Jump to content
  • entries
    26
  • comments
    153
  • views
    18,762

Kompleks Jacka Sparrowa - czyli o tym jak IP staję się okrętem...


ganfrod

617 views

 Share

Niedawno ucichła wrzawa dotycząca ACTA. Umowy międzypaństwowej która miała ograniczyć handel towarami podrabianymi ale w efekcie również piractwo które w Internecie kwitnie. ACTA została zbudowana w oparciu o dobre chęci ale jak mówi słynne przysłowie ?dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane?. Przez pewien czas wszyscy z nas podziwiali pewną grupę hakerów którzy głośno sprzeciwiali się naszym rządzącym którzy zupełnie wbrew demokracji poparli ten dokument. Ale zejdźmy na ziemie, ACTA została obalona, Anonymus to nadal hakerzy a więc niebezpieczni przestępcy a piractwo jak kwitło tak kwitnie.

acta-koles-ulica-maska-pap-radek-pietruszka-660.jpeg

No właśnie. Piractwo. Główny hamulec rynku gier PC. Wydawcy robiąc grę na PC są przygotowani na to, że choć sprzeda się ona w liczbie o wiele niższej niż na konsolach, paradoksalnie będzie w nią grać równie dużo jeśli nie więcej osób. Jakie są tego efekty? No cóż, niektórzy dostarczają nam produkt zabezpieczony jak się wydaje głównie przed jego nabywcą, inni rezygnują z zabezpieczeń wierząc w dobrą wolę kupujących, jeszcze inni gier na PC nie wydają bo to strata pieniędzy. I nie ma się co im dziwić. W Europie piractwo największym problemem jest na Ukrainie (69 % użytkowników Internetu ściąga pliki nielegalnie), w Rosji ( 51% użytkowników sieci ściąga pliki nielegalnie) i Hiszpanii (50 % użytkowników ściąga pliki nielegalnie). Polska to aż 48 % użytkowników Internetu którzy nielegalnie pobierają pliki. *

02.jpg

Choć nie jesteśmy przodownikami, niestety nie ma się czym chwalić. Zastanówmy się chwile czemu aż tak duży odsetek polskich internautów piraci? Po pierwsze nastawienie społeczne. W naszym społeczeństwie ściąganie z sieci to coś normalnego, ba nawet dozwolonego. Zwłaszcza jeśli chodzi o gry które nadal uchodzą za młodzieńcze zabawki. Podejście ?każdy ściąga więc czemu ja miałbym/miałabym tego nie robić? rodzi swoistego rodzaju fale. Brak napiętnowania ze strony społeczeństwa, jak choćby w przypadku normalnego złodzieja, tworzy złudzenie czynności która nie tylko jest akceptowalna ale nawet wymagana. Bo jeśli mój kumpel wcale nie kupił Diablo III a go pobrał to ty nie bądź frajer również zaoszczędź na piwko i pobierz z sieci. Po drugię wychowanie. Polska która cały czas uczy się jak być ?państwem zachodu? często kopiuje pewnego rodzaju postawę, że film, muzyka czy stworzenie gry nie jest pracą. Dla dużej liczby osób praca jest wtedy gdy wykonują ją sami, kiedy wykonują ją inni zjawisko pracy występuje wtedy gdy dana osoba się zmęczy i spoci. Tym samym jeśli coś zostało wykonane bez widocznego wysiłku to czemu ja polak mam za to płacić? Podejście strasznie głupie i niestety niczym nie różni się od zwykłej kradzieży. Trzecim i najpoważniejszym powodem tak dużej skali piractwa w naszym kraju jest? niemożliwość wykrycia tego przestępstwa. Nie wiem czy wiecie ale pobieranie muzyki i filmów z sieci jest legalne, jeśli ich nie udostępniamy, jeśli są one na własny użytek co obija się o absurd bo jeśli żal Ci było wydać 20 zł na nowego spider ? mana a śaciągniesz go obejrzysz w domu i skasujesz to? nic się nie stanie. Inaczej już jest z grami, jak mówi kodeks karny:

Artykuł 278 Kodeksu karnego (kk)

§ 1. ?Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.?

§ 2. ?Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.?

§ 3. ?W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.?

§ 4. ?Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.?

§ 5. ?Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.?

