Skocz do zawartości

S.T.A.L.K.E.R. (seria)


RoZy

Polecane posty

Mam pytanko, ile czasu potrzeba na ukończenie Stalkera?

Ha, to zależy jak grasz. Jeśli "lecisz" ściśle według poradnika bądź solucji nie przejmując się wątkami pobocznymi to myslę, że jakieś do 10 godzin. Ja osobiście szwendam się po zakamarkach Zony, robię zadania poboczne, zbieram artefakty - i mimo, że już gram około miesiąca czasu (po 2-3 godziny dziennie) to jestem dopiero w połowie gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez, jaj, nie mam zamiaru lecieć po solucji i nigdy tak nie robię. Jednak pewnie dokładnie wszystkich pobocznych również nie będę wykonywał, to zależy z jaką siłą gra mnie wciągnie ;)

A elementy RPG są rozbudowane, czy uproszczone? Mają jakiś większy wpływ na zabawę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. Usunięto.

W Clear Sky czekam tylko na etap ze szpitalem (w końcu trailer z kafelkowymi podziemiami, o ile pamiętam, nazywał się Hospital Underground). Stare i opuszczone szpitale przerażają mnie, ale jednocześnie w jakiś perwersyjny sposób przyciągają...

Tak jak w Project Eden.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bohater nie zdobywa kolejnych poziomów? Nie ma punktów doświadczenia?

Nie, nie ma. Nie ma nawet głupiego spania czy naprawy ekwipunku (a pancerze się dośc szybko zużywają) - aczkolwiek są mody, które to dodają. Ale mimo to gra jest super.

BTW: Znalazłem poważny błąd rzeczowy - w lokacji "Dzicz" stoi sobie lokomotywa typu M62 ale oznaczenie ma WŁ80. No bez jaj..... :(

Edytowano przez Helmutt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wiem, inwestować w Stalkera, czy nie. Premierę jakoś przespałem i teraz mam nielichą ochotę na nadrobienie tej zaległości. Filmiki i screeny prezentują się mega klimatycznie, do tego realia również się całkiem miło zapowiadają. Z drugiej strony, jeśli Stalker za 2 miechy trafi do Extra Klasyki to będę musiał zrobić powtórkę z '86 w siedzibie CDP :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wiem, inwestować w Stalkera, czy nie. Premierę jakoś przespałem i teraz mam nielichą ochotę na nadrobienie tej zaległości. Filmiki i screeny prezentują się mega klimatycznie, do tego realia również się całkiem miło zapowiadają. Z drugiej strony, jeśli Stalker za 2 miechy trafi do Extra Klasyki to będę musiał zrobić powtórkę z '86 w siedzibie CDP :P

Za 2 miesiące taka gra na pewno nie trafi do Extra Klasyki, ewentualnie za rok, dwa.

Ja Ci polecam, nie wiem w jakiej teraz jest cenie, pewnie coś koło stówy - ale jeśli tą stówkę masz "na zbyciu" - kupuj śmiało, nie pożałujesz, poza tym do STALKERA istnieje sporo darmowych modów zmieniających mechanikę gry - najciekawsze to "Oblivion Lost" czyli rozszerzenie oryginalnej gry o pojazdy, tryb wolnej gry i mnóstwo innych przydatnych rzeczy oraz "Priboy Story" opowiadającą historię z punktu widzenia żołnierza w "Zonie".

Podoba mi się też to, że gra ma "żyjący świat" - gdy oczyścisz jakieś miejsce z mutantów, wrogich frakcji itp - to nie licz, że pozostanie ono puste do końca gry, ktoś lub cos się tam przypląta... A nie raz jest tak - idziesz, nagle słyszysz z oddali odgłosy walki, idziesz w to miejsce i albo już nic nie ma, albo leży martwy stalker a dookoła harcują mutanty, albo trafiasz w środek walki dwóch frakcji. W ogóle NPC-e jak i mutanty nie łażą w kołko w jednym miejscu jak jest to w wielu FPS-ach ale "podróżują". Nie raz było tak, że w stojącym na uboczu opuszczonym od początku gry domu nagle bandyci założyli swoje obozowisko, potem przyszli stalkerzy i ich wykurzyli, potem stalkerów wytępiło wojsko i sobie wróciło na posterunek. A wszystko to działo się bez udziału gracza....

