Jump to content
  • entries
    32
  • comments
    323
  • views
    32,292

O hip hopie słów kilka


SKRZYP3X

800 views

 Share

Polski Hip Hop. Muzyka mass. Wielu go słucha bo klną, wielu go nie słucha bo nie potrzebnie klną inni go słuchają ponieważ chcą się oderwać od popowej nuty puszczanej non-stop

w radiach i posłuchać muzyki z przekazem.

Należę do tej ostatniej grupy*. W hip-hopie szukam przekazu, którego nie dadzą mi inne gatunki. Cóż może dlatego stronię od nowego polskiego rapu i muzyki POPularnej. Od

dziecka fascynował mnie ten gatunek muzyki. Wciąż w głowie mam utwór "Jeden osiem L - powodzenia". Usłyszałem go już dawno słuchając płytki brata. Dobra ale wróćmy do tematu.

Wbrew temu co się mówi, rap traci na popularności. Starzy wyjadacze wychowani na Kalibrze i Paktofonice nie mają czasu na wsłuchanie się w przekaz i przerzucają się na to co

leci gdy akurat stoją w korku w drodze do pracy. Hip-hop porzucają w czeluściach odwiecznej niepamięci. Młodzi za to zamiast porządnego Hip-Hopu słuchają masówek w wykonaniu

peji, firmy, tedego i innych pseudo-raperów. Coraz więcej młodzieży słucha takich gatunków jak rock, metal. Ludu słuchającego prawdziwy rap uderzający do głowy jest mało

(pozdro dla wszystkich z FA), tak jak pisałem wcześniej nie trafia do nich przekaz tylko to kto szybciej nawija i więcej bluzga. IMO jedynym zespołem, który szybko rapuje i

nie traci przy tym przekazu jest nikt inny jak Trzeci Wymiar. Gadkę mają szybką jak bugatti i przy tym robią muzykę trafiająca tam gdzie powinna, do mózgu.

Kolejna kwestia. Czemu wiele osób uważa że hip-hop to nie muzyka. Uważa go za coś gorszego taki jakby podpoziom. Jest tam melodia, są słowa. Jest to gatunek jak każdy inny.

Jeśli ktoś pisze ze rap to nie muzyka a chłam to czemu nie powie tego o electro. W dużej mierze nie ma tam nawet śladu słów a wielu się tym jara. Apeluje więc do wszystkich

nie piszcie że coś nie jest muzyką ponieważ gatunki są różne i to że, któryś nam nie odpowiada nie kwalifikuje go to automatycznie do czegoś gorszego od innego rodzaju

muzyki.

Dziwi mnie też to że wielu ludzi skreśla polski rap przez to że jest z... Polski. Wszystko co polskie to gówn*. Jeśli Hip-Hop to amerykański, Polacy tylko psują wizerunek tego

gatunku. Często słychać takie i podobne zdania wypowiadane przez przeciwników hip-hopu. Otóż polski hip-hop to jeden z najlepszych na świecie i cenią go miliony osób.

Myślę że podobnego zdania co ja jest wielu ludzi. Prawdziwy polski Hip-Hop nie umrze póki będą ludzie, którzy go słuchają. Słuchajmy więc Rapu i zarażajmy tym bakcylem innych.

Przepraszam jeśli tekst trochę nie składny i z błędami, po prostu piszę to co myślę.

*- Tekst pisany przez wielo gatunkowca. Oprócz hip-hopu słucham także rocku, reggae i muzyki z lat 60,70,80 ubiegłego wieku.

 Share

34 Comments


Recommended CommentsJa osobiście szerokim łukiem omijam ten gatunek, ale że dookoła mnie znajomi słuchają tego niczym panowie w ortalionach (znaczy się "na fulla" z komórki), jestem na niego często skazany.

Mam jednak nadzieję, że dla Ciebie nie tylko rap jest muzyką z przekazem. Jeżeli nie widzisz go (przekazu) nigdzie indziej to możemy podyskutować.

Link to comment

SKRZYP3X, ja bym nie powiedział ,że to "wypalony raper". Zobacz na jego dorobek platyn itp. ostatnia płyta "Reedukacja" miała platynę tydzień po premierze i ta płyta zarazem jest wielkim powrotem SLU. Dla mnie pseudo-rap to głównie Firma i HG.

