Jump to content

MrRIPosta

  • entries
    6
  • comments
    25
  • views
    8,022

?Sniper: Ghost Warrior? ? czyli dziwne są dźwięki City Interactive


MrRIPosta

1,392 views

 Share

Buszując jakiś czas temu po necie, przeglądając różne filmiki, trailery, gameplaye itp. trafiłem na rzecz ciekawą, a niepokojącą zarazem. Otóż znalazłem gameplay z gry firmy City Interactive pt. Sniper: Ghost Warrior, w którym autor porównywał ścieżkę dźwiękową gry z utworem z filmu Rambo IV ? w naszym kraju znanego bardziej jako John Rambo, twierdząc, że obie ścieżki są aż nazbyt podobne. Wtedy nie miałem czasu o tym napisać, wybierałem się akurat na zasłużony urlop, ale o sprawie nie zapomniałem. Teraz w końcu udało mi się wygospodarować odrobinę czasu postanowiłem wrócić więc do tematu. Jakież było moje zdziwienie gdy po odpaleniu zapisanego wcześniej linka trafiłem na wiadomość, iż ?ten film jest już niedostępny z powodu otrzymania roszczenia dotyczącego praw autorskich przez City Interactive S.A..?

http://www.youtube.com/watch?v=ADsok4csqoU

Sprawa stała się doprawdy interesująca, postanowiłem więc przeszukać zawartość serwisu youtube żeby sprawdzić czy inne gameplay?e z gry Sniper: Ghost Warrior (wraz z dźwiękiem) są jeszcze dostępne. Okazało się że cenzorzy CI nie zdobyli jeszcze całego internetu i pozostałe filmy z tej gry są dostępne. Rozpocząłem więc żmudne poszukiwania fragmentu rozgrywki który mnie interesował. Jako że sam we własnej niedoskonałości nie miałem jeszcze do czynienia z owym niewątpliwym dziełem ww. firmy musiałem się zdać na zasoby sieci. Odpaliłem więc sobie główny wątek z filmu Rambo IV i filmik po filmiku sprawdzałem wszelkie poradniki itp. do gry Sniper: Ghost Warrior. Poza wiedzą ogólną na temat samej gry w końcu udało mi się namierzyć pożądany fragment. Okazało się że chodzi o drugą część misji 6. Oczywiście w grę wchodził jeszcze jakiś szalony zbieg okoliczności, czyli że kilkunastu użytkowników serwisu youtube umieściło gameplay z gry wrzucając w tle utwór z filmu Rambo IV. Poprosiłem więc znajomego, który jest radosnym posiadaczem rzeczonej gry, o sprawdzenie fragmentu i sporządzenie stosownego filmiku. Nie chcąc sugerować czytelnikom własnych przemyśleń, zamieszczam po prostu dwa linki ? pierwszy do utworu pt. ?Hunting Mercenaries? z oryginalnego soundtracku filmu Rambo IV do którego prawa należą do firmy Lionsgate, drugi zaś link do fragmentu rozgrywki z gry Sniper: Ghost Warrior, do której wyłączne prawa posiada firma City Interactive. Jednocześnie oświadczam, iż zamieszczony tutaj gameplay sporządzony został bez żadnych przeróbek i w swojej formie jest identyczny do tego co można znaleźć w grze firmy City Interactive. Jednocześnie informuję, iż w internecie odszukać można dziesiątki (a pewnie nawet setki, może nawet tysiące ? w końcu sprzedany milion egzemplarzy do czegoś zobowiązuje) podobnych filmów, z tym samym muzycznym motywem. Gdyby więc nagle City Int. zablokowało mój film, będę żądał usunięcia wielu podobnych ? bo skoro tamten, pierwszy został zablokowany przez CI jako naruszający prawa, to mój pewnie też to robi, a skoro mój to te domniemane tysiące innych też.

Link nr 1:

Link nr 2:

http://w145.wrzuta.pl/film/3o7JnXMALDw/sni...ost_warrior_ost

Na sam koniec przytaczam jeszcze definicję plagiatu, podając za Wikipedią:

?Plagiat (łac. plagium - kradzież) - skopiowanie cudzej pracy/pomysłu (lub jej części) i przedstawienie pod własnym nazwiskiem, np. obrazu, grafiki, fotografii, odkrycia, piosenki, wiersza, wynalazku, pracy magisterskiej, pracy doktorskiej, publikacji naukowej.

Plagiat oznacza ? w języku potocznym ? kradzież utworu lub pomysłu. Plagiatem jest przywłaszczenie sobie autorstwa cudzego utworu lub jego fragmentu (cudzych elementów twórczych), to znaczy ukrycia źródła ich pochodzenia. Oznacza więc kradzież intelektualną[1]. Plagiat z założenia jest umyślny, plagiator (osoba, która dopuściła się plagiatu) przypisuje sobie cudzą twórczość[2]. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń.?

Ciekawe co w tej sprawie miałyby do powiedzenia obie zainteresowane firmy, tj. City Interactive i Lionsgate?

Z gorącym pozdrowieniem,

jak zawsze uroczy

MrRIPosta

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Ma.

Jakby gra byla dobra- bylaby hitem.

Jest slaba i nikogo nieobchodzi plagiat.

Jakby byla 'mocna', bylaby afera.

Ja juz zapomnialem.

Link to comment
Ma.

Jakby gra byla dobra- bylaby hitem.

Jest slaba i nikogo nieobchodzi plagiat.

Jakby byla 'mocna', bylaby afera.

Ja juz zapomnialem.

Cóż niektórzy twierdzą że jest hitem:P a tak na serio rzecz biorąc, ja tutaj tylko pokazuję zaistniałą sytuację, możliwości jej interpretacji pozostawiam czytelnikom. W tym co piszesz Sir, jest pewnie sporo racji, ale to nie jest meritum sprawy w przypadku tego wpisu - chodzi o porównanie tych dwóch motywów - to wszystko. Nie roztrząsam tutaj kwestii "hitowości" czy "kitowości" samej gry - jak pisałem, nie grałem w nią. Nie koncentruję się, jak zapewne zauważyłeś, na robieniu z tego afery - ponieważ nie stwierdzam jednoznacznie czy, moim zdaniem, jest to plagiat czy nie, pozostawiam tę kwestię czytelnikom.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...