Jump to content
  • entries
    90
  • comments
    492
  • views
    57,241

PS4K na pewno powstanie. Wiem o tym od wiceprezesa Sony


XoskarsomX

845 views

PlayStation 4,5 istnieje i zostanie zaprezentowane jeszcze w tym roku fiskalnym. Jestem tego pewien. Nie potrzebowałem potwierdzeń informatorów, nie potrzebowałem plotek, istnienie nowej wersji konsoli zakładałem już od pierwszych wzmianek o PS VR i mówiło o niej samo Sony już w październiku ubiegłego roku. Będę bardzo zdziwiony, jeżeli się mylę.

u0NLagA.jpg

Kiedy jasnym stało się, że do obsługi PS VR będzie dołączana dodatkowa jednostka podnosząca moc konsoli, zacząłem wierzyć, że wkraczamy w erę modułów. Tak jak z telefonami robi to obecnie LG, tak jak przyszłości planuje to zrobić Project ARA. Byłem i chyba wciąż jestem przekonany, że w najbliższym dziesięcioleciu czeka nas właśnie era modułów. Pełnego zunifikowania systemów złączy i sprowadzenie składania komputerów, konsol, telefonów to dokupowania kolejnych pudełeczek z lepszą kartą graficzną, mocniejszym procesorem, super-high-endową kartą dźwiękową dla audiofilów, itp. itd. Uproszczenie procesu budowy urządzeń elektroniki użytkowej i pozwolenie na jeszcze większą customizację produktów. Tego chce pokolenie Y, tego chcą Zetki. Pewne dziedziny socjologii i biznesu są ze sobą ściśle powiązane i pozwalają przewidywać w jaką stronę pójdzie rynek. Kończę jednak już to akademickie smęcenie i przechodzę do faktów, które sprawiły, że mam wewnętrzną potrzebę podzielenia się swoimi przemyśleniami, aby za pół roku mógł powiedzieć, że od początku wiedziałem co się stanie.

Dlaczego moim zdaniem PS4,5 czy też PS4K, jak lekko uszczypliwie nazwali ją developerzy ze słynnej już kolejki na GDC, istnieje i zostanie pokazane światu najpóźniej na premierę gogli PS VR w październiku tego roku oraz dlaczego płynność działania gier nie odgrywa tutaj najważniejszej roli? Już tłumaczę. Zacznę od końca, bo tak będzie szybciej.

Według mnie, to czy Uncharted 4, czy jakakolwiek inna gra, będzie latała w 60 czy też w 30 klatkach, nie robi Sony żadnej różnicy. Mając na koncie ponad 40 milionów sprzedanych konsol, nie muszą się martwić o płacz małego procenta zagorzalców, których po latach grania nie przekonuje już prosty marketing albo znana twarz zachwalająca dany produkt. Hardcore gamers są już przeszłością, nie liczą się na rynku, a ich zdanie już dawno przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Pogodziłem się z tym, sam byłem jednym z nich, ale w odpowiedniej porze zrozumiałem, że nasz czas już minął i trzeba znaleźć sobie nowy basen. Krótko podsumowując – nieważne jak słaba byłaby gra, jak wielkim tasiemcem by była, jak bardzo okłamywano by nas trailerami przed premierą, wspaniałymi zapowiedziami, dobrym słowem i Bóg wie czym jeszcze, i tak się sprzeda. I znajdzie jeszcze grono ludzi, którzy będą jej bronić. It’s not 90’ anymore. Prawdziwym targetem są casuale.

Co prawda można wnioskować, że to z powodu VR, które potrzebuje mocnego sprzętu,, ale problem mogła rozwiązać dodatkowa podpinana jednostka i niższa rozdzielczość ekranu. Hey, c’mon! Wszyscy wiemy, że skończy się jak z Kinectem i Move’m. Jeszcze ze dwie generacje procesorów i kilka generacji pamięci 3D na kartach graficznych, żeby udźwignąć to na poważnie. Większa wydajność dla normalnych gier będzie jedynie odpryskiem prawdziwego, w moim mniemaniu, powodu prac nad nowym sprzętem.

Nadchodząca rewolucja w prezentowaniu obrazu. W jego jakości. Na rynek wchodzą bowiem płyty 4K Ultra HD, które pozwalają na pełne wykorzystanie technologii HDR znanej dotychczas z dobrych aparatów. Kilka tygodni temu odbyła się premiera najnowszych telewizorów Japońskiego giganta, które są w pełni przygotowane na jakość obrazu oferowaną przez ten format i wgniatają w fotel nawet ludzi, którzy testują telewizory zawodowo. I teraz zaczyna się fragment, który pozwala ułożyć całą bajkę w jedną całość, a mi słać uśmiech w stronę ludzi krzyczących na całe gardło, że nic takiego jak PS4K nie będzie miało miejsca i nie dojdzie do podziału na „lepszych i gorszych” (lol, zawsze mnie to śmieszyło, skoro będą czuli się gorsi to niech sprzedadzą starą konsolę i kupią nową).

