Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wenlok

Specyficzny problem z cieniami w Radeonie 4870

Polecane posty

Witam

Mam niespotykany problem z wyświetlaniem cieni w grach komputerowych. Cienie, np. postaci są bardzo zapikselowane, a ich kanty są nierówne i bez przerwy się poruszają. Widać to w szczególności w grze Gothic III i Tomb Raider Underworld,Legend i Anniversary. Cienie postaci,np. w Gothic III są generowane przez shader model 3.0 i wygladają tak jak opisałem wyżej, natomiast cienie większych obiektów (domów) shader model 2.0 i te wyglądają tak jak powinny. W Tomb raider dzieje się tak ze wszystkimi cieniami... Może ktoś wie co może być przyczyną ?? Dzieje się tak praktycznie we wszystkich grach.

Dorzucam screeny:

http://i41.tinypic.com/35m19ip.jpg Gothic III

http://i44.tinypic.com/mllagw.jpg Tomb Raider Underworld

Nagrałem filmik z Call of duty 4 przybliżający problem (tak myślę). Jeśli ktoś ma zainstalowane call of duty i ma chwilkę wolnego czasu i łącza prosiłbym o porównanie.

http://www.speedyshare.com/722681927.html

plik waży ok 25mb

Obie gry odpalone w max ustawieniach.

Reinstalacja systemu, ani instalacji różnych wersji sterowników nie pomaga (uwzględniając usuwanie driver sweeper).

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie co może być przyczyną ?

Prawdopodobnie winne są sterowniki, albo jakaś kombinacja ustawień graficznych gry (gier) i sterownika ATI.

Postaram się sprawdzić jak to wygląda na takiej samej karcie w innym kompie jak tylko będę miał sprzęt do porównania (sorry, w tej chwili nie ma nic podobnego na serwisie - nie obiecuję "na jutro" bo to nie ode mnie zależy).

Windows XP czy Vista?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę na viscie.

Dodam, że dzieje się tak we wszystkich grach+śmiesznie wolno doczytuje tekstury (też każdej grze).

Tutaj filmik też Call of duty 4, który pokazuje problem doczytywania tekstur:

http://www.speedyshare.com/386952314.html

Jeśli chodzi o cienie... Zauważyłem, że dzieje się tak tylko jeśli cienie generowane są przez SM 3.0. Jak grałem w Crysis (dx10, SM4.0) było dobrze (oprócz tekstur).

P.S Nie dalej jak pół roku temu wszystko było dobrze.

Dokładnie to jest Sapphire 4870 512mb referencyjny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Nie dalej jak pół roku temu wszystko było dobrze.

Dokładnie to jest Sapphire 4870 512mb referencyjny.

Najprostsze wyjście z większości problemów graficznych

1)restart komputera

2)update sterowników karty graficznej (w twoim przypadku http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx )

3)update directx ( http://www.microsoft.com/games/en-US/About...irectX10-a.aspx )

4)patch gry (wyszukaj w google sam :P )

5)restart komputera

Sprawdź czy coś to dało i napisz ponownie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na zagranicznych forach... Chyba nikt się jeszcze z czymś takim nie spotkał ;/

Spotkał, spotkał ... przeglądałeś nie tą zagranicę co trzeba :cool:

Ale rozwiązania nie znaleźli, więc dalej jesteśmy w punkcie wyjścia.

Nawet nie ma pewności czy to problem z konkretnym egzemplarzem karty czy z całą serią, bo ci co mieli cyrki z teksturami albo wymienili karty na zupełnie inny model albo żyją z tym nadal.

Podaj dokładne oznaczenie (pełny model) karty graficznej, poszukam jeszcze notkach serwisowych czy czegoś nie zgłaszano.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to o to chodzi, ale w CCC znalazłem coś takiego:

Producent karty graficznej Built by ATI

Mikroukład graficzny ATI Radeon HD 4800 Series

ID urządzenia 9440

Dostawca 1002

Identyfikator podsystemu 0502

Identyfikator dostawcy podsystemu 1002

Była jeszcze jakaś zielona naklejka na pudełku od karty graficznej, ale jakiś geniusz przykleił taśmę klejącą na nią...

Sapphire Radeon 4870 GDDR5 512mb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak w niektórych grach na HD3650, nawet tych starszych, rozwiązania nie znalazłem, ale już się do tego przyzwyczaiłem.

Pewnie też bym odpuścił, ale nie dzieje się tak od początku, tylko od jakiegoś czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wejść w CCC do zakładki 3D a potem Standard Setting i Anti-Aliasing. Pobaw się trochę suwakami, szczególnie tymi od Anti-Aliasingu. Ustaw większą wartość jeżeli jest standardowa. Podobny problem z pixelami miałem w Wiedźminie. Ustawiane Anit-Aliasingu w CCC pomogło. Jednak zabawa w CCC uniemożliwiła mi granie w Prince of Persia ,dlatego w razie jakichkolwiek problemów powróć do standardowych ustawień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spróbuj puścić gry na starszych sterach i zobacz co wtedy.

Puszczałem na możliwie najstarszych, czyli 8.6, poza troszke gorszą wydajnością żadnych zmian.

Jak kupiłem kompa to po jakimś czasie uszkodził mi się Ram, wszystko działalo tylko troche niestabilnie było. Nie grałem wtedy z miech, a następnie wysłałem kompa do serwisu, kiedy wrócił zauważyłem właśnie ten problem z cieniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to o to chodzi, ale w CCC znalazłem coś takiego:

Nie o to, te dane nie pozwalają na identyfikację karty (konkretnej wersji / modelu).

Na karcie jest naklejka z oznaczeniami, przepisz je.

Prawdopodobnie jest problem z twoim egzemplarzem karty (albo tym modelem), w przyszłym tygodniu będę miał możliwość dokładniejszego sprawdzenia na identycznym (prawie) konfigu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest problem z twoim egzemplarzem karty (albo tym modelem), w przyszłym tygodniu będę miał możliwość dokładniejszego sprawdzenia na identycznym (prawie) konfigu.

Jeśli będziesz miał taką możliwość, to prosiłbym Cię żebyś przeleciał to 3dmark2006 (jeśli to możliwe).

Kiedyś testowałem miałem ok 16,5 tys pkt. Zrobiłem test dzisiaj, a tu nie miłe zaskoczenie 13,5 tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już usuwasz sterowniki to -> usuwasz stare -> restart pc, czyscisz rejestr, driver cleaner > instalujesz nowe. Pamiętaj by usunąć koniecznie! Profile.

Co do problemu, podaj wyniki w 3d mark samej karty i S.M.

Zrób jeszcze dxdiag - uruchom > dxdiag.

Kolejna rzecz, obniż taktowania karty dla rdzenia i pamięci o 40Mhz każde.

Zobacz jeszcze te sterowniki http://radeon.ru/downloads/drivers/#wxp , sporo osób je ma i chwalą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Robiłem to wielokrotnie+testowałem wszystkie stery od 8.6 do 9.7. Raz nawet pokusiłem się o format całego dysku.

2. Głównym problemem jest beznadziejne wyświetlania cieni i dziwne doczytywanie tekstur (przykładowe filmiki z call of duty 4). Test 3mark2006 zrobiłem dzisiaj i może mieć to coś wspólnego z problemem powyżej. Oto wyniki: SM2.0-5830, HDR/SM3.0-6913, CPU-2701.

3. DxDiag nie wykrywa żadnych problemów.

4. Obniżenie taktowania nic nie zmienia praktycznie. Teoretycznie wydajność ;p

5. Korzystam z Windows Vista x86, a tam widzę tylko stery do Xp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...