Jump to content

WTOMIGRAJ !

  • entries
    15
  • comments
    50
  • views
    21,158

ZE WSCHODU NA ZACHÓD


Peci

1,018 views

 Share

Zazwyczaj w kontekście narodzin rodzimej branży gier pada nazwisko Adriana

Chmielarza, Janusza Pelca i Tomasza Pazdana. I chociaż nie sposób odmówić tym panom talentu i zdolności przewidywania przyszłości, to jednak nawet oni mieliłby trudności z osiągnięciem sukcesu, gdyby nie postać Lucjana Wencla.

atari.jpg

Lucek pod muchą

Bez obaw można postawić go w jedynym szeregu nie tylko z wyżej wymionymi panami, ale również z osobami tak zasłużonymi dla elektronicznej rozrywki jak Jack Tramiel czy Clive Sinclair.

Początkowo nic jednak nie wskazuje na szczególne zainteresowanie tematyką komputerów. Pierwszą miłością Wencla jest fizyka, którą pilnie studiuje pod okiem najlepszych specjalistów m. in. w Warszawie czy w Świerku, gdzie prowadzono badania nad promieniotwórczością.

Tuż po studiach pojawia się stosunkowo rzadka w PRL możliwość odbycia wycieczki do stolicy szeroko pojętej kultury ? Londynu. Poważnym problemem okazuje się kasa ? 60 tysięcy złotych (za taką sumę można spokojnie studiować przez cztery lata). Jej zdobycie jest jednak niezbędne, by w ogóle uzyskać paszport.

AMERYKAŃSKI SEN

Po tym, co Wencel ogląda w Londynie jedno staje się dla niego pewne ? po co wracać do kraju, gdzie nie ma wielkich szans na lepszą przyszłość? Następnym krokiem jest dalsza podróż na zachód ? do słonecznej Kalifornii, gdzie osiedla się na stałe w 1977 r.

Po przygodach z mało intratnymi posadami, młodemu emigrantowi udaje się znaleźć pracę w firmach komputerowych: Atari i Commodore. Rozkwit zainteresowań branżą gier a także dobyte pieniądze, wiedza i doświadczenie pozwalają w 1982 r. założyć własną firmę ? California Dreams.

Początkowo zajmuje się ona przygotowywaniem konwersji gier na C 64, Apple II i IBM PC. Przełomem okazuje się poznanie Jacka Tramiela, który dopiero co wykupuje praktycznie za bezcen Atari. Tramiel staje się również bezpośrednim szefem Wencla, z którym łączy go pochodzenie (obaj pochodzą z Łodzi) oraz pewne cechy charakteru. Podczas jednej z rozmów pada ryzykowna propozycja poważnego wprowadzenia na odległy polski rynek komputerów 8 bitowych ? przede wszystkim w postaci Atari 800XL oraz ulepszonego AtariXE. Dystrybucją oprogramowania ma zająć się z kolei firma Karen (nazwa utworzona od imienia zony Lucjana)

atari800xl.jpg

Ten komputer był dla wielu pierwszym krokiem w stronę informatyki i pierwszych. własnych pieniążków

KALIFORNIA, MOJA MIŁOŚĆ

Trudności jest wiele. Dręczą choćby obawy o zbyt w kraju, gdzie średnia pensja wynosi 20-25 dolarów, nie łatwo uzyskać zgodę COCOM, organizacji skupiającej najbardziej zaawansowane technologicznie państwa świata i wydającej pozwolenia na transfer technologii do państw będących pod czułą opieką ZSRR. Mimo to upór Tramiela i Wencla decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia.

Nowym biznesem zarządza z Warszawy mama Lucjana, która wspólnie z synem doprowadza do podpisania umowy ze sklepami Pevexu. Mimo, iż komputery kosztują tam po 120 dolarów, zainteresowanie olbrzymie. Atari jest i tak łatwiej dostępne od droższego, importowanego zza Odry, o podobnych możliwościach C-64 czy mocno przestarzałego już ZX Spectrum, które najczęściej w pojedynczych sztukach posiadają niektóre firmy.

NOWY WYMIAR TETRISA

Większość debiutujących grafików, programistów szlifuje swoje umiejętności właśnie na komputerach z firmy pana Wencla, który w 1985 r. jest bardzo blisko przejęcia praw autorskich do nowej gry moskiewskiego programisty - Terisa. Kiedy to się nie udaje, Aleksander Ustaszewski i Mirosław Zabłocki - dwóch utalentowanych pracowników, wychodzi z propozycją napisania Tetrisa ale w wersji 3D. I tak w 1989 r. świat poznaje grę Blockout, przed którą można śmiało postawić znaczek PL razem ze znaczkiem jakości.

W zasadzie była to pierwsza polska gra komputerowa, jeszcze przed Robbo

 Share

3 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...