Fakt, że powoduje to czasami dziwne bugi, ale... masz wrażenie uczestnictwa w realnym świecie.

Edytowano przez Helmutt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalker jest aktualnie w Platynie za 59 zł, 100 kosztował premierowo.

O co chodzi z tym modem dodającym tryb wolnej gry? A mody są w wersji PL, ew. współpracują bezproblemowo z PLką?

W sumie aktualnie mam Assasin'a, ale w Stalkera mam zamiar zagrać zaraz po nim. Właśnie realia i klimat (przynajmniej ten, który czuć na filmikach, zakładam, że w samej grze jest lepiej) strasznie kuszą. No i w sierpniu będzie Clear Sky, więc chcę to tak zgrać, żeby już mieć skończoną jedynkę, czy podstawkę (CS to dodatek, czy pełnoprawna kontynuacja?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 zł? :blink: :lol: :lol: na allegro nową kupisz za 50 zł :D;) a co do reszty to masz rację...(lol wyprzedziłes mojego posta o minutę) teraz mija sie z celem to dodam że ta gra jest warta polecienia trzyma klimat niezła grafika jest parę błedów czy wkurzajacych sytuacji . Musisz zdecydować ja tam bym czekał na dodtake moze byc rewelacyjny ale moze tez to byc gra przecietna tzw odcinanie kuponow jak w fear

Edytowano przez LARRY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalker jest aktualnie w Platynie za 59 zł, 100 kosztował premierowo.

O co chodzi z tym modem dodającym tryb wolnej gry? A mody są w wersji PL, ew. współpracują bezproblemowo z PLką?

E jak za sześć dych to kupuj bez gadania.

Mod "Oblivion Lost" dodaje tryb wolnej gry - czyli to na czym miał być prawdopodobnie oparty oryginalnie STALKER - od początku robisz co chcesz, łazisz gdzie chcesz. Ja szczerze mówiąc jeszcze tego moda nie wypróbowałem ale po skończeniu podstawki czeka na swoją kolej. Mody ogólnie z polską wersją współpracują - ewentualnie trzeba dokonać drobnych poprawek w plikach konfiguracyjnych ale to kosmetyka, o wiele bardziej istotne jest to w jakiej wersji jest gra czyli jaki patch został zaaplikowany - obecnie większość modów chodzi tylko na patchu 1.0005. No i jak mod jest w wersji angielskiej a gra w polskiej to może nastąpić przemieszanie tekstów polskich z podstawki z angielskimi z moda, ale to.... da się przeżyć. O modach, patchach itp - zajrzyj tu http://forum.stalker.pl/

Właśnie realia i klimat (przynajmniej ten, który czuć na filmikach, zakładam, że w samej grze jest lepiej) strasznie kuszą. No i w sierpniu będzie Clear Sky, więc chcę to tak zgrać, żeby już mieć skończoną jedynkę, czy podstawkę (CS to dodatek, czy pełnoprawna kontynuacja?).

Clear Sky to ma być prequel czyli gra opowiadajaca o wydarzeniach dziejących się przed tymi z pierwszego STALKERA. Ja się na to tak nie napalam, coś czuję, że to będzie takie "call-of-duty-podobne" (nie ujmując nic grom z serii CoD, ale to nie ten klimat).

Edytowano przez Helmutt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, ponownie odpaliłem sobie Stalkera. Jestem już po x18, o Boze co to za poziom, nienawidzę go i uwielbiam zarazem. Można sie poczuć jak w ambitniejszych horrorach (no może po za tym trikiem z podnoszącymi sie rzeczami :rolleyes: ), w całym kompleksie są może trzy snorki, a klimat leje się potokami. Słysząc kolejne szmery, hałasy, coś co przypominało uderzanie metalu o metal no i sapanie czegoś niezidentyfikowanego muszę się szczerze przyznać, że miałem pełne gacie ;) . To nie są klimaty dla mnie, mam słąbe nerwy i nie lubię się bać w grach mimo to uważam, że laby to kawał wspaniałej roboty. (no i to uczucie kiedy w końcu wychodzimy na zewnątrz)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj popieram Ciebie w 100%.

