Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

PLDan

Windows XP - wydajność podczas użytkowania

Polecane posty

Witajcie. W dobie gier, które będą wymagać tylko Windowsów Vista/7 muszę znów przerzucić się na ową "siódemkę". Tylko, że pierwsze premiery takich gier dopiero pod koniec roku, więc trochę tego XP bym sobie jeszcze zostawił. Ale niestety system instalowałem w kwietniu 2010 roku i ciut się zestarzał (to mój rekord btw. =)). Tu pytanie: jak bardzo maleje wydajność wraz z użytkowaniem XP'ka z biegiem czasu? Ile klatek, tak na oko zyskam instalując nowy system (W7)? Konfig PieCa w profilu (za parę dni montuję chłodzenie na proca i myślę o wyciśnięciu z niego ostatnich soków ;]).

I jeszcze pytanie bonusowe: co mogę zrobić, żeby wydajność takiego starego, zużytego systemu zwiększyć? Jakieś programy? CCleaner raczej nie działa w moim przypadku :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od użytkowania windowsa xp. Jak nie będziesz robił burdelu i będziesz "sprzątał" to można i 3 lata na xp siedzieć bez żadnych strat wydajności, a może i dłużej :P [ mój rekord]

Pytanie 2: Nic nie zyskasz, a stacisz 1-3 fps ; ]

bonusowe: w wielkim skrócie to posprzątać [ nie chce mi się pisać o tym :P]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaa, posprzątać... Tylko jak, aby było skutecznie? Bo tak jak wspominałem CCleanery i inne odkurzacze nie są skuteczne na dłuższą metę.

Pytanie 2: Nic nie zyskasz, a stacisz 1-3 fps ; ]

Stracę tyle FPS'ów, ale w porównaniu do czystego XP. Mój jest tak zaśmiecony, że w tej chwili gry chodzą jak na jakimś starociu :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, po kims takim jak Moderator Kawalorn sie nie spodziewalem takiej wpadki, pracuje w serwisie komputerowym. Z współpracownikiem zrobiliśmy test:

Komputer od testu:

Intel Core 2 Quad Q9450 Z płytą główną GIGABYTE

8 Gigabajtów RAM (DDR3)

Karta Graficzna NVidia GForce GTX560

Dyski Twarde w RAID 4x 1TB

Użyliśmy systemów

Windows XP Proffesional SP3

Windows Vista Ultimate

Windows 7 Ultimate

(Wszystkie systemy 64bit)

Wyniki były proste

Procentowo (Limiter klatek) (Ilość punktów)

Punkty odejmowaliśmy za przycinanie sie gry i chwilowe "zwieszki" na wczytanie i czas ładowania

1024X768

XP - 93.4%

Vista - 75%

7 - 85%

1600X1200

XP - 89%

Vista - 70%

7 - 81%

HD 1080p (1920×1080)

XP - 75%

Vista - 62%

7 - 72%

INFO: Dla tych ktozy sie nie domyslaja różnych rzeczy

Gra Crysis 2

Poziom detali: Maxymalny (W XP Maxymalny możliwy DX9, Vista i 7 DX11)

Czas testowania: 5 godzinna gra. następnie "Rozróba na MAXXA"

Wyniki mówią same za siebie, XP poki co jest najlepszym systemem do gier...

Ja poczekam na SP3 do 7 albo do czasu kiedy juz nie bedzie gier na XP

Nie cytujemy postów nad swoim w całości - Kawalorn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do xp jako systemu do gier masz rację, tylko jedno ale... mianowicie system Windows XP nie obsługuje DirectX wyższego niż 9.0c, tak więc by cieszyć się graniem w pełnych detalach potrzeba(oprócz wydajnego komputera) systemu Windows 7.

Przykładem może tu być BF BC2 jedna z gier która obsługuje DX11.

@Kruczek11 Co do pytania bonusowego. Ja proponuje użyć programu Tune UP utilities 2009(nowsze wersje zaśmiecają system). Program posiada 30-dniowego triala co w zupełności wystarczy do optymalizacji systemu. Interfejs jest prosty i intuicyjny więc nie powinieneś mieć problemów.

EDIT: Od kiedy Crysis obsługuje DX11, bo chyba coś przespałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, DX 10 i wyżej to główne zalety siódemki. I gdyby NFS Run włączył się na XP, to pewnie zmieniłbym system znów na "dziadka".

A chwil z W7 nie wspominam za ciekawie, bo ciągle mnie czymś dręczył. To mi TDU zacinało, to GRID nie chciał się włączyć, później jakiś problem z antywirusem, aż w końcu się wkurzyłem i wróciłem do XP. Z rad skorzystam (Tune up 2009), ale jeśli już jesteśmy przy temacie "siódemki", to co można zrobić, żeby jak najbardziej okroić system, by nie zżerał pamięci na niepotrzebne detale?

Czy programy typu Gamebooster odpalane na czas grania znacznie poprawią wydajność komputera? Bo na XP to nie ma czego wyłączać, więc problemu nie było. I tak staram się wchodzić do "procesów" i wszystko kontrolować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, po kims takim jak Moderator Kawalorn sie nie spodziewalem takiej wpadki, pracuje w serwisie komputerowym. Z współpracownikiem zrobiliśmy test:

Nie cytujemy postów nad swoim w całości - Kawalorn

A uwzględniliście, że na win Xp nie działają wszystkie efekty? [obsługa jedynie directX 9c] :daje_kwiatka:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalke Windows 7 można zmodyfikować programem VLite. Można tam usunąć takie pierdółki jak Media center. Po małej przeróbce czysty WIN 7 32bit zużywa ok 256MB ram. Jak chcesz to napisz mi na pw.Napiszę ci jak zmodyfikować system programem vlite.

@UP: Już o tym wcześniej napisałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak! Zapomniałem o tym programiku. Kiedyś modyfikowałem nim Win XP (był to bodajże nLite, ale wersja zależy od systemu).

@dzl - dzięki za chęć pomocy, ale wiem jak się nim obsługiwać.

Czekam jeszcze na jakieś inne sugestie dotyczące odciążenia "siódemki" bezpośrednio w systemie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze wyłączyć efekt rozmycia przy przezroczystości tzw. blur.

Wyłączyć autostart niepotrzebnych aplikacji.

Wyłączyć indeksowanie(system uruchomi się szybciej)

Większość można zrobić programem vlite

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...