Jump to content
  • entries
    43
  • comments
    111
  • views
    26,962

"Zapiski..." - recenzja


Krzycztow

152 views

Zapiski z 1001 nocy - recenzja

Właściwie pisanie o muzyce to rzecz co najmniej dziwna. Jak oddać słowami nuty, melodię, bity?? Jak opisać emocje towarzyszące każdemu dźwiękowi? A może po prostu skupić się tylko i wyłącznie na? słowach?

Bo rynek teraz mierzy inną już miarą,

I żeby przeżyć głośny krzyk to dziś za mało,

Ma dość tych rycerzy, dziś energia i styl,

Bo MC to ten, co bez rąk umie dać ci w ryj.

Truizmem jest pisanie, że Leszek Kaźmierczak w środowisku hiphopowym uchodzi za postać wybitną. Ma wielu zwolenników, jak i przeciwników, owszem, ale nikt nie odmówi Eldoce, bo pod takim pseudonimem skrywa się artysta, specyficznego stylu i znakomitych tekstów. A spory o to, który raper ma lepszy flow, kto wygrał kiedyś tam bitwę na słowa, kto najlepiej reprezentuje enklawę hiphopową w Polsce, pozostawmy cyklistom, pieniaczom i ludziom zbyt hermetycznym bo docenić ten muzyczny pluralizm.

ELDO - Pożycz mi płuca, czyli teledysk promujący płytę

Idealiści jak ja ? naiwna mniejszość,

Aktywiści - zaangażowanie kontra obojętność,

Myśli przeciętność?

Tak, to plaga, tak świat szybko ? łatwo i niczego nie wymagać,

Wiem, tyle tu pokus, ja też uczę się odmawiać,

Myślisz, że mam swój sposób, żeby była równowaga?

My skupmy się tymczasem na Eldo i jego najnowszym krążku. Warszawiak z krwi i kości swoim najnowszym albumem dobitnie pokazał, że trzyma formę. ?Zapiski z 1001 nocy?, znakomicie wydane (stylowa zieleń, jewel box włożony do kartonowego, tłoczonego opakowania), są doskonałe tak pod względem formy, jak i treści. Wspomniałem na początku, że wręcz niemożliwym jest oddać atmosferę płyty i jej brzmienia więc w tym przypadku, z kronikarskiego obowiązku, niechaj wystarczą wam te puste - w porównaniu do tego co usłyszymy na płycie ? słowa: za podkład odpowiada grupa The Returners, która wyraźnie powraca do korzeni hiphopowego brzmienia i nie stara się wymyślać koła na nowo. Również, co można uznać za niewątpliwy sukces, ?Zapiski?? są zróżnicowane i bogate, a jednocześnie równe ? żaden kawałek nie odstaje poziomem, ma wyjątkowy klimat, dzięki czemu całość jest spójna i daleka od chaotycznego, bezbarwnego charakteru. Tutaj wszystko ma swoje miejsce, żaden dźwięk czy słowo nie znalazły się przypadkiem na najnowszym

(i wcześniejszych oczywiście) krążku Eldoki. No właśnie ? słowo. To od zawsze kręgosłup twórczości tego artysty. I tym razem usłyszymy teksty gorzkie, nie nasiąknięte patosem, a jednocześnie bardzo liryczne, głębokie i pełne nadziei choć daleko im do moralizatorstwa. Dla tych, którzy znają twórczość Eldo będzie to niczym powrót do dawno niewidzianego domu.

Słowa podsumowania są zbędne w tym momencie dla każdego fana Leszka. Oni i tak wiedzą, że ich idol gwarantuje najwyższą jakość. Nie inaczej jest z ?Zapiskami??. To wysublimowana, ekskluzywna wręcz rozrywka dla każdego fana hip hopu ? i te słowa powinny wystarczyć dla tych, którzy Eldoki nie mieli przyjemności ? JESZCZE - słuchać.

Dlaczego siedzisz do północy znów mały?

Dlaczego męczysz oczy i otwierasz wszystkie rany?

Ciemną nocą?

To jakaś autoagresja? Nie szukasz wyjścia, budujesz labirynty.

Dlaczego siedzisz do północy mały znów?

Dlaczego męczysz oczy i pozbawiasz siebie snu?

Barter z czasem, krwiobieg z kwasem,

Sól w każdej ranie, a nad ranem ledwo czujesz puls.

Ej! Dlaczego gapisz się w okno, czy ktoś ma przyjść,

Na kogoś czekasz, tą nocą ty?

I na koniec - jeden z moich faworytów na płycie, chociaż tak naprawdę wyłoniony przypływem chwili bo wybór był trudny: Eldo - Relacje

http://www.youtube.com/watch?v=Izyzrz6PwSY

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...