Jump to content
 • entries
  161
 • comments
  916
 • views
  177,956

Kto psuje branżę?


Sergi

565 views

 Share

Ostatnio na ustach wielu graczy, dziennikarzy, wydawców i innych osób zainteresowanych tą tematyką jest kwestia psującego się rynku. Już nawet nie zmian - większego udziału konsol, gier społecznościowych, "każualizacji", a tego, że rak toczy branżę i cierpią na tym wszyscy.

Nie byłbym sobą, gdybym nie wskoczył na ten band wagon narzekaczy i nie pomędrkował trochę smile_prosty.gif

Ostatnio gry nie najlepiej się mają. Stare serie nie przynoszą zysków, próby odświeżania marki budzą gniew fanów a nierentowne studia są zamykane. Kiedyś przecież czegoś takiego nie było, mimo że branża była mała i bardziej hermetyczna. Czemu więc dzieje się to akurat teraz, gdy rynek i możliwości są ogromne? I kto (lub co) jest tego głównym powodem? Kilka grup przerzuca się (nie zawsze bezpośrednio) oskarżeniami, mimo że wszyscy jadą na tym samym wózku.

2012-08-31_00001.jpg

Wydawcy

Robienie gier już dawno przestało być małym ryneczkiem, gdzie nerdy robiły gry dla geeków. Teraz to ogromny rynek, więc i gracze są ogromni. Korporacje bez mrugnięcia okiem ubijają nierokujące projekty, przenoszą deweloperów pomiędzy studiami, a te, które są niepotrzebne, likwidują. Wszystko oczywiście w imię maksymalizacji zysków.

Deweloperzy

Sami deweloperzy też przeważnie nie mają skrupułów. Widać to choćby po ich wypowiedziach, które obecnie są na poziomie naszych polityków. "Gracze to piraci, dziennikarze to rasiści, gra konkurencji jest do [beeep], a moja jest genialna, tylko wy jej nie rozumiecie".

Dziennikarze

Pisanie obiektywne i rzeczowe jest nudne. Lepiej wyrażać swoją opinię. Im bardziej skrajną, tym lepiej. A jeśli spodoba się wydawcy, to w ogóle super - da potem ekskluzywne materiały, na których nabijemy jeszcze trochę wyświetleń.

Każuale

To wynalazek nowych czasów - gracze lubiący gry na pięć minut, na komórki, na fejsbuka; bez głębokiej fabuły i etapów, przy których trzeba posiedzieć. Gra ma być lekka, łatwa i przyjemna, nie odpalam w końcu kompa po to, żeby się męczyć.

Hardkory

Oldfagi też są okropne. Uczą się lore na pamięć, potem wytykają nieścisłości, porównują screeny przez lupę; Wciąż chcą więcej i lepiej, każdą zmianę trzeba z nimi konsultować, bo będą hejtować, nie można też kontynuować starych pomysłów, bo powiedzą że to odcinanie kuponów.

tumblr_m82boy5dlJ1r8pqso.gif

Wpis trochę dla śmiechu, trochę na poważnie.

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Gracze też są winni. Nie interesują się nowymi markami, które mogłyby coś zmienić. Ciągle bierzemy jak najwięcej sequeli, więcej tego co już znamy. W ten sposób nowi giną, a wszelkie Call of Crysis: Battlefield świecą tryumfy. Producenci widzą to i jeszcze bardziej skupiają się na znanych seriach. To błędne koło, którego nie można przerwać.

 • Upvote 1
Link to comment

Może trudno w to , uwierzyć ale ja serii Battlefield , nie znałem wcześniej - miałem poza tym dosyć stary PC i mało wymagający Cs 1.6 był wtedy u mnie numerem jeden . A tu bach po zmianie PC uległem reklamie , zdarza mi się to nieczęsto , i dołożyłem cegiełkę dużej marce(wielkie poczucie winy mnie nie dręczy hehe). Zatem i ja przyczyniłem się do tego koła ., Podobnie z Heroes3 , jakoś nie moge się przekonać do kolejnych częsci a 4 uważałem za herezje ;p

A wpis jak zwykle bardzo dobry choć krótki =]

Link to comment

Do tego jeszcze konsole, Valve, Cloud Gaming, Sony, granie mobilne, Apple, Sony, Bioware, Call of Duty, Sony, Criterion, Notch, Nintendo, Sony, Geoff Keighley, Porsche, Facebook, Sony, Zynga, Nvidia, Kickstarter i Sony. Jak sobie przypomnę coś więcej to dopiszę.

EDIT: Sony jeszcze.

 • Upvote 3
Link to comment

@lubro

Nie widzę w Twoim zestawieniu Sony. Popraw to :].

A tak serio, to czekam na powtórkę z lat 80-tych. Potrzebny jest na rynku potężny krach, który najnormalniej oczyści wszystko.

Link to comment

konsole, Valve, Cloud Gaming, Sony, granie mobilne, Apple, Sony, Bioware, Call of Duty, Sony, Criterion, Notch, Nintendo, Sony, Geoff Keighley, Porsche, Facebook, Sony, Zynga, Nvidia, Kickstarter i Sony.

To wszystkie tagi? :D

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...