Nas interesuję artykuł numer 2. Tak więc w Polsce ściągnie gier jest nielegalne i podlega karze. Ale co z tego chciało by się rzec. Polskie organy ścigania są wręcz bezradne, a dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze nadal większość spraw dotyczących piractwa dotyczy albo molochów pokroju już lekko zakurzonej sprawy serwisu odsiebie.pl czy też osób które również udostępniają gry komputerowe. Sytuację kiedy karze podlega osoba ściągająca tytuły są marginalne i można policzyć je na placach jednej ręki. Powód drugi ? ewolucja piractwa. Kilka lat temu mieliśmy bum na programy p2p, niedawno popularnością cieszyły się torrenty. To wszystko do momentu kiedy podano informację, że ściąganie takimi metodami jest niebezpieczne i łatwe do namierzenia. Wtedy to rozkwit, trwający do dziś, przeżyły serwisy hostingowe (chomikuj.pl) czy różnego rodzaju fora i warezy gdzie umieszcza się linki do plików z grami. I jak to ścigać? Tu niestety jest największy problem. Informację na jakich stronach przebywam ja, ma mój dostawca i są one chronione. Nie może on rozdawać je komu popadnie w tym policji, a nawet jeśli by to zrobił naraża się na odpływ klientów którzy uznali by go za donosiciela. Co więc może zrobić policja? Wystąpić do prokuratury z wnioskiem o popełnieniu przestępstwa ale żeby taki wniosek otrzymać musi mieć dowody potwierdzające fakt iż z dane ip pobrało w tym dniu i o tej godzinie Diablo III z rapidshare, ale te dane ma dostawca. Tym samym błędne koło się zamyka i wniosek jest jeden: dopóki dostawca nie złoży na ciebie piracie doniesienia o popełnieniu przestępstwa wydajesz się być bezpieczny.

Tak oto przedstawia się smutna prawda o naszym Internecie. Kto jest winny? Jak temu zaprzestać? No cóż to pytania na razie bez odpowiedzi. Miejmy nadzieję że tendencja zniżkowa jaką obserwuje się od kilku lat utrzyma się i kiedyś będziemy niczym malutkie państwo Luksemburg gdzie tylko 20 % użytkowników sieci piraci pliki.

* informację zaczerpnięte z raportu BSA global survey of pc user attitudes 2010-2011

A co wy sądzicie o pobieraniu gier z internetu? Zapraszam do komentowania.

 Share

3 Comments


Recommended Comments

Nie wiem czy wiecie ale pobieranie muzyki i filmów z sieci jest legalne, jeśli ich nie udostępniamy, jeśli są one na własny użytek co obija się o absurd bo jeśli żal Ci było wydać 20 zł na nowego spider ? mana a śaciągniesz go obejrzysz w domu i skasujesz to? nic się nie stanie.

Na jakiej podstawie opierasz takie twierdzenie, jeśli przepisy dozwolonym źródłami pobrania są - rozpowszechniony publicznie przez uprawnioną do tego osobę utwór, znajomy z bliskiego kręgu, poprzez kupno z legalnego źródła albo gdy minęło 70 lat? Przepisy karne znajdują się też w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (konkretnie art. 115 ust. 3).

Natomiast samych wyroków w LEXie jest mniej niż pozycji z literatury prawniczej, poglądów doktryny i całej reszty tongue_prosty.gif Szczerze mówiąc, to jeszcze nie spotkałem się z wyrokiem za utwór niebędący programem. Ściganie za ściągnięcie (a wejście na filmik YT już ściąganie, de facto, oznacza) raczej nie ma sensu, bo szkodliwość społeczna jest mizerna, o ile jakakolwiek. Szkodliwość fundują głównie hostingujący.

Pytanie - czy samo publiczne rozpowszechnienie, jeśli okaże się nielegalne, ma pociągać do odpowiedzialności kogoś, kto pobrał grę czy muzykę z takiego serwisu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i przy okazji pisania pracy licencjackiej (bo właśnie z tego - utwory w internecie i ich dozwolony użytek czy coś w tym stylu) być może umieszczę przemyślenia na swoim blogu.

Prywatnie można wystąpić o zabezpieczenie dowodów.

Link to comment

Już Ci odpowiadam, mi chodzi tu o takie prawne twierdzenie jak dozwolony użytek który określony jest w artykule 23 ustawy o prawach autorskich oto on:

Art. 23.

1.Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego.

2.Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Tym samym jeśli wspomniany przeze mnie Spider-Man umieszczony jest już w siecie ty możesz ściągnąć i obejrzeć go i nic ci nie grozi. Odpowiada ten kto umieścił a nie ty.

I jeszcze jedno jaka mała szkodliwość społeczna jest niska? To złe myślenie bo ściągnięcie gry to tak naprawde kradzież towaru który kosztuje około 100 zł.

Link to comment

Nie lubię piractwa. Pamiętajmy jednak ,że żyjemy w Polsce gdzie minimalne wynagrodzenie wynosi 1500 zł. Nie każdego stać na oryginalne produkty. Dla wielu te mroczne zakątki internetu to jedyny dostęp do kultury. Te 1500 zł ledwie co starczają na przeżycie.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...