Jump to content
 • entries
  90
 • comments
  492
 • views
  57,238

Komu grę, komu, bo idę do domu? O marketingu słów kilka.


XoskarsomX

1,177 views

Kiedy większość z nas zaczynała swoją przygodę z grami cały przemysł wyglądał zupełnie inaczej. Żebyś mógł grę sprzedać, musiała ona być dobra i najlepiej mieć demo. A dzisiaj? Dzisiaj gry sprzedaje marketing. I darmowa poprzednia część. Chwila. Co?

Dochodzimy powoli do czasów, o które walczyli nasi dziadkowie, ojcowie i w sumie również my. Gry dawno przestały być rozrywką dla pryszczatych nastolatków albo tematem tabu w towarzystwie. Weszły na salony. Zagościły w domach ?normalnych? ludzi. Stały się codziennością dla sporej grupy nowych graczy. Z jednej strony to dobrze, bo upowszechnia się coś co kochamy, ale z drugiej źle. ?Niedzielni gracze? nie patrzą kto grę robi i jak ich traktuje. Nie mają pretensji, że jest wtórna, liniowa i taka sama jak rok wcześniej. Klienci idealni. Dla nich liczy się hype. Trochę na tym cierpimy, bo poziom wydawanego produkt spadł wyraźnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, wydawcy przestali brać słowa graczy na poważnie, a na miejsce jednego hardcore?a przypada 10 casuali, ale ma to też swoje plusy. Na przykład nowe strategie promocji.

Ostatnie cztery lata to dla naszej branży okres dużych zmian. Wszystko zaczęło się w maju 2010 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał nowy projekt firmy Wolfire Games o ładnie rymującej się nazwie Humble Indie Bundle. Zebrali kilka mniejszych gier, ustalili szczegóły z fundacjami charytatywnymi i postanowili zrobić coś niebywałego. Pozwolić graczom zapłacić tyle ile chcą. Mogłeś dać 1 centa, mogłeś 1000$. Wszystko było w twoich rękach. Sami mogliśmy zdecydować ile procent kwoty trafi na konto organizacji pożytku publicznego, a ile do twórców. Czegoś takiego wcześniej nie było. Akcja odniosła spektakularny sukces (o czym świadczy masa naśladowców) i jej dobra passa trwa do dziś. Jednak za przełomowy z punktu widzenia podjętego tematu uznaję THQ Bundle.

http://i.imgur.com/8mZzeFv.png

Wszyscy pamiętamy, jak to wyglądało. Upadłość wielkiego wydawcy, pozwy, licytacje marek. Wydawało się, że to jeden z tych końców bez happy endu, Pulp Fiction branży gier. Tymczasem jak coś nie walnęło, jak coś nie wybuchło. Wrzucają swoje największe hity do Humble Bundle. Darksiders, Saints Row 3, Red Faction Armagedon - gry, które miały na karku kilkanaście miesięcy, teraz praktycznie (słowo klucz) za darmo! Tak zrodził się nowy rodzaj promocji dużych ale niekoniecznie udanych gier.

Wrzucanie ich do paczek i sprzedawanie w pakietach za grosze. Wydawałoby się, że to świetny sposób na zarobek dla małych twórców niezależnych, ale przychody zwróciły uwagę innych wielkich. 5,09mln dolarów w ciągu dwóch tygodni sprzedaży to wystarczająca suma, żeby zachęcić do poszukania sposobu na jej zdobycie.

Nie czekaliśmy długo, pojawiło się Double Fine (1,27mln USD), później Deep Silver (2,49mln USD), rekordowe i nie pobite do tej pory EA z Origin Bundle (10,5mln USA) w między czasie wprowadzono Humble Weekly Sale (jak sama nazwa mówi, te trwały tylko tydzień), a tam Remedy Entertainment (0,65mln USD), Telltale Games (1,05mln USD), Croteam (0,48mln USD), 1C Company (0,25mln USD) i mógłbym tak jeszcze długo.

Najciekawszy jest zdecydowanie Origin Bundle. Nie tylko z powodu gier (Dead Space 1 i 3, Battlefield 3, The Sims 3 itd.), ale również dlatego, że EA zrobiło coś czego nikt się po nich nie spodziewał. Takie hity (jeśli jesteśmy snobami) praktycznie za darmo!? W takiej ilości!? Hurr durr, tak nie można! To nieprzyzwoite!