Z zainstalowanym Oblivion Lost 2.0 mam właśnie udać się do X18 i już któryś raz z rzędu się tam wybieram, wybieram i wybrać nie mogę z prostego powodu.

Laby to były miejsce w zwykłym STALKERze, które mnie przyprawiały o zawał serca a teraz to się boję, że mnie po prostu rozwalą.

STALKER dla mnie to jest gra, której klimatem długo nic nie pobije. Tematyka Czarnobyla mnie zachwycała od dzieciaka, jednak STALKER jest też grą, której się po prostu boję. Teraz w dodatku z Oblivion Lost już po wejściu do menu moją psychikę atakuje ta delirkowata melodia. W samej grze są miejsca, które uwielbiam i są też takie których nienawidzę, podobnie jak mój przedmówca laboratoria wyciskają ze mnie ostatnie cząstki odwagi ale równocześnie przyciągają do siebie. Tam nawet nie musi mnie nic atakować, żebym się bał, starczą tylko same dźwięki bowiem człowiek przecież boi się najbardziej tego czego nie widzi.

Faktycznie jak to ujęło kilku moich poprzedników: szkoda, że scenerie w STALKERze są mocno okrojone na przykład Prypeć i wysypisko jednak myślę, że to ma też swoją zaletę gdyż nie wyobrażam sobie tego gdyby wszystko tam było odtworzone w oryginalnych rozmiarach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje troszkę nie po kolei, ale cóż:

Clear Sky to ma być prequel czyli gra opowiadajaca o wydarzeniach dziejących się przed tymi z pierwszego STALKERA
Ale dodatek, czy druga część? <_< prequel, to po prostu gra, opowiadająca to co się wydarzyło przed, jak sam napisałeś. Jednak może ona być w formie dodatku (wymagającego podstawki, lub samodzielnego), jak i w formie pełnoprawnej, drugiej części gry (podobno Bioshock 2 ma być właśnie prequelem 1). Więc ponawiam pytanie, by się upewnić na 100%, choć odpowiedź chyba znam, dodatek czy kontynuacja (w sensie, że 'dwójka', nie kontynuacja fabuły)?
Musisz zdecydować ja tam bym czekał na dodtake moze byc rewelacyjny ale moze tez to byc gra przecietna tzw odcinanie kuponow jak w fear
Clear Sky będzie dodatkiem w stylu Nocy Kruka do Gothica 2, czy może dowolnego rozszerzenia FEARa? W skrócie, czy misje z dodatku będą wymieszane z tymi z podstawki, czy też po prostu będzie rak jak w addonach do FEAR (chyba wiecie o co chodzi...)? Jeśli to drugie, nie widzę sensu czekać z pierwszym Stalkerem na Clear Sky, jeśli to pierwsze, nie widzę sensu grać w podstawkę, po to by za +/- 2 miechy ją powtarzać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ vainqueur :

STALKER: Clear Sky będzie grą nie wymagającą "wersji podstawowej" czyli Shadow of Chernobyl. Będzie to zupełnie nowa historia (czy będzie ten sam główny bohater? - nie wiem) ale umiejscowiona chronologicznie przed wydarzeniami z pierwszego STALKERA.

Fabuła ma być oparta głównie o wojny pomiędzy frakcjami o strefy wpływów w "Zonie", więc pewnie będzie więcej strzelania a mniej eksploracji. Lokacje mają być zarówni te znane z "jedynki", jak Kordon, Wysypisko, Bar, Dzicz jak i nowe - Mokradła czy martwe miasto Limańsk.

Osobiście się boję, że gra może zostać spaprana przez właśnie położenie nacisku na walkę i akcję - pierwszego STALKERA często włączam tylko o to aby się powłóczyć po Strefie bez celu, pozbierać artefakty itp. Może dlatego mimo iż gram już dłuuugo - do tej pory gry nie ukońćzyłem :D

Jak ukończę biorę się za OL 2.0. Powstaje już zresztą polskie tłumaczenie tego moda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STALKER: Clear Sky będzie grą nie wymagającą "wersji podstawowej" [podkreślenie moje]
Czyli Clear Sky będzie dodatkiem, wyjaśniło się i jest tak jak myślałem ;)

Podjąłem decyzję i łykam Stalkera. Zobaczę czy gra przypadnie mi do gustu. Miałem brać Edycję Kolekcjonerską, ponieważ puchy, w którą jest zapakowana nie przebije nic. Jednak niestety się nie udało. Ale za to zamówiłem wielkim fuksem wersję premierową (nie z Platyny). Jeśli wszystko pójdzie ok, to będę miał pierwszoedycyjne pudełko. :P W związku z tym, mam takie pytanko, co było w pudełku w wersji premierowej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam edycję premierową, więc służę uprzejmie:

- płyta DVD z grą

- instrukcja do gry

- naklejka fluorescencyjna z logiem radioaktywności

- karta rejestracji elektronicznej

- mapa Zony.

