Jump to content
  • entries
    43
  • comments
    111
  • views
    26,918

Młodzi i Film ? ostatni dzień festiwalu


Krzycztow

610 views

 Share

Piątkowy, ostatni dzień koszalińskiego festiwalu debiutów filmowych przyniósł trzy równe i solidne konkursowe filmy.

Obraz Tomasza Wasilewskiego pt. ?W sypialni? to historia kobiety w średnim wieku, która ucieka z niejasnych powodów od swojego syna i męża. Udaje się do Warszawy, gdzie umawia się przez internet z różnymi mężczyznami. W ich mieszkaniach dosypuje im do napojów środek usypiający po czym korzysta z dobrodziejstw domu, w którym chwilowo się zatrzymała ? a to weźmie prysznic, a to podje kiełbasę, albo ukradnie trochę pieniędzy. W końcu spotyka intrygującego mężczyznę, który również ma swoje problemy. Ten film to przede wszystkim minimalizm w dialogach oraz koncentracja na opowiadaniu obrazem, gestem i spojrzeniem. I to się sprawdza. Film jest nasycony emocjami i pewną tajemnicą głównych bohaterów. Warto zobaczyć choćby ze względu na stylizowaną na Sophie Marceau Katarzynę Herman.

Kasia_Herman_wsypilani.jpg

Kadr z film "W sypialni"

Z kolei Leszek Dawid przygotował film ?Ki?. Ki, czyli Kinga ? samotna, pogubiona życiowo młoda matka, która stara się przetrwać w niegościnnym świecie. Przez irytującą postać graną przez Romę Gąsiorowską, to film, który źle się oglada. Gdzie nie pojawi się główna bohaterka, tam robi się bałagan i zamieszanie. W swoje problemy miesza innych ludzi, często zupełnie przypadkowych, z ulicy. Widz ma ochotą krzyknąć: ?ogarnij się dziewczyno!?, lecz ta nie słucha i dalej trwa w chaosie. Gdyby nie kilka zabawnych i ciekawych scen, oraz plejadę gwiazd (Gąsiorowska, Globisz, Woronowicz), można by spisać ten film na straty. Tak jak głosi plakat film - nie polubimy tej bohaterki i może właśnie stąd wynika ocena nieźle zrealizowanego skądinąd filmu.

kifilm.jpg

Ostatnim prezentowanym w konkursie głównym tytułem był ?Lek Wysokości? Bartosza Konopki. To ponoć najbardziej osobisty film festiwalu, inspirowany doświadczeniami życiowymi reżysera. Młody dziennikarz u szczytu kariery musi wybierać między rozwojem zawodowym, a problemami rodzinnymi ? wspieraniem żony, która jest w ciąży i przede wszystkim pomocą choremu na schizofrenię ojcu. Film okazuje specyficzne relacje rodzicielskie, gdzie każdy wybór można uznać za zły. Czy zostawić tatę w szpitalu psychiatrycznym, czy opiekować się nim w domu kosztem kariery i układów z żoną, narażając przy tym sąsiadów na niebezpieczeństwo (ojciec w napadach szału ma zwyczaj rzucać z okna ciężkimi przedmiotami czy podpala wycieraczkę). Wreszcie aktorzy: Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński, Magdalena Popławska czy Anna Dymna, którzy przekonująco wcielili się w swe postacie, sprawili że ten film można uznać za ciekawy.

Krzysztof_Stroinski_Lek_5393908.jpg

Kadr z film "Lęk Wysokości"

A jutro festiwalowe podsumowania, relacja z gali i lista zwycięskich filmów.

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...