Jump to content
 • entries
  43
 • comments
  111
 • views
  26,949

Młodzi i Film - podsumowanie


Krzycztow

347 views

 Share

Gala zakończenia zaczęła się z lekkim, około dziesięciominutowym poślizgiem, choć jej start miał być punktualnie o 20.00. Gospodarzem była Grażyna Torbicka, znana kinomaniakom z programu telewizyjnej Dwójki ?Kocham Kino? i różnorakich relacji z festiwali filmowych. Także można rzec, iż organizatorzy postawili właściwą osobę na właściwym miejscu. Niestety kilka jej żartów było nieudanych, np. wręczenie nagrody ex aequo dla dwóch krótkometrażowych filmów fabularnych (?pierwsza nagroda jest równorzędna z drugą, a druga z pierwszą?). Sami organizatorzy także nie do końca się popisali, jak choćby sytuacje z wręczaniem poszczególnych nagród. Były małe zamieszania z kopertami, a i sami odczytujący i wręczający wyróżnienia sprawiali wrażenie nieprzygotowanych z wszystko mówiącymi minami ? ?nie do końca wiem, co ja tu robię?. Podobnie było przed rokiem i jak widać, nie nauczono się na błędach. Jednak największym faux pas był prolog całej gali ? ośmiominutowy montaż różnych filmów, przewijających się przez lata na festiwalu, będący swoistym podsumowaniem jubileuszowej, bo 30. edycji imprezy. Nie do końca rozumiem, dlaczego wybrano momenty najbardziej wulgarne, obsceniczne, pełne seksu, przemocy i rynsztokowych odzywek. Zmieszania nie ukrywała Torbicka, czyniąc później w trakcie uroczystości różne aluzje na temat tego, co reprezentuje koszaliński festiwal. A reprezentuje według organizatorów, nie tylko krzyk młodości, bunt i wolność, jakie były pewnie pierwotne zamierzenia, lecz przede wszystkim brud, nieprzyzwoitość i chamstwo.

Na szczęście same werdykty nie były tak kontrowersyjne i w moim przekonaniu bardzo sprawiedliwie przyznano poszczególne nagrody. Mimo że nie końca dane filmy mi się podobały, to należy zwrócić honor ich twórcom, np. autorom zdjęć do filmu ?Daas?, czy autorce scenariusza ?Dwóch ogni?, bo faktycznie w tych przypadkach odwalono kawał dobrej roboty.

logo-2011-09-05-576x513.jpg

Ale nie przedłużając, oto lista zwycięzców 30. Koszalińskiego Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film:

WIELKI JANTAR 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" za najlepszy debiut filmowy - 20 tys. zł: "Heniek" reż. Eliza Kowalewska i Grzegorz MadejJantar Stanisława Różewicza za reżyserię - 12 tys. zł: Leszek Dawid za reżyserię filmu "Ki" Jantar za scenariusz - 8 tys. zł: Agnieszka Łukasiak za scenariusz filmu "Dwa ognie" w reżyserii autorki scenariuszaJantar za najlepsze zdjęcia - 8 tys. zł: Arkadiusz Tomiak za zdjęcia do filmu "Daas" w reżyserii Adriana PankaJantar za Aktorskie Odkrycie Ekranu - 8 tys. zł: Beata Schimscheiner, Maciej Słota, Jacek Milczanowski

za kreacje w filmie "Heniek" w reżyserii duetu Earl Gray, czyli Elizy Kowalewskiej oraz Grzegorza Madeja

Jantar za rolę męską - 8 tys. zł: Mariusz Bonaszewski za rolę Kleina w filmie "Daas" w reżyserii Adriana PankaJantar za rolę kobiecą - 8 tys. zł: Katarzyna Herman za rolę Edyty w filmie "W sypialni" w reżyserii Tomasza WasilewskiegoJantar za dźwięk (nagroda ufundowana przez studio dźwiękowe TOYA Studios) - 5 tys. zł: Piotr Domaradzki i Mirosław Makowski za dźwięk do filmu "Daas" w reżyserii Adriana Panka.

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH:

 • Wyróżnienie w kategorii krótkometrażowy film animowany - 3 tys. zł: "Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy" w reżyserii Pawła Prewenckiego
 • Jantar za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - 5 tys. zł: "Rozmowa" w reżyserii Piotr Sułkowski
 • Wyróżnienie w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny - 3 tys. zł: "3 dni wolności" w reżyserii Łukasza Borowskiego
 • Jantar za najlepszy krótkometrażowy film fabularny - 5 tys. zł: "Twist & Blood" w reżyserii Kuby Czekaja

  ex aequo

 • Jantar za najlepszy krótkometrażowy film fabularny - 5 tys. zł: "Koleżanki" w reżyserii Sylwestra Jakimowa.

NAGRODY POZAREGULAMINOWE:

 • Nagroda Jury Młodzieżowego pod opieką Wojciecha Otto: Agnieszka Łukasiak za film "Dwa ognie"
 • Nagroda Publiczności: "Kret" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego
 • Nagroda Dziennikarzy: "Daas" w reżyserii Adriana Panka
 • Nagroda za scenariusz GROLSCH FILM WORKS - MŁODZI I FILM (50 tys. zł na realizację filmu): Agata Rudniewska za scenariusz pt. "Vocuus"

Pozostaje życzyć wszystkim kibicującym polskiemu kinu tak udanych filmów, jak na tym festiwalu, a wszystkim festiwalom filmowym tak znakomitego, sprzyjającemu dyskusji klimatu. Nie na darmo prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jacek Bromski, przyznał, że zaraz po Gdyni, koszalińska impreza jest najważniejszym filmowym festiwalem w kraju. Do zobaczenia za rok!

Ostatnim akcentem gali był koncert zespołu Pustki i to ich kawałek znajdziecie poniżej:

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...