Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

1000 lat po Ziemi


Sergi

1,078 views

 Share

W swoim poszukiwaniu dobrego SF postanowiłem zaryzykować kolejny tytuł. Mam już co prawda swojego faworyta, który przebije "Niepamięć", ale nie uprzedzajmy faktów - Czy Shyamalan i dwóch Smithów zdoła przebić Toma Cruise'a?

After-Earth-Cover.jpg

Historia ma miejsce około roku 3013. Ludzie nie mogą już żyć na Ziemi, dlatego oddział kosmicznych Rangersów znajduje dla nas nowy dom, planetę o wdzięcznej nazwie Nova Prime. Niestety obcy nie chcą tam ludzi i wyszkolili specjalne stworzenia, zwane Ursa, do tępienia ludzi. Ursa są ślepe, ale wyczuwają zapach ludzkiego strachu. Ranger Cypher Raige (Will Smith) jest Ghostem - nie czuje strachu, więc Ursa go nie widzą. Piszę to całkiem serio. Jego syn, Kitai (Jaden), chce mu dorównać i odkupić błąd z przeszłości, żeby zyskać akceptację ojca, twardego wojskowego. Podczas rutynowego lotu ich statek się rozbija, a młodzik ma okazję się wykazać. I tu mniej więcej można skończyć z mówieniem o SF, bo pominąwszy pewne detale i pierwsze dwadzieścia minut, całą akcję można by osadzić współcześnie, albo nawet w przeszłości. Kitai po prostu biega po lesie i walczy ze zwierzętami za pomocą dzidy. Film naprawdę niewiele by stracił, bo lore jest tutaj zwyczajnie głupi i dziurawy, a dekoracje i rekwizyty wyglądają nieciekawie.

I można to oczywiście wybaczyć, bo SF to tutaj tylko dekoracja, a właściwa historia to relacje głównych bohaterów. Tylko że ta relacja też nie jest warta oglądania.

after_earth.jpg

Aktorsko to bieda nawet gorsza niż te nieszczęsne tekturowe statki. Stary Smith nie czuje strachu wobec zagrożenia, a dla syna jest surowy, więc zawsze jest wypranym z emocji twardzielem o zaciętej twarzy. Kto liczył na powtórkę fantastycznej monodramy z "Jestem Legendą" ten się srodze przeliczy. Młody Smith ma natomiast jedną minę zbitego psa, którą gra przez cały film. Nawet jak jest zły, ma minę jakby mu było smutno i był przestraszony. Jedynie wspomnienia z młodszym Kitaiem (gra go aktor podobny do Jadena z "W pogoni za szczęściem") wypadają ciekawie i wiarygodnie.

W efekcie najbardziej charyzmatyczną postacią z całego filmu jest zwykły żołdak, który w ładowni straszy młodego. Mamy więc dwóch sztywniaków w nieciekawych okolicznościach. Może choć historia z ich udziałem posiada jakieś walory?

after+Earth+2.jpg

Nope. Fabuła to uniwersalny banał o strachu i odwadze, który można osadzić w każdej epoce. Do tego jest okropnie przewidywalna - od początku wiadomo jak się skończy, a niektóre kwestie można wypowiadać przed bohaterami, tak oklepanymi frazesami się posługują. Do tego tempo filmu jest usypiające, jedynie ostatnia walka (dziwnie podobna do "300" Snydera) wyzwala nieco adrenaliny u widza. Nawet mój fetysz - analizowanie CGI - pozostał niezaspokojony. Modele są po prostu słabej jakości. Nawet muzyka Jamesa Newtona Howarda nie powala. Cicho plumka w tle i nie ma żadnych charakterystycznych motywów.

Trudno mi wskazać element filmu, który mogę z czystym sumieniem polecić. Jest po prostu słaby na całej linii. Shyamalan umoczył, stary Smith się skończył, a młody już mu prawdopodobnie nie dorówna.

PS Przy recenzji "Niepamięci" ktoś stwierdził, że "Geneza Planety Małp" to przecież dobry film. Nieprawda. Obejrzałem i jest okropny. Nie powtarzajcie mojego błędu.

 Share

6 Comments


Recommended Comments

ktoś stwierdził, że "Geneza Planety Małp" to przecież dobry film.

Przez chwilę oglądałem na C+ albo HBO. Nie wytrzymałem i wyłączyłem :].

Co do filmu z tego wpisu... Cóż, udało Ci się mnie zniechęcić do obejrzenia tego filmu. Kilka razy przemknęło mi przez myśl, czy by go sobie nie obejrzeć, ale jakiegoś specjalnego parcia nigdy na niego nie miałem. Teraz nie mam w ogóle :].

Link to comment
stary Smith się skończył

Ja wiem czy się skończył? Słabsza rola zawsze się trafi, a że dodatkowo był tu jego synek to raczej nie sądzę aby Will nic już nam ciekawego w przyszłości nie zaprezentował.

Link to comment

Serkis w każdej scenie "Genezy..." zagrał lepiej niż Cruise w całej "Niepamięci", a miał zdecydowanie trudniejsze zadanie. Nowy film Kosinskiego to kolejna pozszywana z różnych klisz i schematów historyjka niemal zupełnie pozbawiona emocji. Jedynie warstwa wizualna rzeczywiście zapada w pamięć. Natomiast After Earth jest jeden z najbardziej banalnych i ckliwych filmów roku.

Link to comment

Słabsza rola zawsze się trafi, a że dodatkowo był tu jego synek to raczej nie sądzę aby Will nic już nam ciekawego w przyszłości nie zaprezentował.

Z synem grał też w "W pogoni za szczęściem", filmie o dwie klasy lepszym. Ale może rzeczywiście za surowo go oceniłem.

Serkis w każdej scenie "Genezy..." zagrał lepiej niż Cruise w całej "Niepamięci"

King Kong i Smeagol to były dobre role, Caesar wypada przy nich blado.

a miał zdecydowanie trudniejsze zadanie

Nie miał dialogów, a mimikę mogli mu zrobić animatorzy. Gdzie tu trudność?

niemal zupełnie pozbawiona emocji

Rzecz gustu. Dla mnie "Geneza..." jest idealnym przykładem filmu, który nie angażuje i nie budzi kompletnie żadnych emocji. Los małp był mi doskonale obojętny.

Link to comment

PS Przy recenzji "Niepamięci" ktoś stwierdził, że "Geneza Planety Małp" to przecież dobry film. Nieprawda. Obejrzałem i jest okropny. Nie powtarzajcie mojego błędu.

lolnope To raczej kwestia "gustuf i góścikuf", bo dla mnie była świetna. ^^

Najlepsze s - f tego roku to, jak na razie, Pacific Rim, panie! Nie muszę oglądać reszty filmów z tego gatunku, żeby wiedzieć, że szanse na to, iż jakiś tegoroczny obraz s - f to przebije, są minimalne. :D

Motzno poletzam.

Link to comment

Niepamięć mnie się podobała miała ciekawe i przewrotne zakończenie

natomiast After Earth jest po prostu słabe. Twórca Znaków chyba się skończył razem z zrobioeniem filmu Last Airbender.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...