Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ozlan

Dopakowanie Acer extensa 5630

Polecane posty

Witam!

Jak napisałem w temacie, chciałbym nieco zmienić bebechy w moim laptopie, model w temacie. Jego obecne komponenty to :

- Intel Core 2 Duo T6400 2.00 GHz

- 2,0 GB RAM

- NVIDIA GeForce 9300 GS 256 MB

Najbardziej interesuje mnie wymiana procesora, nie wiem co musi się zgadzać w obu modelach, żeby dało się go podpiąć do płyty głównej. Nie bardzo orientuje się gdzie mogę sprawdzić model mojej płyty głównej, bo tam na ogół podany jest rodzaj szyn (tak się nazywają te wejścia, do których podłącza się karty graficzne, procesory itd?) .Poza tym pozostaje jeszcze sprawa czy w ogóle jest sens inwestować w tego lapka czy lepiej go sprzedać i kupić coś nowego, bo nie sądzę, żeby przyjął jakiegoś i3 czy i5. Tak więc proszę o pomoc lub konkretne propozycje części.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę główna sprawdzisz w CPU-Z w zakładce mainboard

Jak DOKŁADNIE MASZ ZASILACZ?? TZN DOKŁADNA MARKA MOC I MODEL!!zasilacz sprawdzisz zdejmując bok obudowy to taka skrzynka z tyłu na górze

Ile masz kasy?

IMO nie opłaca się inwestować w ten sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T6400 jest na szynie 800Mhz więc najlepiej byłoby kupić T9500, ale jeśli płyta główna obsługuje procesory do 1066Mhz to można się pokusić o coś jeszcze lepszego. Ogólnie bierz coś z serii T9xxx. Ich ceny wachają się w granicach 400-550zł. Jeśli oczywiście chcesz tyle kasy pchać w ulepszanie laptopa. Do tego przydało by się dodatkowe 1GB pamięci RAM. Co do zmiany karty graficznej to nie pomogę.

A i jeśli zmieniasz procesor czy kartę graficzną w laptopie to musisz się liczyć ze spadkiem pracy na baterii. No i nie wiadomo jak układ chłodzenia zareaguje.

Ogólnie to bym wolał go sprzedać za jakieś 1000-1200zł i dołożyć 600-800zł np. do czegoś takiego http://www.x-kom.pl/p/60535-notebook-lapto...320-dvd-rw.html na którym już pograsz w GTA IV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę główna sprawdzisz w CPU-Z w zakładce mainboard

Jak DOKŁADNIE MASZ ZASILACZ?? TZN DOKŁADNA MARKA MOC I MODEL!!zasilacz sprawdzisz zdejmując bok obudowy to taka skrzynka z tyłu na górze

Ile masz kasy?

IMO nie opłaca się inwestować w ten sprzęt.

Zacznij w końcu zwracać uwagę na to, czego dotyczy temat, w którym odpowiadasz. Zacytowany post jest bezsensownym spamem i z tego co widzę, to nie pierwszym w Twoim wykonaniu. Jeśli jeszcze raz coś takiego zobaczę, to może to się skończyć źle. Poza tym nie krzycz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę główna sprawdzisz w CPU-Z w zakładce mainboard

Od tego musimy zacząć. Sprawdź jaki masz chipset na płycie głównej i nam napisz. Wtedy będziemy mogli dopasować procesor, aczkolwiek na pierwszy rzut oka wrzuciłbym tu nawet T8300 2,4ghz. Najlepiej podaj model chipestu, bo może jak mówi MateuszG, da się wstawić coś o wiele mocniejszego.

Co do karty graficznej jest troszkę inna bajka. Układ chłodzenia laptopa zaprojektowany jest na odprowadzenie określonej ilości ciepła z karty. Jeśli przekroczysz tą wartość wentylator będzie uruchamiał się częściej niż zwykle. Musisz wziąć też pod uwagę zasilacz. Jeśli przesadzisz z poborem mocy, może spowodować to niestabilność kompa przy pełnym obciążeniu. Z tego co widzę 9300M GT ma TDP 13W, więc powinieneś dobrać kartę o podobnym poborze. Na co również należy zwrócić uwagę to wymiary karty - w jakim standardzie wymiarów się mieści, oraz jaką kartę laptop może pomieścić. Chodzi tu o MXM. Wyższe wersje MXM są kompatybilne w dół, niższe nie są kompatybilne w górę. Należy również zwrócić uwagę na ułożenie cewek, kondensatorów, itp. wihajstrów na płytce karty (żeby nie kolidowały z radiatorem). Możesz przekroczyć kilka watów, ale musisz się wtedy liczyć z koniecznością kupna podkładki chłodzącej, bo laptop może stać się gorący. W moim Aspire 5720Z zmieniłem procesor z T2310 1,4ghz na T8400 2,4, dołożyłem RAMu, oraz zmieniłem kartę graficzną z 8400M GS na 9600M GT. Musiałem jeszcze zainwestować z podkładkę, bo karta osiągała miejscami 95*C, teraz nie przekracza 70*C. 8400M GS miał TDP równe 11W, 9600M GT ma TDP 23W, więc jak widać lekkie zwiększenie poboru prądu zasilaczowi nie przeszkadza (oprócz niedostosowania układu chłodzenia mojego lapka do innej karty, bo z procesorem radzi sobie bez zająknięcia).

Tak więc upgrade laptopa jest jak najbardziej możliwy - potrzeba trochę kasy, śrubokrętów, pasty termoprzewodzącej (bo ta firmowa "pasta" pozostawia czasem wiele do życzenia) oraz sporo czasu :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...