Informacja obiegła sieć z prędkością światła, a Allegro zaroiło od ofert sprzedaży paczki po zadziwiająco niskich cenach, setki giveaway?ów i co najważniejsze ? nowych graczy. Te paczki nie są bezcelowe, wielka korporacja sterowana przez akcjonariuszy nie rozdaje gier od tak, żeby pomóc ?chorym dzieciom?. To się po prostu opłacało. I nie chodzi tutaj o miliony dolarów. Zyskali coś cenniejszego ? graczy.

Paczkę kupiono dokładnie 2 136 747 razy. Przyjmijmy, że zaledwie 1% z tej sumy to osoby, które zagrały w Dead Space, wciągnęła je historia, w paczce mają jeszcze Dead Space 3, no ale przecież nie będą tak przeskakiwać bo popsują sobie całą fabułę. W skrócie postanowią nabyć Dead Space 2. Obecna cena? 19,99? (według niemieckiej wersji Origina). Ładna suma biorąc pod uwagę, ze miała wtedy dwa i pół roku na karku. Był przecież jeszcze Crysis 2 (a trójka miała niedawno premierę) i Battlefield 3 obładowany możliwością dokupienia wszelakich dodatków i konta Premium (a czwarta część nadchodziła).

Przywiąż ich do czegoś, a później każ płacić za więcej. Diler z tej ciemnej uliczki za rogiem byłby z PRowców dumny (albo złożył wniosek o naruszenie praw autorskich zgodnie z metodyką rywali).

Wziąłem tutaj za przykład konkretnie EA (a to ze względu wydarzenia ostatnich dni), ale to podejście tyczy się dokładnie każdej większej firmy wymienionej w zestawieniu kilka linijek wyżej. To ile na takiej paczce zarobią to kwestia drugorzędna, chodzi o ilość potencjalnych nowych klientów jakie przyniosą i darmową reklamę we wszystkich miejscach odwiedzanych przez graczy.

Ciekawym sposobem były do tej pory Steamowe ?darmowe weekendy? oferujące możliwość przetestowania chociażby kolejnych odsłon CoD. Zarówno one jak i bundle nie okazały się ostatnim słowem i zdecydowano się pójść o krok dalej. Oczywiście nie mówię, że wcześniej tak nie było (zaznaczam, że nie chodzi mi o transformacje na F2P) lecz obecnie to zjawisko się nasiliło (dobrze dla nas).

Koniec grudnia, święta w pełni, świat się jednoczy, a Valve proponuje mu spędzenie wolnego czasu na mordowaniu hord umarlaków. Left 4 Dead 2 zupełnie za darmo. Przypisz do konta, a będzie twoja na wieki (czyt. do momentu aż się zwiniemy i zamkniemy serwery). Świetna decyzja. Wielu moich znajomych, którzy nie zakochali się w tej produkcji wcześniej, naprawiło swój błąd. Sporo graliśmy i wspólnie podjęliśmy decyzję kupna 3 na premierę jeśli tylko się pojawi (w co wątpię bo Gabe otwarcie neguje istnienie tej cyfry).

W kwietniu udostępniono powoli starzejącą się już Red Orchestra 2 ? twórcy zyskali wieli nowych graczy, a po 3 miesiącach produkcja Triplewire Interactive wciąż utrzymuje się w TOP 100 gier na Steamie

http://i.imgur.com/a3hIzTf.png

<Teraz grają werble, a publice zapiera dech w piersiach>

Na kilka dni przed E3 na podobny ruch zdecydowało się EA z Battlefieldem 3. O matko, kto o tym nie mówił. Nie potrafię wymienić serwisu, który poskąpił sobie tej nośnej i jakże chętnie otwieranej na kartach przeglądarek informacji o promocji, i znajomego, który nie przypisał gry do konta. Językiem Internetu.

1. Rozdaj za darmo podstawkę świetnej gry obładowanej płatnymi dodatkami.

2.Piszą o tym wszystkie serwisy, masz darmową reklamę.

3.Popraw swój wizerunek w oczach x% graczy.

4.Zbuduj sobie świeży fanbase.

5.Serwery pękają w szwach, część osób kupuje dodatki.

6.Zapowiedz niedługo potem kolejną część serii.

7.PROFIT ???

http://i.imgur.com/Cex1Hyq.png

Tym razem to diler by się powstydził bo nie stać go na działanie na taką skalę (przynajmniej klientów ma wierniejszych).

Kurz nie zdążył opaść, a legendarni twórcy jedynego prawilnego AvP - studio Rebellion - wrzucili na Steama darmowego Sniper Elite V2 ? swego czasu konkurenta naszego rodzimego Ghost Warriora. I znowu:

1. Rozdaj za darmo podstawkę dobrej gry.

2.Piszą o tym wszystkie serwisy, masz darmową reklamę.

