Skocz do zawartości

Biało-czarny świat

  • wpisy
    47
  • komentarzy
    139
  • wyświetleń
    45481

"Mity" Stanów Zjednoczonych - Alcatraz


Rorschach

1352 wyświetleń

Uuuaa, ale miałem przerwę od pisania. Wchodzę, a tu ktoś nawrzucał mi ekskrementów do ogródka. Usunąwszy co było do usunięcia, mogę zabierać się za pisanie nowego wpisu. Bez obaw, nie z uwagi na nadchodzące Smugglerki, gdyż gdyby to była moja motywacja, pisałbym już od dobrych paru miesięcy regularnie jak w zegarku. Ale do rzeczy, dziś będzie kolejna część cyklu Mity Ameryki. Była część pierwsza, muszą być kolejne, chociaż np. wielki Kolumbijczyk, Nicolas Gomez Davila wydał swoje książki Notas I a później Textos I, a części drugich nigdy nie napisał.

Ideą cyklu jest przedstawienie miejsc, wydarzeń lub ludzi, które kształtowały USA, przebiły się na stałe do świadomości publicznej, obrosły w legendy i stały się jak "mity" dla kraju, który ma tak krótką historię istnienia.

1215_11_1_web.jpg

Nazwa wyspy (i więzienia) pochodzi z języka hiszpańskiego i Isla de los Alcatraces oznacza Wyspę Pelikanów (alcatraz ze starohiszpańskiego, w l.poj.). W dzisiejszych czasach żyją tam głównie mewy, pelikanów już nie ma. Więzienie na wyspie funkcjonowało od 1934 roku do 1963, a kwalifikowało się do kategorii "o zaostrzonym rygorze". Dlaczego budzi tyle emocji i jest obowiązkowym punktem wycieczek odwiedzających San Francisco ? Przede wszystkim z powodu kilku faktów, o których nie każdy wie. Innym amerykańskim więzieniem, którego nazwa przemawia do wyobraźni, tym razem o maksymalnym rygorze, jest Sing Sing. Można też wymienić np. mniej znane Folsom, utrwalone jednak w piosenkach. Jednak to Alcatraz znajdowało się na wyspie i było niejako symbolem, symbolem miejsca gdzie zło jest zamknięte, wyizolowane od społeczeństwa i ujarzmione, miejsca z którego nie można uciec, chociaż wolność zdaje się być na wyciągnięcie ręki - pełne życia miasto San Francisco.

Rdzenni Amerykanie, Indianie, trzymali się z daleka od tej wyspy wierząc, że jest ona przeklęta. Pierwszy dokument wzmiankujący istnienie tej wyspy to tekst odkrywcy Juana Manuela de Ayala z 1775 roku. W 1846 roku John C. Freemont, lider Republiki Niedźwiedziej Flagi (Republiki Kalifornii) kupił wyspę od prywatnego właściciela, w imieniu Stanów Zjednoczonych. W 1850 roku, ówczesny prezydent USA zabezpieczył wyspę do celów wojskowych z uwagi na wojnę Meksykańsko-Amerykańską. Fremont oczekiwał rekompensaty pieniężnej lecz zawiódł się srodze, gdyż rząd, jak to rząd ma w zwyczaju, wy... zrobił w konia jego i jego spadkobierców, nie wypłacając ani grosza chociaż procesy trwały aż do lat 90 XIX wieku. Wyspa została solidnie umocniona i obsadzona bateriami dział, chociaż nigdy się nie przydały - w czasie Wojny Secesyjnej na wyspie więziono Konfederatów i ich sympatyków.

12300742_ec4da225b0.jpg

Słynni więźniowie. A może, niesławni, z uwagi na swe zbrodnie, jak głosi napis po angielsku - infamous inmates. Od lewej: George "Machine Gun" Kelly (porwania), Al "Scarface" Capone (przestępstwa podatkowe), Robert Stroud "Birdman of Alcatraz" (morderstwo, morderstwo z premedytacją), Meyer "Mickey" Cohen [brak zdjęcia] (haracze), Alvin "Creepy" Karpis (porwanie, napad na bank), Arthur "Doc" Barker (porwanie). Nie umieszczeni na tej tablicy są m.in. Henri Young i Roy Gardner. Jak widać, najbardziej znanym pensjonariuszem więzienia w Alcatraz był Al Capone, król podziemia Chicago zbrodniarz jakich mało, którego zgubiły oszustwa podatkowe. W Alcatraz przesiedział pięć lat czyszcząc kible, podupadł na zdrowiu i wkrótce po wyjściu z więzienia, zmarł. Zanim jednak mógł skorzystać z usług tego przybytku, Alcatraz musiało przejść drogę od garnizonu wojskowego, przez więzienie wojskowe (wykorzystane np. w 1906 jako schronienie dla ludności San Francisco po silnym trzęsieniu ziemi) aż po więzienie federalne, jakim się stało w 1933 roku. Podczas swego okresu istnienia przebywało w nim 1500 osadzonych, a na trzech więźniów przypadał jeden strażnik. To więzienie nie miało resocjalizować ani pomagać w rehabilitacji danej osoby, miało trzymać najgorszych kryminalistów w zamknięciu przez cały okres kary wyznaczonej im przez sąd, czasami dożywotnio. Odbywały się tam również egzekucje i podobno tortury, szczególnie we wcześniejszych okresach adaptacji wyspy na więzienie - podczas Wojny Secesyjnej, I Wojny Światowej. To co jednak najbardziej rozgrzewa wyobraźnię i rozpala emocje to ucieczki. Starcie przestępcy z wymiarem sprawiedliwości, często bezdusznym i bezwzględnym w kształcie swego systemu. W ciągu 29 lat działalności zakładu karnego Alcatraz, 36 mężczyzn podjęło 14 ucieczek, dwóch uczyniło to dwukrotnie. 23 złapano, 6 zastrzelono, dwóch się utopiło a 5 uznano za "zaginionych, zapewne martwych". Dlaczego tak ciężko było uciec z wyspy ? Nie tylko mury, kraty czy drut kolczasty oddzielał więźniów od wolności, ale i spory kawałek Zatoki San Francisco, a prądy morskie wokoło wyspy są zdradliwe i spychające człowieka na skały. Również temperatura wody bywa zdradliwa, chociaż w ciągu roku oscyluje od 8 stopni Celsjusza do 23 stopni. Najsłynniejsza ucieczka miała miejsce 11 czerwca 1962 i została przedstawiona w filmie "Ucieczka z Alcatraz" - losy zbiegów są nieznane.

