Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Professor

Podkrecanie Phenoma II x3 720

Polecane posty

Witam. Ostatnio kupilem karte graficzna i procesor stal sie 'waskim' gardlem mojego kompa. Zastanawiam sie, czy moge go podkrecic i o ile. Specyfikacja sprzetu:

Phenom II x3 720 2.8ghz

MSI 770-C45

GF 650Ti GTX

4GB RAM OCZ (z tego co zauwazylem na kartach pamieci zagladajac wczoraj do kompa - 1.65v)

PSU OCZ MXSP500W

Wczoraj zalozylem na procesor nowe chlodzenie - Xigmatek Loki. Nie jest to nic wyjatkowego, ale zdaje sie byc lepsze od boxowego wiatraczka.

Nie mam absolutnie zadnego doswiadczenia w podkrecaniu, wiec prosze o odrobine cierpliwosci. Przede wszystkim nie pamietam, jaka mam wersje procesora. Cpuid Z (czy jakos tak) pokazuje mi, ze to Phenom II x3 720. Z kolei Core Temp pokazuje tez BE na koncu nazwy co sugerowaloby, ze to Black Edition (kupowalem kompa chyba 3 lata temu i sam nie pamietam). Ktory program ma racje?

No i dosc standardowe 3 pytania od poczatkujacego:

1. Jakich wynikow sie spodziewac? (po cichu licze na 0.5ghz lub troszke wiecej)

2. Jakie sa bezpieczne temperatury przy duzym obciazeniu? (teraz mam ok. 25 grajac w Crysisa na full detalach przez ok. 30min)

3. Jak podkrecic? (tzn. co dokladnie zmieniac w BIOSie)

Fakt, ze nie jestem pewien, jaka wersje procesora posiadam troszke dezorientuje mnie. Nie wiem, czy mnoznik jest odblokowany, czy nie. A to podobno ma spore znaczenie przy podkrecaniu.

Z gory dziekuje za odpowiedzi. Jesli brakuje jakichs danych to piszcie, a ja postaram sie odpowiedziec.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu znalazlem troche czasu i 'pobawilem sie' w BIOSie. Standardowo mnoznik byl ustawiony na x14. Bez problemowo zmienilem na x16. Z tego co pokazuje program Core Temp taktowanie wynosi teraz 3.2ghz.

Rozumiem, ze teraz moge podnosic mnoznik tak dlugo, az osiagne najwyzsze mozliwe taktowanie nie zmieniajace mojego komputera w piec i jednoczesnie nie powodujace problemow z crashami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy taktowaniu 3.2ghz najwyzsza temperatura wynosila 28 stopni, wiec podwyzszylem do 3.6ghz. Komputer restartowal sie w momencie, kiedy mial sie pokazac ekran logowania. Przy 3.4ghz gralem spokojnie w Natural Selection 2 i mialem maksymalna temperature 30-31 stopni. Niestety, po 1.5 godziny bezproblemowego grania ekran zaczal mrugac i dzwiek zaczal trzeszczec. Komputer nie crashowal i moglem spokojnie wylaczyc gre, ale przy kazdym uruchomieniu gry mialem tak samo do czasu, az zrestartowalem kompa.

Jako, ze to moj pierwszy raz z OC, nie potrafie zidentyfikowac problemu. Czy to znaczy, ze 3.2ghz to limit mojego procesora? Czy Core Temp pokazuje bledna temperature, a procek sie gotuje? Czy moze musze podniesc napiecie, aby zwiekszyc mnoznik do powyzej x16?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkrecilem procesor do 3.5ghz. Przynajmniej na chwile obecna wszystko dziala stabilnie, a najwyzsza temperatura, jaka osiagam grajac w Natural Selection 2 (prawdopodobnie najbardziej wymaajaca gra jaka mam, szczegolnie pod wzgledem procesora) to 38 stopni. Jaka jest maksymalna srednia temperatura, przy ktorej nie ryzykuje degradacji procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposob moge sprawdz temperature procesora? Obecnie uzywam do tego tylko programu Core Temp. Po prawie 2 godzinach gry w NS2 maksymalna temperatura wynosi (wedlug tego programu) 40 stopni. Boje sie co prawda, ze nie pokazuje mi to faktycznej temperatury procka, ale nie wiem, jak inaczej ja zmierzyc. Procesor podkrecilem do 3.6ghz. Na 3.7ghz zaczynaja sie crashe. Napiecie procesora wynosi teraz ~ 1.480, wiec boje sie je jeszcze bardziej podwyzszac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości innych programów niż CoreTemp taka temperatura jest pokazywana, aczkolwiek nie zawsze musi być kawę na ławę napisane, że chodzi o CPU. Programamami w których możesz sprawdzić tę temperaturę są np. HWMonitor, SpeedFan czy też "firmowy", który powinieneś mieć na płytce dołączonej do kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...