Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

Recenzja - Nightwish: Imaginaerum


Sergi

1,741 views

 Share

Nightwish: Imaginaerum
39789812022034168021086.jpgNa początku pisania bloga postanowiłem, że skrobnę też coś czasem o muzyce, tymczasem od początku zrecenzowałem jedną (1) płytę :unsure: Wobec tego postaram się nadrobić braki na tym polu.

Imaginaerum to siódma płyta finlandzkiego fińskiego zespołu Nightwish. Płyta jest niemal standardowym przykładem stylu Nightwish - połączenia gitarowych riffów i blastów z orkiestrą symfoniczną. W roli tej ostatniej występuje London Symphony Orchestra, ta sama, która nagrała muzykę dla filmowego "Władcy Pierścieni".
Myli się jednak ten, kto sądzi, że to po prostu kolejny, taki sam krążek.
Motyw przewodni płyty stanowi muzyka filmowa i związana z nią opowieść o kompozytorze na łożu śmierci wspominającym swoją młodość. Tuomas zdradził że inspiracją dla albumu była dla niego muzyka m.in. Hansa Zimmer, Danny'ego Elfman i Ennio Morricone. Tyle teoria, a jak to brzmi?
Brzmi świetnie. Wszystkie utwory (poza "The Crow, The Owl And The Dove" który skomponował i zagrał Marco oraz "Song of Myself" który jest w zasadzie adaptacją wiersza Walta Whitmana) napisał Tuomas. Znajdziemy w nich motywy zaczerpnięte z muzyki arabskiej, westernu, folk a nawet blues, wszystko okraszone mocnym metalowym brzmieniem i przełamane dźwiękami orkiestry symfonicznej oraz chórów. Nie brakuje też prostszych, bardziej popowych utworów, z niezłym tempem i wpadającą w ucho melodią jak np. "I want My Tears Back" z refrenem, który jak żywo brzmi "I want nineties back" ;)
Dla równowagi wyjadacze skandynawskiego metalu wyłapią zapewne brzmienie znane z Tarota. Dzieje się tak za sprawą Marco (doh), który wspiera Anetę wokalem w kilku utworach.
Kolejny smaczek to teksty - opowiadają o magii, dziecięcych marzeniach, nawiązując m.in. do "Alicji w krainie czarów".
Całość, pomimo metalowych korzeni jest zaskakująco lekka i, powiedziałbym "baśniowa". Kawałki świetnie ze sobą współgrają, a kończący płytę Imaginaerum stanowi jakby podsumowanie i połączenie wszystkich utworów.
Nie jest to oczywiście muzyka dla każdego - dla zwykłego śmiertelnika to tylko udziwniony metal, a prawdziwek parsknie na myśl o piosence z tempem niższym niż 240 i bez growlu. Jeśli jednak znajdujesz się w tej małej grupce pomiędzy, spędzisz wiele godzin delektując się tym albumem. Nightwish w najlepszej formie.
 Share

4 Comments


Recommended Comments

Może pora to zmienić...

Myślę że tak, sam Tuomas twierdzi, że ta płyta to kontynuacja DPP, i IMO jest od niej nawet lepsza. Acz to tylko moje zdanie, notowania zweryfikują czy tak jest faktycznie. Przesłuchać na sharkgroove nie zaszkodzi.

Link to comment

Dawww, zachęciłeś mnie do kupna tej płyty. :3 Nightwisha lubię i cenię, ale już od jakiegoś czasu w ogóle ich nie słucham (zostali wyparci przez inne zespoły). W każdym razie wygląda na to, że do nich wrócę. ;]

Link to comment

Ta płyta mnie zaciekawiła, ale mimo że fanem Nightwisha jestem, to jeszcze jej się nie przyjrzałem (brak czasu?). Od DPP Tuomas zaczął swe utwory pędzić nieco w stronę popu, co mi się średnio podoba. Najlepsze ich kawałki moim zdaniem znadują się na dwóch pierwszych krążkach (Angels fall first, Oceanborn). Wtedy to jeszcze ich muzyka ciągnęła bardzo w stronę klasyki i opery. Następne płyty (po sukcesie metalowo-popowego utworu "Sacrament of Wildness) dążą do uzyskania idealnej fuzji symphonic metalu i popu. Ciągle jest to warte uwagi, lecz brak już tu tego czegoś co porwało mnie w

. Imaginaerum powstało pod wpływem doświadczenia, a nie jak poprzednie płyty-talentu. Z przesłuchanych utworów wynika jednak, powrót do starych motywów, lecz z dużo większym rozmachem.
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...