alcatraz-08-sbphoto-9.jpg

Więzienie zostało zamknięte z uwagi na zbyt wysokie koszty utrzymania oraz niszczenie budynków z uwagi na działanie morskiej, słonej wody. Dziś jednak oprowadza się po kompleksie i wyspie, wycieczki, wyspa służy jako miejsce badań dla ornitologów lub, jak pokazuje powyższe zdjęcie, punkt startowy do zawodów triathlonu pod nazwą... "Ucieczka z Alcatraz".

Wciąż wywołuje emocje - niektórzy, szczególnie miłośnicy opowieści niesamowitych, uważają, że na wyspie są duchy więźniów jacy przez dziesiątki lat się przewinęli przez mury więzienia, umarli od chorób, ze starości lub z powodu tortur... Albo przy próbach ucieczek. W co jednak wy, drodzy czytelnicy, chcielibyście wierzyć - w to, że komuś się jednak udało uciec z Alcatraz, czy w to, że wyspa była więzieniem doskonałym ? Większość osób twierdzi, że gdyby ucieczka z 62 roku, najbardziej prawdopodobna co do skuteczności, się powiodła, uciekinierzy dawno by się ujawnili z uwagi na pieniądze i sławę jakie by to przyniosło. Mimo wszystko, pewnym być nie można i być może któremuś z uciekinierów się udało.

Alcatraz występuje oczywiście w kulturze popularnej i odniesienia do tzw. pop-kultury są stałym elementem cyklu "Mity".

- W 2012 roku powstał serial Alcatraz, autorstwa twórców Lost, jednak z uwagi na niską oglądalność nie będzie sezonu 2 i jedynie sezon 1 jest dostępny.

-Alcatraz pojawia się np. w filmach "Book of Eli" czy "X-Men Ostatni Bastion"

-filmie akcji "The Rock" z Nicholasem Cage, Seanem Connery i Edem Harrisem

-opartym na prawdziwej historii filmie "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem

-w filmie "Zbieg z Alcatraz" z Lee Marvinem (chociaż ja wolę tytuł angielski, Point Blank, z uwagi na większą dwuznaczność i małą sugestię, że to co spotyka bohatera nie musi być rzeczywiste)

- w filmie opartym na faktach, "Ptasznik z Alcatraz" z Burtem Lancasterem

O niezliczonej ilości książek jakie napisano o tej wyspie i więzieniu, nie muszę wspominać, ale wymienię takie tytuły jak np. "Hellcatraz: Skała Rozpaczy", "Listy z Alcatraz"

dobry link: http://www.alcatrazh....com/mainpg.htm

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Wystarczy mi fakt, że Capone wpadł za taką pierdołę jak niepłacenie podatków, a pod koniec życia całkiem ześwirował i rzucał się "klockami" z resztą współwięźniów, niczym szympansy na wybiegu.

  • Upvote 1
Link do komentarza

Do czasu uchwalenia RICO sądy w Ameryce często były zmuszone karać znanych gangsterów za błahostki, które dawały się udowodnić. Kilkadziesiąt lat w więzieniu za stręczycielstwo wobec kilku kobiet? Proszę bardzo.

  • Upvote 1
Link do komentarza

Alcatraz pojawiło się w Book of Eli? W którym momencie?

Z więzieniem tym kojarzy mi się jedna, nieprzyjemna informacja, aczkolwiek nie wiem, czy jest prawdziwa. Główna bohaterka książki "Przerwana lekcja muzyki" porównała szpital psychiatryczny, w którym przebywała, do Alcatraz, gdyż "z okna każdej celi widać San Francisco".

W

samej końcówce, ostatnie sceny jako schronienie "wolnych ludzi"

Tą książka/film które wspominasz, jeszcze są przede mną :) - R.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...