Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KhazarOne

Karty graficzne a PhysX aka nowe gry

Polecane posty

Witam!

Ostatnio pojawiło się demo Mafii II, jak wiadomo ta gra mocno wykorzystuje technologię PhysX. Inne gry, które korzystały z PhysX nie zażynały tak karty graficznej, więc nie próbowałem nawet kombinować z osobną kartą do obróbki PhysX, bo wszystko i tak świetnie śmigało.

Co sądzicie o pomyśle, żeby mając GTX285 dorzucić do tego drugą kartę graficzną tzw z niskiego budżetu (8800GTS czy 9800GTX lub coś innego w granicach ~250zł, może coś polecicie jako grafę w takiej cenie, w grę wchodzą używki) do tego, by w sterach wymusić jej obsługę physx na tej drugiej budżetowej karcie? Czy w ogóle taka karta będzie nie za słaba albo coś w tym rodzaju?

Może ktoś się już bawił w takie cuda, czy ten pomysł ma jakieś szanse powodzenia jeżeli chodzi o wydajność? Zanoszę się pożyczyć od kumpla 8800GTS i sprawdzić, ale na razie z przyczyn technicznych pomysł muszę odłożyć na późnej, jestem ciekaw co Wy na ten pomysł powiecie, czy od razu lepiej wybić to sobie z głowy.

Takie cuda jak SLI odpada, ze względu na pieniądze. Tak samo kupno kombajnów GTX4XX. Jedynie metoda "zrób to sam" jak to ująłem :D

Pozdro

PS

A tak w ogóle mając dwie różne karty graficzne w kompie niezmostkowane, coś jeżeli chodzi o wydajność czy rozdział pracy na obie grafy istnieje? Jak to się ma w takim wypadku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ale 9800GTX to dla większości nie jest niski budżet. Idea słuszna jest (jeżeli ma się pieniądze) bo dwie karty NVidia dobrze pracują jako MultiGPU a jak jeszcze się dorzuci SLI+MultiGPU to już fanatyzm. Jaką masz płytę główną, że masz zamiar używać takiej karty graficznej jako akcelerator ?

Ps. Oczywiści można połączyć Radeona i GF do fizyki ale jest z tym trochę więcej zabawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś obecną kartę sprzedał i dorzucił te 200 zł to byłbyś w stanie kupić nawet gtx 470, który jest już bardzo dobrą kartą, która pozwala na grę w dx 11. Ale to już Twój wybór jest. W sumie idzie zrobić coś takiego jak chcesz (z niskiego budżetu- czyli mówisz o używanych tych kartach bo nowych raczej nie kupisz za tyle) i z pewnością da to wzrost wydajności w grach, które z physX intensywnie korzystają. Ograniczeniami w tym wypadku będą zasilacz i płyta główna, która musi odpowiednie wejścia posiadać (szybkie sloty).

@MadMan - co do twojego postscriptum to nie rozumiem do czego się odnosi, ponieważ autor tematu posiada gtx więc karta ze stajni ATI raczej nie jest mu do niczego potrzebna. Ogólnie teraz w przypadku "wolnych" sterów połączenie takie nie jest wcale trudne do zrealizowania, zresztą można poczytać artykuł napisany przez michi93, od którego link znaleźć można w dziale "ogólne pogaduchy o OC", gdzie pisze dokładnie jak to zrobić oraz ile mocy to faktycznie pozwala uzyskać.

Fake Edit: Jeszcze takie moje pytanie czy mógłbyś autorze podać resztę konfiguracji, bo wydaje mi się dziwne, że Twoja karta nie daje sobie rady więc albo że coś z nią jest nie tak (chyba, że jest to wina ogólnie tego dema, bo czytałem dzisiaj gdzieś, że zarżnęło komuś kartę graficzną- czyt. zaczęła sypać na prawo i lewo artefaktami) albo gdzieś masz coś co ogranicza Twój sprzęcior.

Edit: Spoko MadMan bo nie załapałem co chciałeś powiedzieć przez ten dopisek. Natomiast co do samego artykułu (GF+Radek) to można go przeczytać tutaj Kliknij Tutaj!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mogę znaleźć tego artykułu ale z tego co pamiętam to wystarczy podpiąć słabszą karte i rozciągnąć pulpit na drugą kartę graficzną i włączyć dla niej obsługę physx

tu masz opis jak połączyć radeona z gf ale powinno podobnie dać się z dwoma gf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtek2320 ciężko jest sprzedać kartę graficzną po cenie nówki ze sklepu. Mimo, że mam tą kartę dosłownie kilka dni, odrzucam takie opcje. O takich pierdołach jak DX11 to pomyślę za jakieś dwa lata, jak trzeba będzie wymienić cały piec. Na razie ma być tanio, a ma trochę być lepiej niż jest.

