Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,412
  • views
    468,900

Podążając za? Romanem Polańskim ? KAPITAN Thomas Bartholomew Red (?Piraci?)


bielik42

2,112 views

 Share

Podążając za? Romanem Polańskim ? KAPITAN Thomas Bartholomew Red (?Piraci?)

IrMhOZn.jpg?1

Pirates/Piraci

Rok: 1986

Występują: Walter Matthau, Cris Campion, Damien Thomas, Olu Jackobs, Fredy Mayine

Kiedy w 2003 roku w kinach pojawił się film pt. ?Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły?, z miejsca stał się kinowym blockbusterem, zapewniając Disneyowi kolejną silną markę, a Deppowi lata korzystnych ról i stada wiernych fanów. Nagród i nominacji nawet nie można zliczyć. Z kolei wydany 17 lat wcześniej, niemalże identyczny film Polańskiego ­? ?Piraci? ? został zmiażdżony przez krytykę i po dziś dzień jest najniżej ocenianym filmem w dorobku tego reżysera. Szkoda ? bo ów film to kwintesencja pirackiej przygody, co ponownie potwierdza fakt, że Polański wyprzedzał swoje czasy.

pirate.jpg

Nad jakością pierwszej części ?Piratów z Karaibów? rozwodzić się nie będę ? był dobrze napisany, świetnie zmontowany, miał szereg gwiazd i ogromne wsparcie w postaci Disneya. Jakkolwiek po obejrzeniu ?Piratów? może się wam zdawać, że film Verbinskiego to kalka dzieła Polańskiego, z dodaną fantastyką i masą efektów CGI. Pozwólcie jednak, że zanim zaczniemy wymieniać elementy łączące obie produkcje, przedstawię wam pokrótce, czym ?Piraci? Polańskiego są, bo na pewno nie są dobrze znanym filmem. Założę się, że większość z was nigdy o nim nie słyszała, a jeżeli już, to z ust rodziców, którzy to często chodzili do kin (o ile mieszkali w miastach). Mój ojciec zawsze darzył dzieło Polańskiego wielkim sentymentem, więc i ja wreszcie zabrałem się do ?Piratów?, bowiem rzadko kiedy ów film jest puszczany w telewizji.

DJXcxTs.jpg

Polański jako reżyser, to i piękne biusty muszą być!

?Piraci? to ? nomen omen ? opowieść piracka pełną gębą. Naszych bohaterów poznajemy, gdy dryfują samotnie na małej tratwie, pośród nieskończonych błękitów Morza Karaibskiego. Podstarzały, brodaty i wystrojony w podniszczony oficerski mundur z obowiązkowym kapeluszem z piórem pirat to słynny Kapitan Red ? postrach mórz i oceanów. Cwaniak, łajdak, bawidamek i wybitny kombinator. Towarzyszy mu Żaba ? młody francuz, który przyrzekł służyć kapitanowi, byleby tylko walczyć ze znienawidzonymi Hiszpanami. Para piratów dryfuje sobie po spokojnym morzu, Żaba próbuje łowić ryby, a Kapitan Red marzy o jedzeniu. Po krótkiej chwili Red gryzie Żabę w pośladek, po czym młody kompan, pewien, że Kapitan ma ochotę na nieco większą przekąskę, ucieka na maszt tratwy. Kapitan gdy już coś zaczyna, to kończy, wiec ochoczo przystępuję do rąbania masztu rapierem, by ostatecznie pozbyć się problemu głodu. Maszt już ma runąć, gdy na horyzoncie pojawia się statek! Nasi bohaterowie dostają się na pokład (w bardzo zabawnym stylu), który okazuje się być hiszpańską fregatą! Na dodatek z bardzo cennym azteckim tronem ze złota na pokładzie!

pirates-1986-02-g.jpg

Tak właśnie zaczyna się powrót Kapitana Reda do pirackiej sławy i chwały. Powrót ów pełen jest niespodziewanych zwrotów akcji, takich jak przymus jedzenia gotowanych szczurów, prób wymiany zakładników, na których nie ma zbytu, zyskiwania i tracenia statków, pogoni za złotym tronem, gryzienia gubernatora w stopy? Jak sami widzicie ? film nie tylko jest pełen akcji, ale i wyśmienitej, pierwszorzędnej komedii. Kapitan Red to cwaniak pierwszej wody, więc jego pomysły są nie tylko zaskakujące, ale i zabójczo śmieszne. Do tego na planie pojawiają się dziesiątki barwnych postaci drugoplanowych , jak na przykład adwokat bez języka, posłuszny czarny kucharz, strachliwy misjonarz i skąpy holender, prowadzący port dla pirackiej braci.