Ps. Samo pudełko od gry jest naprawde fajne, bo ma rozkładaną okładkę tak jak np. w Gothicu 3. :D

Edytowano przez roberto_i
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w platynowej wersji jest tylko gra i instrukcja czy jest tez jakis gadget?

Dodatkowo mapa Czarnobyla...ale to było w poprzednich wersjach. No i naklejka...

Co do naklejki i mapy...Mapka na początku nawet fajna. Fajowo popatrzeć na czerwony las, pokazać qmplom: O patrzcie! Tutaj trafiłem gościa z pistoletu w głowę...Ale jeśli myślisz, że grając, będziesz zmuszony patrzeć na mapę, to jesteś w wielkim błędzie.

Co do naklejki-Jakaś taka zwykła, normalna...Nic nadzwyczajnego...Cóż...w końcu jest tylko 2 kolorowa...a naklejka ma przykuwać uwagę wielobarwnością...

Co do gadżetów z S:CC...tak jakieś 3+/5 . Ten plusik, to za ładny zapach mapy...Kto ma,ten wie...(A może to tylko ja mam taką wersję) ^^ :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roberto_i, dzięki

Na Twoim miejscu kupiłbym STALKERa z "platyny", gdyż prawdopodobnie zawiera najnowszą wersję gry.
Kwestia patchy, które już są na moim dysku ;)
Dodatkowo mapa Czarnobyla...ale to było w poprzednich wersjach. No i naklejka...
Dziwne. Wydawało mi się, że w platynowym Stalkerze mamy jeszcze DVD z patchami i jakimś pamiętnikiem stalkera. A w pudle jest poradnik.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patchów nie liczę,bo co to za gadżet...Raczej głupim samobójem byłoby nie spatchowanie gry w nowej edycji, więc to liczyłem za nie gadżet, a za obowiązkową rzecz ;).

A pamiętnik Stalkera?...Wydawało mi się, że tak zostałą nazwana instrukcja...cóż...mogę się mylić.

Edytowano przez Nicek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętnik Stalkera?...Wydawało mi się, że tak zostałą nazwana instrukcja...cóż...mogę się mylić.
Całkiem możliwe, że pamiętnik to inna nazwa instrukcji ;P ja Stalkera póki co nie miałem w ręku, więc mówię o tym, co czytałem. Więc wychodzi na to, że Platyna z elementów nieobecnych w premierce zawiera tylko poradnik?

EDIT:

W Stalkerze mamy save w dowolnym momencie i miejscu, czy też są wyznaczone jakieś checkpoint'y?

Edytowano przez vainqueur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można robić save kiedy się chce, ale jak wchodzisz do nowej lokacji zawsze jest auto save. Uwaga save waża po 700 mega więc uważaj ile ich robisz :D

700mb? Jesteś pewien...Bo ja nigdy sejwów nie kasuję, a do Stalkera mam ok 60-80 save'ów...

Czyli co? Sejwy zajmują po 42gb?

No chyba, że łącznie wszystkie sejwy u ciebie ważyły 700mb...To na dzisiejsze czasy nie jest dużo, a wychodzi,że sejw ma ~11mb. Co na dzisiejsze czasy standardem nie jest, ale taki 1 save do CoH waży ponad 16mb.

tragedii nie ma...Pozatym co to za problem nadpisać save'a.

Ps. Ja po miesiącu gry w CoH (jakieś 150 sejwów) katalog z save'ami ważył ~2.67 gb.

Usuwał mi się jakieś 30 sekund...Więc Dziku...spokojnie...nie sądzę, by był jakiś komputer,który udźwignie Stalkera, nie będzie miał min. 80gb. na dysku :)

Edytowano przez Nicek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...