Skocz do zawartości

Rpg, Pokemony i.. Lady GaGa

  • wpisy
    9
  • komentarzy
    84
  • wyświetleń
    10613

Gość

4143 wyświetleń

1.Historia

Aztekowie (pierwotna nazwa Azteków brzmi Mexitlin) to lud, który w XIII wieku przybył na ziemie Doliny Meksyku z, jak sami twierdzili, mitycznej krainy Aztlan. Według indiańskiego dokumentu ("Wstęga Wędrówki") Aztekowie znaleźli głowę z kamienia jednego z ważniejszych bóstw, Huitzilopochtli. Ten, miał uczynić ich panami całego Meksyku i wskazać miejsce do osiedlania się, pod warunkiem, że zabiorą kamienną głowę ze sobą. Tak też uczynili i ruszyli z Aztlanu. Przez wiele lat zmieniali miejsca swojego pobytu, by w końcu - w 1168 - zatrzymać się w mieście Tula. Dopiero w 1325r. (według kalendarza Azteków) Huitzilopochtli wskazał Aztekom miejsce do osiedlenia. Była to niewielka wyspa. Zobaczywszy orła siedzącego na kaktusie i zjadającego węża, Aztekowie uznali to za znak od ich boga i zbudowali na wyspie miasto - Tenochtitlan.

Tenochtitlan

Tenochtitlan2K.jpg

Tenochtitlan, jako, że plemię te na początku było słabe i nie posiadało wystarczającej siły oporu, było uzależnione od panującego w tym regionie ludu Tepaneków z miasta Azcapotzalco (z wodzem Tezozomocem). Tepanekowie szybko podbili pobliskie plemiona, tworząc w ten sposób imperium. Choć w 1375 Tenochtitlan przypominało bardziej wioskę, niż metropolię, wybrany został władca (a raczej tlatoani, bo tak zwali się władcy Azteków) Acamapichtli, rządzący ok. 20 lat. Tlatoani był zarówno najwyższym kapłanem, jak i dowódcą wojennym.

W 1425 na tepanecki tron zasiadł syn Tezozomoca, Maxtla, który zabił swego starszego brata Tayauha - prawowitego następce tronu. Jako, że Aztekowie cały czas rośli w siłę, Maxtla po przejęciu władzy kazał zabić azteckiego władcę Chimalpopokę (ten jednak popełnił samobójstwo). Kolejny władca Azteków, Itzcoatl wraz ze sprzymierzeńcami zaatakował Azcapotzalco. Sojusznicy pokonali Tepaneków, których imperium przestało istnieć.

Kalendarz Azteków

4294695007_41e11e85d1.jpg

W 1429r. zawarte zostało tzw. Trójprzymierze pomiędzy Tenochtitlan, a Texcoco i Tlacopan (które, co ciekawe, było plemieniem Tepaneków). Przymierze, mimo iż trwało aż do momentu przybycia Hiszpanów, to rosnący w siłę i podbijający kolejne tereny Aztekowie, z czasem przestali się liczyć ze zdaniem Tlacopanu i Texcoco.

Przez kolejne lata Aztekowie podbijali sąsiednie plemiona. Następcy Itzcoatla, kolejno: Montezuma I, Axayacatl, Tizoc, Ahuitzol i ostatni władca przed przybyciem Hiszpanów - Montezuma II rozszerzali wpływy Azteków, prowadząc ekspansje na kolejne tereny. Udało im się m.i.n. znacząco rozbudować miasto (wznoszenie akweduktów, usypanie tamy) i wcielić Tlateloco do Tenochtitlan. W 1519r. do imperium Azteckiego należało ponad 500 miast-państw. Imperium te, miało wysoko rozwinięte rolnictwo, prowadziło także wymianę handlową między różnymi regionami.

W 1519 na ziemie Azteków wkroczył, wraz ze swym oddziałem żołnierzy, H. Cortes. Montezuma II, sądząc, iż Cortes jest wcieleniem boga Quetzalcoatla, z radością przywitał Hiszpanów, którzy wykorzystali dogodną sytuację. Mimo, iż w czerwcu 1519, podczas "Smutnej Nocy" hiszpańskie oddziały poniosły klęskę, dokonali kolejnego ataku na Tenochtitlan w 1521. Miasto 13 sierpnia 1521r. zostało podbite przez Hiszpanów, którzy z czasem opanowali resztę Meksyku.

2. Najważniejsze bóstwa Azteków

Quetzalcoatl - wąż pokryty piórami ptaka kwezala. Współtwórca świata, bóg wiatru, nieba i ziemi.

1938quetzalcoatl.jpg

Tezcatlipoca - przeciwnik Quetzalcoatla, bóstwo zemsty, cienia, przybierające różne formy. Władca nocy.

1267257037_tepeyolotl.jpg

Huitzilopochtli - najważniejsze bóstwo Azteckie, bóg wojny, opiekun.

Guerrero%20Aguila.jpg

Mictlantecuhtli - bóg śmierci, wraz z małżonką Mictlancihuatli rządzi królestwem zmarłych Mictlan.

742_stream.jpg

3. Składanie ofiar

Jednym z ważniejszych azteckich obrzędów religijnych było składanie ofiar. Według wierzeń, aby słońce było cały czas silne musiało być "zasilane" ludzką krwią i sercami. Najczęściej w ofiarach składani byli jeńcy wojenni. Aby napływ jeńców był stały, organizowane były tzw. kwietne wojny. Polegały one na tym, iż w określonych dniach organizowano bitwy, podczas których brano do niewoli osoby, które później składano w ofierze bogom. Ofiarowanie najczęściej polegało na rozcięciu klatki piersiowej i wyrwaniu serca, choć zdarzały się bardziej wyrafinowane metody. Na przykład, aby wybłagać deszcz topiono małe dzieci, które wpierw na różne sposoby (np. poprzez wyrywanie paznokci) zmuszano do płaczu. Czasem również ścinano głowy, co symbolizować miało ścinanie kukurydzy. Metodę tą stosowano wyłącznie wobec kobiet.

Bibliografia:

Informacje-http://pl.wikipedia.org/wiki/Aztekowie

Informacje-http://wigwam02.republika.pl/Wigwam16/pliki/plemiona16.html

Informacje o składaniu ofiar-http://www.vismaya-maitreya.pl/zakryte_zag..._ludzi_cz4.html

Obrazki-http://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi

8 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Widzę, że będę miał oponenta co do pisania o historycznych ludach, nie mniej jednak, nie będę życzył Ci źle. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć o tym i o tamtym ;)

Moją dezaprobatę budzą trochę obrazki, wykonane nowoczesnymi technikami graficznymi. W internecie można znaleźć dużo oryginalnych dzieł, stworzonych przez Azteków, a zawsze lepiej pokazuje to, jak danego boga wyobrażali sobie tamtejsi ludzie.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...