Jump to content
  • entries
    56
  • comments
    356
  • views
    33,648

Przegląd prozy forumowej - sierpień 2014

Knight Martius

840 views

Po cichu liczyłem, że poprzedni przegląd prozy forumowej sprawi, iż zainteresowanie tematem na FA wzrośnie. Tymczasem w sierpniu doczekaliśmy się zaledwie dwóch pozycji i jednej ciekawostki, a to mniej niż w lipcu. Dopuszczam jednak do siebie myśl, że to głównie przez wakacyjne lenistwo (albo zapracowanie)...

Przypomnę tylko zasady, którymi kieruję się przy doborze tekstów do przeglądu.

1) Przegląd prozy forumowej - jak sama nazwa wskazuje - jest poświęcony wyłącznie utworom prozatorskim zamieszczanym na Forum Actionum. Dlatego wszelkie wiersze oraz twórczość spoza forum odpadają.

2) W tym konkretnym przeglądzie opisane są wyłącznie opowiadania bądź fragmenty powieści zamieszczone w sierpniu.

3) Nie zamierzam tymi przeglądami reklamować swojej twórczości, nawet jeśli opublikuję jakiś jej kawałek. Zastanawiam się nawet nad założeniem osobnego bloga, który byłby im poświęcony.

4) Nie wartościuję tekstów. O ile ich liczba nie zwiększy się drastycznie, każdy zostanie tu opisany.

5) Sprawdzam, co było w opisywanych tekstach, ale nie jestem nieomylny. Jeśli zauważycie jakieś błędy merytoryczne albo dostrzeżecie, że o jakimś opowiadaniu zapomniałem - dajcie znać.

1. Polowanie na trolla - Maszkytny

Gatunek: fantasy

Czyli o dwóch takich, co wzięli zlecenie zabójstwa trolla i przeprawiają się przez wąwóz w górach, żeby go znaleźć. Panie i panowie, poznajcie Hektora i Mordraga (z wychowania maga), dwójkę czubiących się i lubiących łowców nagród, którzy równie chętnie walczą z przeciwnościami co między sobą. Co lepsze, trudno się przy tym nie uśmiechnąć. smile_prosty.gif

Ogólnie tak - styl i dialogi pozostawiają niewiele do zarzucenia; zwłaszcza te drugie mogą się podobać, bo są napisane z polotem, czuć między głównymi bohaterami chemię. Opowiadanie polecam jako świetne na rozluźnienie się, albowiem nie powinno się trwać wyłącznie przy ambitnych pozycjach.

2. Moc - tybek2

Gatunek: fantasy (?)

Nastaje bardzo ważny dzień dla Achillesa: grecki heros musi zmierzyć się ze swoim zagorzałym wrogiem Hektorem. A kiedy już do tego pojedynku dochodzi...

Wiecie, że kiedy to pisałem, miałem duży problem z określeniem, co w tym fragmencie powieści (autor zamieścił pierwsze dwa rozdziały) zasługuje na wyróżnienie? Opis fabuły nie jest krótki z mojego lenistwa - podczas przeglądania tekstu zdałem sobie sprawę, że brakuje w niej kilku rzeczy. I nie tylko tam; tekst ewidentnie wymaga jeszcze jednego szlifu, co najmniej. Na dodatek niektóre rozwiązania mogą wydać się kontrowersyjne. Ale mimo to chyba wiem, co warto tu wyróżnić: pomysł. A konkretniej końcówka jest zastanawiająca. Tak że mam nadzieję, iż autor nie zawali sprawy i pokaże ze swojej powieści coś jeszcze, bo chodzi przede wszystkim o to, żeby zainteresować czytelnika konceptem. Warsztat zawsze można poprawić.

Swoją drogą, chcecie się dowiedzieć, kim jest pewien osobnik, który przyciągnął uwagę Inkwizycji, i to w zdecydowanie negatywny sposób? Gdzie i w jaki sposób przyczynił się do ludobójstwa? Odpowiedzi na te pytania udziela nam AulusDemens we wpisie zatytułowanym "Chmury nad Orphan".

Co mogę dodać... Zachęcam do pisania!0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...