Jeżeli chodzi o zasilacz i główną, to nie macie się co martwić, nie zakładałbym tematu, gdybym musiał jeszcze i to wymieniać.

Siłka Chiefteca 750W i mobo Asus Striker Extreme. Spokojnie da radę, nie takie cuda tworzyłem na tym zestawie z pomocą kart graficznych kolegów. Jednak zawsze bawiliśmy się w SLI i kilka monitów i zawsze były to mocne karty, nigdy nie bawiliśmy się z naciskiem na physxa, a tym razem chcę "zrobić coś z niczego" i zastanawiam się czy przypadkiem te kilka stówek nie będzie wyrzucone w błoto.

Rozważałem coś aka 8800GTS albo coś z serii 9800, z tym że to drugie już jest droższe, a więc jakby to się miało z 8800?

Co do kart, to wiem "jak to się robi". Jak masz najnowsze stery, po prostu wkładasz drugą kartę i potem kwestia konfiguracji, która jest prosta jak drut. Gorzej moja wiedza ma się, jeżeli chodzi o wydajność takiego połączenia bez SLI i ustawienia sterów, by słabsza karta zajmowała się physxem i jak na to komp zareaguje wydajnością.

Radeony odpadają, nie chcę o tym słyszeć. Ma być prosto, tanio i bez zbędnej zabawy.

Co do tego, że demko Mafii II niby nie daje u mnie rady: nie wiem czy kolega wojtek2320 czytał wymagania tej gry dla apex/physx. Jeżeli nie, to najpierw polecam lekturę, potem opinie o sprzęcie. Mając GTX285 cieszę się, że mogę z max physx śmigać po mieście, ale w misji już jest na tyle nieciekawie, że gra staje się niegrywalna z włączonym physxem. W dodatku czuję, że to demko jest nieco skrojone, a więc pełna może chodzić gorzej, przez to, że będzie bardziej wybajerzona. Nie będę ukrywał, że głównie chodzi mi o to, by cieszyć się tylko tą grą na maxie, bo w ogóle mało gram i będę grał coraz mniej ze względu na brak czasu, czasem jeszcze posiedzę z fotoszopem w grafice, ot zastosowań tego rozwiązania dwóch kart, dlatego chcę niskim kosztem.

Specyfikacja pieca:

C2D E8400 @3,6GHz

4GB DDR2 800

GTX285 Zotac

Striker Extreme

1 twardziel 1TB 7200.12 32MB

1 dźwiękówka SB Xfi Extreme Gamer

1 nagrywarka

2 wentyle 120mm

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi, proszę o jeszcze!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawić się możesz tym także w demie technologicznym o tytule Warmonger. Taki sieciowy FPS. Spróbuj zagrać w tą grę wyłączając w Panelu Nvidia Psyhx oraz później z włączonym. Naprawdę efekt będzie widoczny. Jeżeli chodzi o wydajność to musiałbyś poszukać na labie bo tam się osoby w to bawią. Kiedyś miałem koncepcję tworzenia takiego czegoś ale raczej myślałem o 8600GT (bo na to miałem kasę) i właśnie ogrom ludzie robi takie zestawy z 8600GT lub 8800GS/9600GSO jako akceleratory. Problem jest jednak z tym, że taki akcelerator działa albo też nie - nie ma opcji aby sam dobierał ustawienia do danej gry więc może się okazać, że w niektórych tytułach będzie lepiej wyłączyć drugą kartę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc w Mafii 2 nawet GTX-y 470 i 480 miewają problem z włączonym na max apexem. Za wszystko odpowiada moduł związany z ubraniami. U mnie na 5850 po włączeniu max physx FPS-y spadły w tłumie z 60 do 20-25. Wiem, wiem Physx to Nvidia i całość spada na procka, ale da się to poprawić wywalająć część plików związanych za fizykę ubrań i wtedy nawet na Radeonach śmiga to aż miło. Nie miałem okazji tego sprawdzać, ale apex podczas jazdy autem nie powodował spadków, więc coś jest na rzeczy. Ja tam nie będę inwestował w dodatkową kartę dla paru efektów więcej, ale jeśli Ci faktycznie na tym zależy, to zrobisz jak uznasz za stosowne. Mafia 2 i bez Physx prezentuje się bardzo dobrze. Poza tym Physx to sposób na wyciąganie dodatkowej kasy od klientów i sugerowanie konieczności (niepotrzenej) wymiany bebechów w kompie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem już na tweaki physxa w mafii, wieczorkiem pokombinuję. Na pewno wstrzymam się z decyzjami do testu praktycznego i potem do premiery pełnej wersji.

