Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Arboretum

Wymiana karty graficznej

Polecane posty

Witam

Obecnie mam zestaw mniej więcej taki (nie jestem w domu i piszę z pamięci):

procesor: Intel e8200 2.66

płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3R

pamięć: 2GB 1066mhz (nie pamietam producenta)

karta grafiki: Gigabyte GF 9600gt link

zasilacz: Chieftec 450W

system: Win XP

monitor: 22"

-------------------------------

Jak w tytule tematu zastanawiam się nad wyborem nowej karty grafiki. Według tematu o kartach zastawiam się nad Radeonem HD5770 lub GeForcem 240Gtx (jeśli dobrze zapamiętałem). Oczywiście piszę tutaj, gdyż nie jestem ani zdecydowany ani przekonany i potrzebuję "indywidualnego" podejścia :P

Koszt wymiany wstępnie ustalam na max 600zł, choć jeśli wymiana będzie opłacalna mogę wydać więcej, jeśli będzie to racjonalnie uzasadnione. Wolałbym nie wymieniać zasilacza - gdyż niesie to ze sobą dodatkowy koszt, a wątpię żeby skok wydajności był adekwatny.

Chciałbym też aby zaproponowane modele kart były możliwie jak najcichsze. Nie muszą być to wersje bez wiatraczka, byle nie wyły jak dresy pod dyskoteką. Jeśli któryś model jest zauważalnie cichszy (i godny polecenia) ale kosztuje np. 50zł więcej to wolę dać trochę więcej kasy ale cieszyć się ciszą. Można też rozważyć kupno jakiegoś "potwora" i wymianę "standardowego" chłodzenia na inny.

Na pytanie w co najczęściej grywam odpowiadam w RPGi i to głównie pod nowe gry tego typu zamierzam zmienić kartę. Dla przykładu podam Wiedzmina 2 i Dragon Age 2, a pewnie jakieś inne ciekawe tytuły też można znaleźć.

Jeśli się pojawią jakiekolwiek pytania to z chęcią odpowiem i czekam na wasze propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie spotkałem jeszcze karty 240GTX (jest GTX 260)

2. Do 600 zł można dostać wydajniejszego od obu wcześniej wymienionych GTX-a 460 768 MB (np. takiego). Zasilacza do niego raczej nie będziesz musiał zmieniać (przy okazji - jaki dokładnie to Chieftec?). Do nowej karty przydało by się podkręcić procesor .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby miło, gdybyś mógł podać dokładny model tego Chiefteca, choć ta firma zwykle robi dobre zasilacze, więc powinno być ok... Wepchałbym tutaj GTX460 w wersji 768mb/1024mb lub HD6850, ale tylko po podkręceniu procesora - KLIK - forumowy ekspert Gi3r3k to wszystko wyjaśnił w tym poradniku.

GTX460 768 mb

GTX460 1024mb

HD6850

Jak widać na benchmarku (KLIK), HD5770 jest o 27% wolniejszy od HD6850, GTX460 1gb jest o 3% wolniejszy od HD6850, a GTX460 768mb jest od HD6850 wolniejszy o 9%. Te różnice dokładnie odzwierciedla cena tych kart, choć ja bym na Twoim miejscu spróbował kupić HD6850, bo a nuż przyda się w przyszłości, gdy wymienisz sprzęt ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bardzo dziękuję za odpowiedzi.

