Skocz do zawartości

LarthiennBlog '

  • wpisy
    15
  • komentarzy
    108
  • wyświetleń
    9151

Larthienn

764 wyświetleń

Jak obiecałam już pod poprzednimi wpisami, przedstawię wam tutaj parę projektów (Przykro mi Gofer, ale fajne gry będą później tongue_prosty.gif Pewne rzeczy muszą być tutaj domknięte;) ), nad którymi (współ}pracuję od pewnego czasu.

Nie owijając dłużej w bawełnę czas przejść do sprawy nie cierpiącej zwłok(i) (jestem już na trzecim sezonie The Walking Dead, i jakoś tak musiałam tutaj wtrącić tongue_prosty.gif ).

1) PaperCrypto

LINK: https://github.com/rfree/papercrypto

Opisany wcześniej One Time Pad miał być większym wstępem do tego tematu. PaperCrypto jest właśnie próbą implementacji tego szyfru na platformy komputerowe. Na chwilę obecną, na podlinkowanej wersji (jest to zawsze wersja działająca i rozwijana nieco wolniej, jeśli dobrze pokopiecie, to odnajdziecie wśród "Contributors" wersje PaperCrypto nieco lepsze - Happuri pracuje nad wersją QT; ładniejsze - jarek1402b męczy się z ładnym CSSem do strony internetowej; czy multiplatformowe - poprawiam kod źródłowy tak aby ładniej i sprawniej działał na Linux'ie i Windows'ie) jest możliwość zaszyfrowania waszej wiadomości (niestety póki co tylko prosty, angielski alfabet jest wspierany, ponieważ chcemy aby ten program był jak najbardziej międzynarodowy, a angielski język nadaje się do tego jak najbardziej wink_prosty.gif ), odszyfrowania, wygenerowania własnego pada o długości równej waszej wiadomości, oraz wydrukowania (na ekran!!) tabel kodujących i tych służących do rozkodowania i stworzenia własnego pada.

Być może docelowo, na razie jeszcze nie ma rozmów w tym kierunku, PC będzie komunikatorem i podwyższonym bezpieczeństwie przesyłania wiadomości... ale to jeszcze nie jest wiadome smile_prosty.gif

Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zapraszam do forkowania głównej wersji (tej od rfree) i rozwijania naszego pomysłu. Wszelka dokumentacja dotycząca tego projekciku znajduje się w udostępnionym publicznie repozytorium z kodem źródłowym programu. Wymagana jest póki co znajomość języka angielskiego, ale dla programistów, myślę, że nie jest to jakaś wielka przeszkoda.

2) Mempo

LINKI: https://github.com/rfree/mempo-deb https://github.com/r.../mempo-websites

Mempo jest ulepszoną wersją Debiana. Głównym celem tego projektu jest stworzenie systemu operacyjnego odpornego na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie i crackerskie. Ma to być system bezpieczniejszy niż obecny Wheezy. Staramy się udoskonalić jądro systemu tak aby tylko użytkownik tego systemu był jedynym zagrożeniem dla danych zapisanych na komputerze.

Na chwilę obecną pracujemy nad powtarzalną kompilacją jądra systemu. Jeśli czujecie się na siłach i chęciach zapraszam do zapoznania się z wiki dotyczącą projektu mempo i wsparcie naszych wysiłków. Obiecujemy, że dobre pomysły będą zauważane i publikowane na odpowiednich stronach internetowych z zachowaniem waszej anonimowości.

Osobiście będę się zajmować ładną szatą graficzną tego projektu, zmianą obecnego loga systemu, oraz obsługą strony internetowej (strona dostępna jest w moim repozytorium).

3) OpenTransactions

LINK: https://github.com/r...en-Transactions

Spory projekt, który jest odpowiedzią na ciągle kwitnący rynek kryptowalut. Ma posiadać możliwość zarządzania walutami, możliwość wydawania własnych walut (ciekawa możliwość do przeprowadzania głosowań na przykład wink_prosty.gif ), tworzenia walut koszykowych składających się na inne waluty. Poza możliwościami giełdowymi, dodatkowa możliwość obsługi komunikacji pomiędzy użytkownikami (wbudowany system przesyłania wiadomości), oraz możliwość posiadania wielu kont dla jednego człowieka (banki mogą się poczuć troszeczkę zdetronizowane wink_prosty.gif ).

Tigusoft.pl zajmuje się "ludzką" twarzą obecnego interface'u linii komend. Implementujemy ładny wiersz poleceń, który podobnie jak bash będzie mieć możliwość przechowywania historii, dokańczania nazw, podpowiadania. Sam projekt OT ma być również dostępny na inne platformy niż Linux.

6 komentarzy


Rekomendowane komentarze

hmm... Myślę, że rozwijałam swoje zainteresowania po prostu :) Zaczęłam jako dziecko od Colobot'a i Ceebot'a (przyjemne gierki, które nauczyły mnie programować w C i poniekąd w C++), później zafascynował mnie mój nauczyciel (uwielbiał mówić do chłopaków z naszej klasy "patafiany" :P ) tworzeniem grafiki komputerowej w POV-Ray (również pochodna C), co było w sumie ładne i twórcze, dlatego mnie to nie zniechęciło :) no i wreszcie liceum, gdzie miałam świetnego nauczyciela od informatyki (obecnie moi uczniowie narzekają, że na informatyce w szkole nie robi się zupełnie nic :( niestety to co uczniowie robią na lekcjach jest zależne od tego jakiego mają nauczyciela... oraz czy chcą się po prostu uczyć...). Dzięki takim podstawom nabyłam przede wszystkim odpowiedniego zrozumienia materiału i poznałam zasób słownictwa :) To mi pozwoliło na studiach zadawać odpowiednie pytania i otrzymywać zrozumiałe odpowiedzi... no i trafiłam (szkoda, że to już po studiach:P) wreszcie na grupę ludzi, która ma fajne pomysły na programistyczne zagadki :) polecam bardzo gorąco zainteresować się tematem i pytać, pytać! Jeśli jesteś ciekawa, to wiedza sama chodzi do głowy ;)

Link do komentarza

To nie jest tak, że ja Cię nie lubię, ale...

Staramy się udoskonalić jądro systemu tak aby tylko użytkownik tego systemu był jedynym zagrożeniem dla danych zapisanych na komputerze.

Projekt Mempo jest zwyczajnie niewykonalny. Jeśli nie dziury w systemie, to dziury w oprogramowaniu, zawsze znajdzie się coś, co nie pozwoli na realizację waszego zuchwałego planu. Przykro mi.

No dobra, podpowiem, pomogę! Wystarczy odłączyć kabel od Internetu i zamknąć PC w sejfie bez dostępu do żadnych interfejsów ;P

PS - i dlaczego Gofer i gry? Ja tam na PC praktycznie nie gram (nie licząc LoL'a, zapala a Linuksie po godzinach akrobacji).

Link do komentarza

cóż mogę powiedzieć Goferku :) mamy już taki prototyp :) i będziemy dążyć do tego aby ulepszać go pod każdym calem (czekamy na RISC i grafikę... na rynku dostępne są już w miarę programowalne routery i karty sieciowe) więc, to kwestia czasu zanim ukończymy ten zuchwały plan :) obecnie staramy się przeprowadzić kompilację tak aby identyczne paczki deb można było całkiem poprawnie zweryfikować - modyfikujemy program tar w tym celu :) między innymi :) zapraszam na naszego irca na freenodzie, gdzie można się śmiało pytać i pomóc w realizacji pomysłu :)

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...