23 października ubiegłego roku. Japoński 4Gamer wysyła do Sony zapytanie o nadchodzący nowy standard płyt Blu-Ray, które posiadają 3 warstwy i pozwalają na zapis właśnie w 4K Ultra HD, i wykorzystanie technologii HDR. Teraz petarda. Vice-prezydent Sony - Masayasu Ito, odpowiada portalowi, że PlayStation 4 w obecnym wydaniu nie wspiera tego formatu, gdyż umieszczony w niej czytnik Blu-Ray został stworzony do odtwarzania zwykłych płyt Blu-ray i nie poradzi sobie z nowymi trójwarstwowymi nośnikami. Firma rozważa natomiast stworzenie ulepszonego PlayStation 4, tak aby wspierało Ultra HD Blu-ray (sic!!!). Rozważają naprawienie tego błędu wypuszczeniem na rynek „high-power PS4” drugiej generacji z nowym czytnikiem. Przypominam, jest październik ubiegłego roku. Dwa tygodnie wcześniej, Sony zapowiada, że na początku 2016 zacznie forsować nowy wspomniany standard 4K Ultra HD i do sklepów trafią Chappie, Pineapple Express, The Amazing Spider-Man 2, Salt, Hancock oraz The Smurfs 2 nagrane na nowych płytach. Nowsze filmy, pokroju Marsjanina, pojawią się na 4KUHD w kolejnych miesiącach. Wszystko HDR ready, bo HDR ma zmienić wszystko. Tutaj możecie przeczytać o co w tym chodzi i co powinniście o tym wiedzieć. Tak, tak, ci mówiący o HDMI 2.0 też mają trochę racji, bo takowe będzie potrzebne. Wspominałem też o niespotykanej dotychczas jakości dźwięku? To wspominam. Jedziemy dalej.

Jest marzec 2016. Prawie pół roku później. Sony wydało na świat telewizory zgodne z forsowaną przez siebie technologią. Wciąż nie stworzyli natomiast playera, który byłby w stanie je obsłużyć. Dopiero miesiąc temu zapowiadają, że w ogóle będą nad takowym pracować (o ile się nie mylę, to jedyny na rynku mogący w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii [w tym HDR] jest od Samsunga). I teraz kolejny śmieszny zbieg okoliczności. Sunill Nayyar, dyrektor oddziału telewizyjnego Sony U.S., mówi całkowicie otwarcie, że jego firma „czeka aż płyty 4K BD zdobędą dla siebie trochę udziałów i stają się komfortowym rynkiem”, dlatego premiera odtwarzacza od Sony miałaby się odbyć do końca nowego roku fiskalnego, czyli do marca 2017. Do marca 2017. Aha, i jeszcze w międzyczasie Sony planuje rozkręcić serwis streamingowy dla filmów 4K UHD z pełnym wsparciem HDR. Trochę ponad miesiąc po tych słowach pojawiają się pierwsze plotki o PS 4,5, która miało już zostać zaprezentowane poszczególnym developerom, miała odbyć się prezentacja na GDC i ogólnie wszyscy o niej wiedzą, ale nikt niczego nie mówi. Od słów Masayasu Ito minęło do tego momentu pół roku. Nie wiem od kiedy trwały prace, ale optymistycznie założę, że nad PS4K zaczęto pracować w wakacje 2015. 

Resztę może powiedzieć za mnie doskonały artykuł od Digital Foundry, który krok po kroku wyjaśnia skok w architekturze i zmniejszeniu litografii od premiery Xboksa One i PlayStation 4. W dużym skrócie, obecnie za tę samą cenę można upchnąć w tym samym miejscu prawie 2x więcej tranzystorów, które dodatkową będą zjadały jeszcze mniej energii. W tej samej cenie będzie można sprzedawać sprzęt dwa razy mocniejszy. To pozwoliłoby na uruchamianie gier w FullHD i 60 klatkach, ale również dostarczyło konsoli odpowiedniej mocy do przetwarzania obrazu z płyt 4K UHD Blu-ray. Odtwarzacz dla mas. Tak jak PlayStation 3 przepchnęło format Blu-ray do masowej świadomości, tak PS4,5 mogłoby stanowić tani odtwarzacz, który napędzi sprzedaż drogich telewizorów, równie drogich płyt i dostęp do subskrypcji w nowym serwisie streamingowym.

Nie wiem jak Wy, ale ja byłem i jestem całkowicie przekonany, że nowa konsola istnieje i jej premiera jest koniecznością. Niech mnie dunder świśnie, jeżeli się mylę.

 

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...