Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

roofith

Dwa systemy

Recommended Posts

Aktualnie mam zainstalowany Windows 7 Ultimate 64 bit.

Chcę dodatkowo zainstalować Windows Xp. Wiem że trzeba skorzystać z

programu GParted aby "odciąć" parę GB z innej partycji i przeznaczyć ją na Win XP.

Jak stworzyć partycję to wiem. Tylko proszę Was, napiszcie co tam trzeba poustawiać

aby przy starcie kompa była możliwość wyboru systemu. To coś się zwie linux-swamp albo

jakoś tak, nie wiem, nie uważałem na lekcjach:) A po co mi Xp skoro mam Win7? Bo chce podpiąć pada z

ps one (mam konwerter) tylko ten Win 7 go nie wyszukuje. Sterowniki instaluje i nic.

Więc pozostaje instalacja drugiego systemu. A może to wina tych 64 bitów. Czy może lepiej

zainstalować od nowa Windowsa 7 tylko 32bit? Co sądziecie??

Link to comment
Share on other sites

Nie musisz nic robić w zasadzie. Łindozy się wykryją nawzajem przy instalacji (teoretycznie). Jak nie będzie działać... Zawsze możesz schować backup Win7, format, zainstalować i przywrócić z backupu.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem normalnie instalujesz wind xp, dzielisz partycję główną [nie tracisz danych z niej]i po zainstalowaniu windowsa po resecie kompa masz możliwość wyboru win 7 lub win xp podczas uruchamiania się komputera [bodajże 30sekund na wybór który win ma się odpalić]

Link to comment
Share on other sites

Guest lynenhynenh

"Bitowość" systemu nie ma raczej wpływu na kompatybilność z padami (i innym sprzętem). W razie niepowodzenia instalacji systemu i "wygaszenia" drugiego, wystarczy wyedytować listę systemów operacyjnych, nie trzeba nic kopiować. O ile, rzecz jasna, instalowałeś na dwóch partycjach.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli obecnie masz Windowsa 7 i będziesz chciał doinstalować xp ( gdy będziesz miał już tą dodatkową partycję na xp ), to może się tak zdarzyć że podczas startu windowsa, nie będziesz miał ekranu wyboru systemu i będzie się uruchamiał tylko xp. Dzieje się tak ponieważ windows xp podmienia plik bootowania na swój zamiast windows 7.

Jak tak będzie się działo to będzie trzeba zainstalować program EasyBCD lub VistaBootPro i będzie trzeba skonfigurować rozruch systemu.

Może się i tak zdarzyć że nie będzie się dało uruchomić windowsa 7 ( ja niestety tak miałem, musiałem instalować wszystko od nowa, ponieważ żaden system się nie uruchamiał ).

Osobiście to polecam zainstalować wszystko od nowa, w takiej kolejności jaka jest opisana W TYM MIEJSCU.

Link to comment
Share on other sites

Jak tak będzie się działo to będzie trzeba zainstalować program EasyBCD lub VistaBootPro i będzie trzeba skonfigurować rozruch systemu.
Popieram, dzięki VistaBootPro możesz tworzyć od nowa plik rozruchu dla danego systemu. Przykładowo możesz tymczasowo usunąć plik bootowania, wtedy będzie ci uruchamiał się tylko XP - ek... a kiedy będziesz chciał uruchomić Windę 7, to tworzysz od nowa plik bootowania i tyle.
Link to comment
Share on other sites

Vista BOOT pro to dobry boot manadżer. Architektura (x86, x64) nie ma tu żadnego znaczenia. Z tym, że boot manadżer XP uszkodzi rozruch Windows 7 więc albo instalacja XP (dowolna wersja) a potem instalacja 7 (dowolna wersja) albo odwrotnie, ale potem rozruch 7 trzeba naprawiać (można do tego użyć Vista BOOT pro - program nie obsługuje oficjalnie 7 ale rozruch Visty i 7 jest tak samo zbudowany więc na pewno zadziała).

Link to comment
Share on other sites  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...