b4Zh1kOeqT.png

Oczywiście najważniejsi są nasi bohaterowie, a im charakteru nie brak, różnią się też od siebie pod niemal każdym względem. Żabą kieruje honor i emocje, gotów jest walczyć z Hiszpanami i o ukochaną kobietę do ostatniej kropli krwi, dotrzymuje też danemu kapitanowi słowu. Z kolei Kapitan Red jest piratem z krwi i kości ? chciwy, podstępny, rubaszny i uparty. W pogoni za złotym tronem jest gotów do wszystkiego, poświęcając nie tylko załogę, ale i pociąg Żaby do młodej córki gubernatora. Największą jego zaletą jest fakt, że nawet jeśli jest takim odrażającym, samolubnym skurczybykiem, to nie sposób go nie polubić. Niech za przykład posłuży scena, gdy Kapitan Red przybywa do domu jeszcze bardziej chciwego Holendra, który ma u niego dług. Holender jest radosny, wiedząc, że Kapitan Red zginął gdzieś na morzu (jak głosi plotka) i właśnie zażywa kąpieli w balii, gdy do pokoju wkracza Kapitan. Niespodziewany gość podchodzi do balii bez słowa, wyjmuję swój interes i oddaje mocz do wody, w której siedzi przerażony Holender. Nie sposób zachować powagi w takiej sytuacji.

Polanski-and-Matthau-001.jpg

Jak sami widzicie - twórcy filmu też się dobrze bawili przy produkcji

Wszystkie pozostałe elementy filmu również są dopięte na ostatni guzik ? muzyka przygrywa nam skocznie do walki i wesoło do pijackiej uczty, sprawnie oddając klimat pirackiej przygody. Scenografia również jest niczego sobie, co jest wielkim osiągnięciem, zważywszy na fakt, że Polański nadal ukrywał się w Europie, nie mogąc udać się na Karaiby, by kręcić w naturalnym środowisku. Wiele ujęć jest tu malowniczych, miasteczka i wnętrza są pełne urokliwego klimatu, którego tak brakuje ostatnio w kinie. Prawdziwy majstersztyk.

vcp6688.jpg

Pora na bardzo interesującą część artykułu, w którym rozważamy, jak wiele reżyser ?Piratów z Karaibów? zgapił od ?Piratów? Polańskiego, a lista to długa ? wierzcie mi. Zacznijmy od bohaterów ? Jack Sparrow posiada dowcip i spryt Kapitana Reda (ba, nawet niektóre zachowania ma identyczne!), tak jak i jego pożądanie do złota oraz niemal całkowity brak skrupułów. Od Żaby zaś przejął akrobatyczne zdolności i nieco młodszy wiek (nie wygląda przecież na starego Pirata). Do tego po pewnym czasie dołącza do niego Will Turner, który nie tylko daje mu słowo, że będzie wykonywał rozkazy Jacka Sparrowa (tak jak i Żaba), ale i darzy afektem córkę gubernatora (tak jak i Żaba), którą zresztą w pewnym momencie porywa (tak jak i Żaba). Córka gubernatora zaś po pewnym czasie zakochuje się w młodym pomocniku głównego bohatera (tak jak i w ?Piratach?) a nawet pomaga piratom ( tak jak i w ?Piratach?). Cała gra toczy się zaś o legendarny skarb Azteków (tak jak w ?Piratach?). Również sama historia toczy się po podobnych torach ? w pewnym momencie zarówno Kapitan Red, jak i Kapitan Jack Sparrow traci okręt i załogę, dosłownie sprzed nosa! Jak więc sami widzicie ? jedyne co wnieśli ?Piraci z Karaibów?, to element magiczny i dużo więcej efektownych bitew. Dodatkowo zamienili zabawnego czarnego kompana w małpę! Cóż, może i Polański powinien zdecydować się na umieszczenie gumowych nieumarłych w fabule, może wtedy jego film byłby lepiej odebrany?

pirates-1986-01-g.jpg

?Piraci? to absolutnie najśmieszniejszy film w dorobku Romana Polańskiego. Dosłownie kipi dowcipem i przednim pirackim klimatem. ?Piraci? to też jeden z najbardziej niedocenianych filmów w historii kina, co jest złe i powinno zostać naprawione. Wy też możecie zmienić ten stan rzeczy ? obejrzyjcie ten film przy nadarzającej się okazji, a ludziom pewnym, że trylogia (czy czym ta seria wreszcie jest) ?Piratów z Karaibów? to najdoskonalsze kino pirackie, zaproponujcie weryfikację poglądów. Piękna perełka w filmografii Polańskiego i niestety zapomniany tytuł. Co ciekawe pierwotnie główną rolę miał grać Jack Nicholson, a Żabę sam Polański ? kto wie, jak wyglądałby ten film, gdyby Polańskiego nie wypędzono z Hollywood?

Zwiastun:

 Share

6 Comments


Recommended Comments

Wiesz, najsmutniejsze jest to, że mało kto słyszał o tym filmie, więc gdy niektórzy oglądają Piratów z Karaibów po raz enty to nigdy nie dadzą szansy oryginałowi :'(

Link to comment

Ja dawno temu, pewnie miałem trochę więcej niż 10 lat, obejrzałem pierwsza scenę tego filmu i ktoś kazał mi wyłączyc to "badziewie".

No to będę musiał obejrzeć teraz.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...