Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kluz

Nie współpracująca płyta główna i procesor.

Polecane posty

Witam wszystkich. Ostatnio miałem naprawić komputer znajomemu. Była spalona płyta główna. Reszta sprzętu (moim zdaniem) działała poprawnie. Mój tata zabrał procesor (Pentium IV 2.66GHz) do sklepu i poprosił o płytę główną pasującą do procesora (to posunięcie raczej było błędem.) I teraz podłączając wszystko komputer się uruchamia pojawia się "czarny ekran z białymi napisami" i potem czerwony napis "This CPU cannot be supported" i odliczanie do wyłączenia komputera (5 sekund). Moim zdaniem procesor i płyta główna nie współpracują. Ale w opisie płyty głównej jest opisane, że pasuję do Pentium IV. Próbowałem wyciągać "bateryjkę" to nic nie dało.

Procesor: Pentium IV 2.66GHz 506 SL8J8

Płyta Główna: ASRock G41M-VS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując mą nieciekawą historię. Poprzednia płyta główna nie współpracowała z żadnym procesorem jaki mam w domu (a mam ich aż 3)!

Jednak nie piszę, żeby narzekać na tamtą płytkę główną. Tylko po to, żeby zapytać się czy ta płyta główna będzie pasowała pod GeForce 9800 GT 512 MB (bo czytając opis nie jestem pewien xP) a żadnemu kuta.... facetowi nie uwierzę po ostatnim zakupię.

Oto to karta: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER...u=ASUS-P5QL/EPU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zastanawiałem się czy jest to złącze pod GeForce czy pod Readeony :P. Chciałem się upewnić. Bo jak przeglądałem płyty główne to nie wiele pasowała pod mojego procka (Q6600) i miało 4 wejścia na RAM'y.

Dzięki za odpowiedź.

Podrawiam, Kluz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radeony też będą działać na tej płycie. PCI-E to jest standard, do którego producenci sie stosują. Nie wiem tylko jaka tam dokładnie jest wersja PCI-E i czy w związku z tym karta będzie mogła pracować z pełną wydajnością, ale działać powinna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zmylił mnie napis "Cross- Fire" na jednej z płyt (nie ta tej co podałem), i dlatego miałem wątpliwości.

Teraz mam kilka pytań co do wymiany płyty głównej w momencie gdy reszta pozostaje ta sama.

1. Czy wymieniając z firmy MSI na inną (ASRock powiedzmy) będą komplikację (twardy dysk z systemem i ze wszystkimi śmieciami pozostaje ten sam).Chodzi mi tu o sterowniki :).

2.Czy mógł by ktoś "bardziej doświadczony" sprawdzić czy następujący sprzęt będzie pasował?

Intel Q6600 G0 (jest na liście procesorów obsługiwanych więc raczej ok)

GeForce GT9800 512 MB (złącze pasuję więc raczej ok)

2x1 GB Kingston 800 Mhz.

EzCool 450W.

To wszystko działało, ale teraz płyta główna padła (może ktoś podać najbardziej prawdopodobną przyczynę?) i mam pewne wątpliwości.

3. Posiadam 1GB dodatkowego RAM'u Kingston 800Mhz czy mogę go dołączyć do tamtych 2x1GB? Czy będą jakieś problemy?

4. Podobno moja kara graficzna (Asus 9800GT 512 MB.)obsługuję SLI.Tzn. jak przeglądałem w programie Everest to pisało, że podłączenie SLI jest możliwe, czy tak jest w rzeczywistości? Jeśli tak to czy warto się rozglądnąć za płytą główną z możliwością SLI i dodatkową kartą graficzną (jeśli tak to czy zasilacz wytrzyma?)

5. Czy próbował ktoś O/C na takim sprzęcie jak mój? Wiem, że G0 dobrze się kręci, a co z resztą? Szczególnie chodzi mi o to czy ta płyta główna się nadaję.

Pozdrawiam, Kluz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy wymianie płyty głównej zalecana jest reinstalacja Windows, a co za tym idzie wszystkich sterowników. Dodatkowo, jeśli posiadany system był w wersji OEM wymagany będzie jego zakup (ponoć można to ominąć, ale trzeba gadać z MS).

2 i 3. Sprzęt będzie pasował, dodatkowe pamięci również nie powinny stwarzać problemów. Martwi mnie tylko ten zasilacz - z tego co wyczytałem na zagranicznych forach (w Polsce nie są zbyt znane) nie cieszą się one zbyt dobrą opinią (nie wiem, czy to on czasami nie przyczynił się do padnięcia płyty).

4. Można połączyć dwie karty GF 9800 GT w SLI. Osobiście zwolennikiem tego rozwiązania nie jestem - za cenę dwóch kart można na ogół kupić jedną, wydajniejszą (płyty z SLI na s. 775 są również droższe od normalnych). Zasilacz tego nie wytrzyma - zalecane jest porządne 600 W. Pomijam już tutaj sens inwestycji w s.775.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę... na pewno nie da się nic zrobić żeby nie odinstalowywać windowsa? Co do zasilacza - działał przez prawe półtorej roku, aż płyta główna padła. Zasilacz jest z serii "Najtańsze 450W" xP.

Co do sensu inwestycji w s. 775 - nie stać mnie na nic mocniejszego- tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to dobra okazja żeby się na se7ena przesiąść (jakiego radzicie? x32 czy już x64?).

Co do wymiany zasilacza ( ktoś proponował 600W to za takim się rozglądałem.) - ceny są dość wysokie - znalazłem parę modeli:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER...X-600W-12CM-FAN (najtańszy)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER...ER-A-600DX-600W (niech ktoś mi wytłumaczy jak się go wkłada skoro ma wiatraczek u góry oO? To jest pod jakieś specjalne komputery?)

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?cate...CA%CF&psu=6 (tutaj cała lista)

Wszystko jest z jednej strony internetowej - a strona jest grecka dlatego... że tam mieszkam :P.

Albo jakiś zasilacz 600W poniżej 80 ? (80?*4zł=320 zł)

PS. Nie wie nikt jak ta płyta sprawuję się pod O/C vhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522765&u=ASUS-P5QL/EPU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz pamięci? Jeżeli mniej niż 4 GB - bierz 32 bit, jeśli więcej (ew. planujesz dokupienie Ramu w przyszłości) - 64 bit.

Co do zasilacza - 600 W jest zalecane do SLI, do pojedynczej karty wystarczy porządne 400 W, np.

CoolerMaster EP 460 W, CoolerMaster EP+ 460, Tagan TG400, Corsair 450 lub Zalman 460.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...