Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

xirgan

Przenoszenie systemu na inny dysk

Recommended Posts

Mam dwa dyski C: Western Digital 80GB ATA (system + sterowniki + parę programów, w sumie zajęte 15GB) i D: Samsung 640GB SATA (gry + mniej istotne programy, 200GB wolnego miejsca). Czy jest możliwość przeniesienia wszystkiego z dysku C na D tak żeby system, sterowniki i programy działały tak samo jak przed przeniesieniem? C mam zamiar przełożyć do innego komputera, dysk D może być sformatowany jeżeli to konieczne.

Jeśli masz Win7 (pewnie gdzieś w Viście też to jest) możesz spróbować zrobić kopię zapasową systemu, zainstalować nowy system na docelowym i wykorzystać kopię zapasową. Możesz też skorzystać z narzędzi do tworzenia obrazów partycji - Norton Ghost czy Acronis True Image. Są one jednak płatne.

Oczywiście, warto wydzielić kawałek miejsca na docelowym na system z oprogramowaniem (zależnie od systemu 50-100GB), a całą resztę właśnie na mniej istotne bzdurki.

Zapomniałem napisać, Windows XP, tam kopia zapasowa też jest, ale z tego co widzę nie da się zrobić kopii C na dysku D, chyba potrzeba dysku przenośnego, którego nie mam i czy to w ogóle zadziała? Chciałbym jakiś pewny sposób jeżeli jest.

EDIT: Mała pomyłka, da się zapisać kopię na drugim dysku, ale wciąż pytanie czy to zadziała?

Jeżeli masz dyski C i D to użyj GParted do sklonowania dysku C na dysk D. Jak to zrobić znajdziesz na stronie programu. Jest to sposób sprawdzony przez mnie - sklonowałem cały dysk 320GB na nowy 1TB rozszerzając partycje (włącznie z systemową) tak więc bardzo możliwe, że nawet nie będzie potrzeby formatowania drugiego dysku.

Zacznij od zarchiwizowania najistotniejszych danych z dysku D na dysku C. Potem na dysku 640GB zrób dwie partycje, jedną pod system a drugą na archiwum/śmietnik/co-tam-jeszcze. Przerzuć z powrotem zarchiwizowane dane na większy dysk, oczywiście do odpowiedniej partycji. Zrób kopię zapasową i umieść ją na tej samej partycji.

Wyciągnij mniejszego HDD. Zainstaluj świeży system na przygotowanej partycji. Spróbuj 'odzyskać' system z kopii zapasowej. Jeśli się nie uda, masz kilka opcji. Jedną z nich jest pozyskanie folderu 'Dane aplikacji' oraz 'Dokumentów' z oryginalnego systemu, przerzucenie ich na 'nowy' system i instalacja oprogramowania od zera, ale tego chyba staramy się uniknąć (mimo tego, Dane aplikacji zawierają wiele przydatnych ustawień, jak choćby IP Hamachi, co pozwala w dużej mierze uzyskać dość podobny system do źródłowego).

Partycję na którą chcesz przenieść system musisz sformatować. Czy chcesz to podzielić na partycje w inny sposób, niż było to do tej pory to zależy od Ciebie. Jest tylko jeden wymów - partycja na którą przenosisz system nie może być mniejsza niż ta, z której przenosisz.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...