Link to comment

A jak dla mnie to właśnie prawdziwy Rap, to Polski rap :P I nie dlatego że dokładnie rozumiem o czym nawijają. W Polsce powstało wiele świetnych grup, które biją te Amerykańskie na głowe (Paktofonika, Sokół...). Choć oni też mają się czym pochwalić (Eminem, Jay-z, 2 Pac...). Jasne, słucham Polskiego jak i zagranicznego Rapu, jednak największą frajde i najlepszy przekaz daje mi ten nasz, Polski :)

Link to comment

Kurcze SKRZYP3X, naprawdę nie znasz więcej raperów/składów, którzy tworzą dobry hip-hop ? Wymieniasz tylko Trzeci Wymiar, który to sam bardzo cenię, ale oni nie są jednym na polskiej scenie. Warty posłuchania jest 52 Dębiec, słuchając wszystkie ich płyty po kolej, usłyszysz rozwój prawdziwego rapowego talentu. Szkoda, że prawie wszyscy kojarzą ich tylko z "To my Polacy", no ale pewnie dlatego, że przez kilka lat nic nie wydawali, przez 'rozpad' zespołu i ludzie teraz myślą, że nic więcej nie nagrali. Utwory, które radzę wyszukać "Zmywam", "ZłoTo", "Uciekamy", "Gniew", "Być", "Dopóki jestem" ogólnie posłuchaj płyt : "Deep & Hans", "T.R.I.P." i "Hans Solo"

Poza tym polecam Eldo, Ostrego, Fokusa, Rahima, nie chce mi się o nich rozpisywać, bo są oni znani ;)

Link to comment

@maxynam

Moze ostatnia płyta Peji jest sukcesem ale tylko komercyjnym

@up

Oczywiście że znam więcej zespołów tylko tu podałem tamte jako przykład. 52 debiec i inne wymienione przez ciebie to żadna nowość dla mnie.

Link to comment

"Peji"? A nie "Pei", tak jak "szyi" lol?

Poza tym

Przepraszam jeśli tekst trochę nie składny i z błędami, po prostu piszę to co myślę.
nie podoba mi się to, lepiej, jakbyś poprawił błędy :cheesy: .

A tak offtopując (chociaż nic na temat nie napisałem, ale pochwalę się, że przeczytałem :trollface: ), to ta okładka FIFY jest za duża, komentarze się do kitu czyta trolololo.

Link to comment

- TeTris

- Małpa

- Eldo

- Zeus

- Rasmentalizm

- Jinx

- Green

- Diox

- Wena

- Tusz Na Rękach

Posłuchajcie kilka utworów tych wykonawców (to nie są wszyscy, ale wymieniłem chyba najlepsze przykłady) a potem wyrabiajcie sobie zdanie o rapie.

Link to comment

Spoko. Denerwuje mnie tylko, że rozmowy o rapie zwykle krążą wokół Pfk, K44, Pei, Piha, Firmy, Hg... A Małpa to nie tylko paznokcie : ))

Każdy pisze o tym co lubi. Ja dałem te tylko dla przykładu, tekst ten nie traktuje o najlepszych Raperach. ~ SKRZYP3X

Link to comment

sorry ale ty skrzypex nie wygladasz na lepszego znawce. paznokcie to chyba najsłabszy numer Małpy, coś w stylu 'dla mnie masz stajla' uwielbianego przez ciebie 3W

Link to comment

Czy gdzieś napisałem że uwielbiam trzeci wymiar? Napisałem że dobrze łączą prędkość z przekazem.

Paznokcie to zupełnie co innego niż dla mnie masz stajla. Traktuje bardziej o miłości niż szybkich laskach.

Po trzecie nie uważam się za znawcę. Poprostu lubie hip hop i tyle.

Link to comment
Denerwuje mnie tylko, że rozmowy o rapie zwykle krążą wokół Pfk, K44, Pei, Piha, Firmy, Hg...

Ja zawsze w rozmowach o rapie wspominam o Pfk, K44 itp. dlatego że są, a raczej byli najlepsi (według mnie). I uwierz mi, jest dużo osób, które słuchają rapu, a nie mają pojęcia co to Pfk... Co jak dla mnie jest zupełnym brakiem wiedzy o tym gatunku.

Link to comment

Ja również nie uważam się za znawcę. : )

Może to już taki nawyk, że słuchając trueschoolu krzywię się na samą myśl o Firmie, Pei, Hg i tym podobnych : D

Link to comment

@up Całkowicie się z tobą zgodzę jeśli chodzi o datę gdy Rap był najlepszy. Nikt niczego nie pomija to nie zestawienie najlepszych Raperow.

BTW. Ktoś chętny na zrobienie wielkiego przeglądu najlepszych polskich raperów?

Link to comment

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...