3.Popraw swój wizerunek w oczach x% graczy.

4.Zbuduj sobie świeży fanbase.

5.Steam pęka w szwach, jesteś w TOP5 gier serwisu.

6.Premiera kolejnej części serii za kilka dni.

7.PROFIT ???

http://i.imgur.com/aaJlBZp.png

Rozdawanie za darmo to mimo wszystko trochę inna bajka niż wrzucanie do płatnej paczki jaką jest Humble Bundle. Odbiorca docelowy zmienia się w dość znacznym stopniu. Podejrzewam, że wyraźniej widać to na rynkach wschodzących. Przykład, z grona moich ?realnych? znajomych HB kupiłem ja i? no właśnie, tylko ja. Darmowe dodali do konta wszyscy. Również Ci, którzy wyznają definicję, że płaci się tylko za dostęp do Internetu. Ile osób z tego towarzystwa kupi cokolwiek związanego z daną serią? Raczej nikt, ale mam również znajomych, którzy już pytali mnie jaki dodatek polecam dokupić do BF?a bo chcieliby zobaczyć inne mapy. Bardziej niż w jakość odbiorcy (która przy HB i tak zapewne jest jedynie pewnym procentem zważywszy na handlarzy żerujących na takich okazjach) poszli w jego ilość - bez porównania większą. W takim wypadku zarobione sumy powinny być podobne, ale nie ma to żadnego znaczenie jeśli weźmiemy pod uwagę jak ogromną reklamę można osiągnąć takim ruchem. Byli wszędzie, a media społecznościowe zapewniły dodatkowy zasięg, nawet wśród ?poważnych ludzi nie grających w gry?.

<sarkazm mode on>

Sniper V2? Kto do cholery pamiętał o jakimś Snajperze z 2012 roku? Był taki rok w ogóle? Serio? A no tak, Euro wtedy było, ale Snajper? Pierwsze słyszę. Dają za darmo? Super, będzie w co pograć z Januszem dziś wieczorem bo ten CS już mnie trochę nudzi.

Sniper V2? A tak, grałem kiedyś w demo, całkiem fajne, ale nie kupiłem bo strzały rentgenowskie nie były tak fajne jak się spodziewałem. Jak za darmo to sprawdzę całą. Że trójka wychodzi? A coś tam słyszałem, ale nie jestem zainteresowany. Serio poprawili te strzały? I samochody można rozwalać? To już mi się podoba.

Sniper V2? No, ja gram od premiery, ale Sebix nie chciał kupić bo za droga i został przy WoTcie. Teraz jak była za darmo to pobrał i bardzo mu się spodobała. Przekonał się, że jest fajnie i kupujemy razem V3.

<sarkazm mode off>

Każda darmowa gra cieszy mnie tak samo jak ta, za którą zapłaciłem. Nie boli mnie, że kiedyś wydałem na nią pieniądze, a teraz pół Internetu (?he he frajer z ciebie Janusz, płaciłeś kasę, a ja mam za darmo, he he?) może grać razem ze mną. Takie akcje to zwykle dla gry druga młodość. A poza tym niezła farma noobów. Na serwerze czujesz się jak Bóg. Jesteś szybszy, lepszy i to oni są #tfwnogf.

Cóż. Tak to widzę ja. Chcesz coś dopowiedzieć, zapraszam do komentarzy. Z chęcią przedyskutuję każdy swój argument.

PS. Na Originie jest teraz za darmo Peggle. Przypiszcie do konta do 5 sierpnia. Swego czasu dużo w to grałem. wink_prosty.gif

PS2. OMG, ale dawno niczego nie pisałem. Wszystko przez maturę i przygotowania do niej. Przez najbliższe 4 miesiące obiecuję poprawę. I dlaczego do cholery nie mam "uprawnień do dodawania obrazków"??? ocb? Nie czyta obrazków imgura? To na co mam wrzucać? Na fotka.pl? Czy regulamin jest jeszcze bardziej powalony niż ostatnio kiedy tutaj pisałem?

2 Comments


Recommended Comments

A mnie strasznie boli, że przegapiłem V2, bo pomimo liniowości to bardzo dobra gra była. Jak V3 dobrze zoptymalizują to będę się ciechał.

Nie czyta obrazków imgura?

aaJlBZp.png

Brzydko przeskalowuje ten rozmiar, ale działa.

tl;dr:

HL3 delayed

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...