down".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...