Jump to content
  • entries
    43
  • comments
    111
  • views
    26,962

Zza szafy vol. 2


Krzycztow

174 views

Dziś druga część cyklu. Kolejny tekst wygrzebany z głębi twardego dysku mówi o Internecie w Polsce. Napisałem go ponad rok temu. Zobaczmy, czy jest nadal aktualny:

W sieci

Internet w Polsce jaki jest, każdy widzi. Wystarczy spojrzeć na rachunki telefoniczne i szybkość. Nasz kraj do bogatych nie należy a płacić musimy słono za coś, co w krajach zachodnich standardem było dwa lata temu. Owszem, sytuacja się poprawia, jak chociażby oferty sieci UPC czy Netii ( np. 10Mb\s za 90 zł miesięcznie przy odpowiedniej umowie). Jednak w chwili, gdy w Kanadzie internet jest darmowy, a w Japonii jego szybkość skoczyła do 1Gb\s (!), polskie oferty wydają się śmieszne. Coś się jednak ruszyło i Urząd Komunikacji Elektronicznej wpadł na pomysł darmowego szerokopasmowego internetu dla wszystkich. Czyżby przełom i wielki skok cywilizacyjny? Chyba za wcześnie na takie opinie. Po pierwsze szybkość wynosiłaby max. 256Kb\s. Po drugie za budowę infrastruktury musiałyby się wziąć samorządy a te wolą przeznaczyć fundusze np. na budowę dróg ? inna sprawa, że 85% kosztów i tak pokryłaby Unia Europejska. Po trzecie operatorzy dostarczający technologii wcale nie muszą tego robić bo kosztowałoby ich to obniżkę cen swoich ofert i utratę potencjalnych klientów. I po czwarte wreszcie, nasza biurokracja stanęłaby w gardle takiej inwestycji, np. prawo zagospodarowania przestrzennego.

Zmarnowanie takiej okazji byłoby jednak wielkim błędem. Korzyści z ogólnodostępnej sieci byłyby olbrzymie a zważywszy na relatywnie niski koszt budowy ? około 2 miliardy złotych ? warto wykorzystać tę szansę. Chyba każdy z zazdrością patrzy np. na kraje skandynawskie gdzie płaci się za net około 12x taniej niż u nas. Podobno nadzieja umiera ostatnia więc pozostaje czekać. Wymienione problemy można przeskoczyć, w największych miastach ogłaszane są przetargi na instalację darmowego internetu a pieniądze na złapanie w sieć całego kraju już są. Plany ambitne, zobaczymy co z tego wyjdzie więc trzymajmy kciuki.

blogentry-51176-1260733780_thumb.jpg

[EDIT:] Niestety nie zmieniło się zbyt wiele w tej materii. Nadal, Krzysztofie, internet w Polsce jest niewspółmiernie drogi w stosunku do jakości. Sytuacji nie poprawiło TP, ze swoimi nowymi ofertami (do 20Mb/s), choć cenowa odwilż jest widoczna, w porównaniu z rokiem ubiegłym. No i darmowy internet to nadal rzadko dostępny luksus - liczba hot spotów nie jest porażająca i wg Computerworld (*) mamy ich w naszym kraju około 550. I nadal nie umiesz stawiać przecinków,

*http://www.computerworld.pl/hotspot/

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...