Szkoda tylko, że nie odpisał mi nikt, kto bawił się takimi rozwiązaniami, zależało mi na takiej opinii.

edt

Wystarczy wywalić phsyxowe ubranka i śmiga ładnie. Ale z drugą grafą i tak poeksperymentuję.

http://physxinfo.com/news/3628/mafia-ii-de...sx-performance/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęcam się lekturze, może coś ciekawego wyczytam. Jednak najlepiej i najprościej będzie po prostu sprawdzić doświadczalnie na konkretnym sprzęcie. Potem wiadomo, im sprzęt lepszy od użytego do testu, tym będzie tylko lepiej. A czy efekt będzie zadowalający...napiszę :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8800GS/9600GSO(wersja 384/768 MB! [nie 512/1024!]) - minimum, poniżej tego nie MOŻNA (należy) schodzić.

W kartach od Fizyksa liczą się głownie Procesory Strumieniowe (PS) i ich taktowanie . Tu masz zestawienie gpu i patrz na liczbę SP. (8800GS - 96SP, 8600GT - 32SP, różnica jest).

Był nawet na necie taki test PhysX'a w grach testowali na różnych konfigach między innymi : 1-ym mocnym (nie pamiętam modelu ale chyba jakieś 9800) GPU od NV, 1 mocnym GPU NV + 8400GS do PhysX, 1 mocnym NV + i średnim do PhysX, GPU od ATi + 8400GS i GPU ATi + średnia do Fizyksa... ciekawy artykuł, konfig mocna (NV) + 8400GS miał mniej FPS niż sama mocna (NV).

Też nad tym myślałem, ale nie mam od kogo pożyczyć GPU (jedyne co mogę ogarnąć to 8500GT, więc lipa), a na kota w worku (nie wiadomo jak duży przyrost daje dodatkowe GPU) nie chcę ładować 200+ zł.

#BTW: Czy są jakieś testy w Mafii II "2Cores vs. 3/4/6 Cores"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio z kumplem zrobiliśmy sobie lana i przy tej okazji przetestowaliśmy jak działa Mafia II w multiGPU z PhysXem.

Platforma testowa:

Mobo Asus Striker Extreme

GTX285 1GB w slocie PCIExpress x16 (do obsługi grafiki w grze)

8800GTS 320MB w slocie PCIExpress x16 (wyłącznie do obsługi PhysX, wymuszony PhysX w sterownikach NV)

RAM 4GB DDR2 PC800

Proc Core2Duo E8400 @3,6GHz

Siłka Chieftec 750W ciągnął na lajcie

Monitor 22" rozdzielczość 1680x1050

Windows 7 x64

Ustawienia Mafii II:

Wszystko na max (rozdziałka monitora), Apex PhysX wysokie, jedynie wyłączona synchro pionowa.

Działanie gry na pojedynczej karcie graficznej GTX285 -> z PhysXem na wysoki nie da się grać, 15-20fps. Gra osiąga płynność, gdy zedytuję pliki gry tak, by ubrania npców w grze nie byly obsługiwane physxem (reszta dalej na physx wysokie), wtedy 30-50fps, nie ma miejsca, gdzie są ściny uniemożliwiające grę, czasami w granicach 30fps zazwyczaj widoczne są mikrościnki, nie ma takiej płynności jak w większej ilości fps.

Działanie gry na multiGPU, dwie karty graficzne, druga karta do przeliczania physxa -> 35-50fps z włączonym physxem wysoki, stroje npców obsługiwane physxem, gra nabrała na płynności i fpsach, grało się przyjemnie, wyeliminowane zostały prawie do zera mikrościnki, im więcej efektów physxa widać było na mapie tym mniejsze spadki fpsów były niż na singleGPU.

Ogólne wrażenie: bardzo dobre, jak na taki sprzęt, jakim dysponowaliśmy, zwłaszcza, że pisaliście, że może to być wielką lipą. Ogólnie gdyby wpadła mi w ręce taka karta (w/w 8800GTS) za rozsądną cenę (myślę, że do 150zł) to bez wahania dorzucił bym ją do pieca. Grało się naprawdę przyjemnie i przede wszystkim płynnie.

Wiadomo, nie jest to multum fpsów i sprzęt aka GTX480, ale jak na niski budżet spełnił swe zadanie myślę, że na 4+ na skalę 6.

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie błędne, test niewykonalny - przykro mi. Łączenie różnych kart graficznych to domena CrossFire i Hydry, nVidia zapomniała o tym bajerze w swoim SLI.

Co do samego tematu, to poza kartą przydałby Ci się jakiś procesor z czterema jajkami - Mafia, tak jak GTA <ale zapewne z innych przyczyn>, bardzo lubi dużo i mocnych jaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom oczywiście wiem o tym, że przydałby się proc czterordzeniowy, jednak tak jak od początku tematu powtarzam: budżet, budżet i jeszcze raz budżet. A raczej jego brak :D

Test zrobiłem, wiem na czym stoję i tyle. Ot wpadł mi do głowy z założenia głupi pomysł i go sprawdziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...