Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Alaknar

Zbyt niska przepustowość

Polecane posty

Witam!

Jakiś czas temu, mój ISP zmienił ofertę i za friko dostałem szesnastokrotne przyspieszenie ściągania oraz ośmiokrotne wysyłania. Lubię za to mojego ISP. : ) Niestety ostatnio zorientowałem się, że coś jest nie-OK.

Zgodnie z nową ofertą powinienem mieć 16 Mb w dół i 4 Mb w górę. Tymczasem, wg speedtest.net, ściągam z prędkością 1.32 Mb. Teraz jednak wychodzi na jaw clue tego wątku i uzasadnienie podtytułu - upload jest prawidłowy: 4.08 Mb, wg speedtest.net. Ha!

Dzwoniłem do ISP, powiedziałem w czym rzecz i pan się mocno zdziwił i użył ŚSWPKASODPDIN (czyli Święte Słowa Wypowiadane Przez Każdego Admina Sieciowego O Dowolnej Porze Dnia I Nocy: "u mnie działa..."). Po kilku testach stabilności łącza, padła diagnoza - najprawdopodobniej w moim bloku siedzi jakiś stary router, który więcej nie puszcza. Będzie wymiana.

Ja się jednak zacząłem zastanawiać - jeśli jest stary router, który nie umie zrobić więcej niż 1.3 Mb w jedną stronę, to czemu robi 4 Mb w drugą stronę?

I w tym miejscu przychodzi pora na Waszą, drodzy współforumowicze, pomoc. Chciałbym - czysto teoretycznie, bo nie mam wpływu na to, co ISP będzie wyczyniał - zastanowić się wspólnie z kimś bardziej ode mnie kompetentnym, co może powodować taki a nie inny stan rzeczy. Czy może to być kwestia starej karty sieciowej? Starego, wieeeloletniego kabla? Złej konfiguracji sieciowej u ISP? Może ISP zapomniał przełożyć wajchę, wlewającą do mojego komputera więcej Internetu, ale przełożył tę, która go pobiera?

Będę wdzięczny za wszelkie pomysły. : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to możliwe, że ogranicza to router. Jeżeli np. na WAN'ie jest 10BaseT to max. łącze wyciągnie 10Mb/s (zależy od routera, np. stare i jakiejś średniej firmy to max. 2-3 Mb/s wyciągną).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, czy to tłumaczy przepustowość 4 Mb przy uploadzie? Router powinien chyba puszczać w obie strony tak samo, więc i przy downloadzie powinienem móc wyciągać te 4 Mb. Correct me if i'm wrong... : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router automatycznie dobiera szybkość transmisji do karty sieciowej więc ona też może być przyczyną. Upload i download zmieniają się co sekundę, zależy od odległości od serwera z którym się łączymy itd. Po testuj też inne stronki. Wartości mogą być przekłamane. Co do przepuszczania to mniej więcej tak choć to zależy nawet od jakości wykonania kabla.

--update--

A ogólnie może to też być wina admina ;). Za kilka dni router pozostawi ten sam ale "przepsrtyka" coś u siebie na serwerze i powie, że wymienił. Ciężko się przyznać do błędu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się, że router został wymieniony, ale u mnie stan nie uległ zmianie.

Sprawdzałem jeszcze, na wszelki wypadek, połączenie na laptopie ale, oczywiście, nie było różnicy. Wobec tego, ISP wyśle do mnie techników, którzy będą chcieli pogrzebać w moim komputerze, szukając przyczyny.

Komputer jest raczej nowy, jedyny stary element, to karta sieciowa, ale skoro na lapku jest to samo, to raczej nie jej wina. System operacyjny był stawiany od zera w marcu, wtedy problem był identyczny.

Jakie jest więc prawdopodobieństwo, że winne jest coś w moim komputerze? : )

I czy możliwe, żeby winowajcą był kabel, który był kładziony chyba dwanaście lat temu, a potem przez ok. 4 lata nie używany w ogóle? Mógł się tak uszkodzić, żeby ograniczyć przepustowość tylko w jedną stronę? Nie wydaje mi się to możliwe, w sytuacji, w której nie ma utraty pakietów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest więc prawdopodobieństwo, że winne jest coś w moim komputerze? : )

Jakieś z pewnością istnieje. Jeżeli internet zachowuje się tak na obu komputerach to ewidentna wina ISP. Niewielkie jest ale to jak mówię, kilka procent.

I czy możliwe, żeby winowajcą był kabel, który był kładziony chyba dwanaście lat temu, a potem przez ok. 4 lata nie używany w ogóle? Mógł się tak uszkodzić, żeby ograniczyć przepustowość tylko w jedną stronę? Nie wydaje mi się to możliwe, w sytuacji, w której nie ma utraty pakietów...

Szansa również mała aczkolwiek możliwe jest, że kabel trzeba wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z nową ofertą powinienem mieć 16 Mb w dół i 4 Mb w górę. Tymczasem, wg speedtest.net, ściągam z prędkością 1.32 Mb. Teraz jednak wychodzi na jaw clue tego wątku i uzasadnienie podtytułu - upload jest prawidłowy: 4.08 Mb, wg speedtest.net. Ha!

Dzwoniłem do ISP, powiedziałem w czym rzecz i pan się mocno zdziwił i użył ŚSWPKASODPDIN (czyli Święte Słowa Wypowiadane Przez Każdego Admina Sieciowego O Dowolnej Porze Dnia I Nocy: "u mnie działa..."). Po kilku testach stabilności łącza, padła diagnoza - najprawdopodobniej w moim bloku siedzi jakiś stary router, który więcej nie puszcza. Będzie wymiana.

Albo admin nie ogarnia konfiguracji serwera, albo ma za słabe łącze "na zewnątrz". Tak ja to widzę, bez możliwości sprawdzenia stanu sieci więcej nie wymyślę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się kłócił, ale może admin właśnie przeczytał że Neostrada ma overbooking 1000:1 postanowił sprawdzić jak to działa :P

Żartuję, w małych sieciach nawet 50:1 powoduje poważne problemy u użytkowników.

A tak całkiem poważnie, to mam wrażenie że po prostu coś jest nagrzebane w skryptach serwera (podziała łącza na użytkowników), i dopóki ktoś myślący nad tym nie posiedzi to problem nie zniknie.

Teoretycznie uszkodzenie kabla TEŻ może dać podobne objawy, ale to da radę sprawdzić - 10 minut pracy montera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Byli panowie technicy i popracowali "zawzięcie". Podpięli swojego laptopa, sprawdzili to i owo i im wyszło, eureka!, że mam za niską przepustowość!

Do sprawy wrócą w piątek, jak nie będą się musieli śpieszyć do domu. : ) Masakra... : )

EDIT:

OK, już po wszystkim. Winne okazały się jeszcze jakieś inne urządzenia, oprócz tego routera, który już wymienili. Net śmiga aż miło patrzeć, choć do 16 Mb/s jeszcze mu troszkę brakuje. Będę testował przez najbliższe dni i jakby co, znowu zacznę ich męczyć. : )

Dzięki za pomysły i dyskusję. Temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...