A co do szczegółów to:

a) dokładny model zasilacza mogę podać dopiero jak będę w domu, a to może potrwać nawet kilka dni

nie jestem w domu i piszę z pamięci

b) Jeśli rzeczywiście zakup radeona HD6850 jest o tyle lepszy od HD5770 to zgodnie z tym co napisałem, mogę oczywiście wydać więcej (kwota 600zł była "orientacyjna"). Zwłaszcza, że cena na podanej stronie to 615zł (czyli różnica nieznaczna od zakładanej).

jeśli wymiana będzie opłacalna mogę wydać więcej

c) Jeśli mam podkręcać procesor to muszę wliczyć wymianę chłodzenia (bo teraz leci na boxowym). Jeśli bym nie podkręcał to na jaki % spadku wydajności karty mam się przygotować?

d) Rozumiem, że najwydajniejszym zakupem w stosunku moc/zapotrzebowanie na prąd jest radeon HD6800. W takim razie polecacie jakiś konkretny model (czy ten ww.)?

e) Czy jest może przypadkiem jakaś wersja radeona HD6850 z ciekawymi dodatkami? Bo nasze "krajowe" wersje "box" są często okrojone z różnych bonusków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) Jeśli możesz, to wstrzymaj się z zakupem karty do momentu sprawdzenia DOKŁADNEGO modelu zasilacza, nie chcesz chyba wydawać 600 zł na spaloną kartę ;)

b) Jeśli masz jeszcze więcej funduszy, możesz myśleć o wymianie procesora na Q6600 (KLIK 1; KLIK 2) i karty na coś mocniejszego, ale to tylko w przypadku, gdybyś miał w okolicach 1000 zł minimum. RAMu do Windowsa XP nie będzie Ci się opłacało dodawać, ale gdybyś miał zamiar zmieniać system - dodatkowe 2gb RAMu na pewno nie zaszkodzi.

c) Na BOXowym też da się to dość ładnie pokręcić, z tego, co wiem - KLIK - tu masz opisane, jak ktoś podkrecał. Wydajne chłodzenie do tego E8200 możesz kupić już za ~80 zł - KLIK

d) Możesz zadzwonić do techplanet i zapytać o dostępność TEJ karty, ale wątpię, aby jeszcze ją mieli. Benchmark przedstawiający Moc/Zapotrzebowanie masz TU. Widać na nim, że HD6850 jest jedną z lepszych kart pod tym względem. Jeśli masz jakieś 60 zł więcej do wydania, możesz zastanowić się nad TYM HD6850, który jest firmowo podkręcony i ma lepsze chłodzenie.

e) Co masz na myśli, mówiąc "ciekawe dodatki"? Jakieś gry w pudełku, czy coś inne bajery?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) nie zamierzam niczego kupować i podłączać na zapalenie płuc :P

b) komputer to worek bez dna i można go w nieskończoność ulepszać, dlatego z góry zakładam, że tylko karta (lub ewentualnie chłodzenie). W przypadku zmiany proca, ramu, itd. to pewnie wolałbym złożyć całkiem nowy zestaw na nowszym procku z win7 (kolejne kilka stówek) itd. itd. Więc spokojnie, tylko karta, procka nie zmieniam, mogę go najwyżej trochę podkręcić.

c) no właśnie pytanie o ile podkręcić, bo zwiększenie mocy odbija się potem na większym zużyciu prądu co powoduje lawinkę - zasilacz, chłodzenie, itd.

d) jeśli polecasz tę kartę GB to mogę sobie odebrać we Wrocku http://www.proline.pl/?p=GIGA+HD6850+1GB+OC co prawda parę złotych więcej, ale oszczędzam na przesyłce.

e) dokładnie to miałem na myśli, jakieś interesujące gry w pełnej wersji, kupony rabatowe, itd. Sporo lat temu kupiłem sobie boxowego Radeona 9800 i miał jakąś przyjemną gierkę w zestawie (już nie pamiętam jaką :S)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c) Zasilacz 450W Chiefteca powinien wystarczyć, nawet po mocnym OC tego procesora.

d) Jasne, to ta sama karta. (witam poza tym krajanina z Wrocławia ;P)

e) Z tego, co pamiętam, w pudełkach z kartami ZOTACa AMP! był Prince of Persia najnowszy, w niektórych zdarzał się również MW2, a w kartach z serii HD58xx był kupon na DiRTa 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...