Skocz do zawartości

Szumi płyta z Wosq

  • wpisy
    133
  • komentarzy
    612
  • wyświetleń
    86436

Kaboom


Wosq

543 wyświetleń

Każdy niemal facet lubi wybuchy i radosne tratatata. Niezależnie, czy to gra czy film. Gorzej jeśli to kaboom można zobaczyć na własne oczy.

Dziś zapraszam do prześledzenia krótkiej historii bomb atomowych i ich pochodnych oraz ciekawostek na ten temat.

Każdy niemal kojarzy atomówki z Hiroszimą i Nagasaki a tak po prawdzie cała historia zaczęła się od projektu Manhattan, czyli planu naukowo-badawczego zapoczątkowany przez Roosvelta, zmierzającego do budowy bomby atomowej. Oczywiście to podstawa podstaw.

Poniżej zapraszam do obejrzenia dokumentu na ten temat. Z góry zaznaczam, że jest długi:

Już? No to jedziemy dalej z koksem jak to mawiają. W roku 1944 zaczęto zastanawiać się nad potencjałem niedestrukcyjnym energii atomowej. W grudniu tego roku na siedem miesięcy przed pierwszą próbą atomową, komisja sporządziła swój formalny raport, w którym zaznaczyła:

"rząd powinien rozpocząć i wspierać pilny projekt oraz studia badawczo?rozwojowe zmierzające do zapewnienia energii ze źródeł nuklearnych dla okrętów marynarki"

Teoretycznie więc energia atomowa miała służyć jako nowy rodzaj napędu. W projekcie Manhattan brały udział następujące osoby:

Luis Walter Alvarez (noblista 1968), Hans Bethe (noblista 1967), Enrico Fermi (noblista 1938), Emilio Segr? (noblista 1959), Richard Feynman (noblista 1965), Józef Rotblat (noblista 1995),  Owen Chamberlain (noblista 1959), Stanisław Ulam, Edward Teller, John von Neumann, J. Robert Oppenheimer, Oppenheimer, Enrico Fermi i Ernest Lawrence, Klaus Fuchs, Niels Bohr ? noblista 1922 Max Born ? noblista 1954, Felix Bloch ? noblista 1952, James Chadwick ? noblista 1935, Albert Einstein ? noblista 1921, James Franck ? noblista 1925, James Rainwater? noblista 1975 Erwin Schrödinger ? noblista 1933, Otto Stern ? noblista 1943, Glenn Theodore Seaborg ? noblista 1951, Eugene Wigner ? noblista 1963, Ernest Lawrence ? noblista 1939, Willard Libby ? noblista 1960 Maria Göppert-Mayer ? noblistka 1963,Philip Abelson, Gordon Gould, Richard Hamming, Miklós Kürti Paul Nemenyi, Stanisław Mrozowski, Louis Slotin, Leó Szilárd, Chien-Shiung Wu, Victor Weisskopf 

 atomic-bomb.jpg

Całkiem pokaźne grono ludzi wśród których można znaleźć Alberta Einsteina. Człowiek ma jednak to do siebie, że lubi niszczyć i zaspokajać w ten sposób swoje żądze. Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki nastąpił w roku w 1945 a pierwszy okręt o napędzie atomowym, czyli USS Nautilus( SNN-571) został zbudowany w 1952 a zwodowany w 1954.

Jako makabryczną ciekawostkę mogę podać, że atak atomowy na Japonię nie był najkrwawszym atakiem lotniczym w trakcie drugiej wojny światowej. Większe spustoszenie wywołał nalot dywanowy na Tokio, w którym wykorzystano bomby zapalające. Zginęło wówczas 120 tys osób.

Żeby nie zanudzać zróbmy kolejny skok w czasie. Dokładniej do roku 1957, kiedy amerykański bombowiec B-36, zrzucił w niefortunny sposób swój ładunek niedaleko bazy lotniczej w Kirkland. Niespodzianką okazała się bomba Mark 17 o mocy 10 megaton. Szczęście w nieszczęściu, że ładunek nie zrobił żadnego kabooom.

Teraz czas na kolejny skok, tym razem do roku 1992, kiedy to  zdetonowano największą bombę jądrową o mocy 58 megaton. Miał to być pokaz siły ze strony Związku Radzieckiego. Bombkę tę uroczo nazwano RDS-220 Iwan, Car-Bomba. Stworzono ją na polecenie Nikity Chruszczowa. Fala uderzeniowa okrążyła Ziemię 3 krotnie a eksplozja była widoczna z odległości 900 km. Jako ciekawostę przytoczę fakt, że ograniczono moc tej bomby z ok 150 megaton. Grzyb atomowy miał około 60 km wysokości i 30-40 km średnicy. 

Kolejna ciekawostka będzie filmowa:

Filmik ten, choć nie ukazuje wybuchów, robi wrażenie. Aż dziwne, że nasza kochana Ziemia w wyniku takich eksperymentów nadal dziarsko się trzyma. Radzę obejrzeć do końca, bo lista eksplozji jest imponująca.

A na sam koniec mała symulacja:

http://www.carloslabs.com/node/16

Wystarczy wybrać ładunek i miejsce docelowe... Efekty widoczne jak na dłoni. Oczywiście to tylko w celach edukacyjncyh, nie zachęcam nikogo do wcielania tego w życie.

atomic_bomb_castle_bravo.jpg

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...