Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bobsonrobson

Jaki Linux?

Polecane posty

Generalnie Ubuntu jest najbardziej przyjazne dla początkującego użytkownika, ale w razie czego można też pogrzebac w systemie i pobawic się w hardkora. Ewentualnie jeszcze Mandriva, chociaż zawsze mnie wkurzało obecne tam KDE. ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu na pewno jest najbardziej popularną dystrybucją i najłatwiej znaleźć pomoc w internecie, jeśli coś pójdzie nie tak, ale instalator Ubuntu potrafi płatać psikusy (parę razy widziałem osoby, które skarżyły się na znikające partycje). Ja używam od dłuższego czasu openSUSE i Gentoo (2 skrajności), i uważam, że openSUSE jest dobrym wyborem dla początkującego.

Tak naprawdę to nie ma większej różnicy, który z tych systemów wybierzesz. Obydwa są dopracowane i łatwe w obsłudze, za Ubuntu przemawia duża popularność w Polsce, a za openSUSE YaST i KDE4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia tylko jedna, jeśli zamierzasz używać KDE4, to dodaj sobie repozytorium z wersją 4.3 i zaktualizuj po instalacji całe KDE (o inne aktualizacje system sam się zatroszczy), to oszczędzi Ci trochę nerwów, a i będziesz miał ładniej wyglądający system.

W razie pytań pisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia tylko jedna, jeśli zamierzasz używać KDE4, to dodaj sobie repozytorium z wersją 4.3 i zaktualizuj po instalacji całe KDE (o inne aktualizacje system sam się zatroszczy), to oszczędzi Ci trochę nerwów, a i będziesz miał ładniej wyglądający system.

W razie pytań pisz.

OK jak będę miał jakieś ALE ;] to na pisze priva narazię bawię się open SUSE i wszystko działa piknie ładnie. Jedno pytanie da rade na open SUSE zainstalować STEAMA + Down of War SS ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEAMa da radę, Dawn of War nie wiem, nie grałem w to. Będziesz musiał użyć wine, tylko jaką masz kartę graficzną? Wine dobrze by było uaktualnić, bo wersja dostarczona z systemem jest już trochę stara, tu znajdziesz repozytorium, w którym znajdziesz wine'a w najnowszej stabilnej wersji dostępnej dla openSUSE 11.1.

Na tej stronie masz napisane jak skonfigurować wine'a, żeby działał na nim STEAM, zaś na Wine Reviews możesz znaleźć instrukcję instalacji DirectX-a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz jak prawidlowo skonfigurowac linuksa do codziennego uzytkowania. Skorzystaj tez z for danej dytrybucji (sa po angielsku i jak masz problem to napisz tam posta po ang - ale wczesniej skorzystaj z wyszukiwarki - moze jest rozwiazanie problemu), znajdziesz tam rozwiazanie kazdego (prawie) problemu.

Ja korzystam na codzien z Mandrivy 2009. Dlaczego ta? Bo szybka i przyjazna w konfiguracji nie trzeba sie bawic w dodawanie mirrorow, wysatrczy odwiedzic easyurpmi (strony niestety nie pamietam, ale wystarczy skorzystac z google) i juz mozna instalowac to co jest niezbedne do codziennego uzytkowania systemu. Tutaj masz pare scrshootow jak moze linux fajnie wygladac :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

openSUSE ma One Click Install, które też pozwala wiele rzeczy zainstalować bardzo małym nakładem sił, tylko zawsze o nim zapominam. Po jakimś czasie użytkowania GNU/Linuksa i tak dochodzi się do wniosku, że wszystko dużo łatwiej i szybciej można zrobić w konsoli. I w efekcie zapomina się o fajnych funkcjach w systemie, teoretycznie ułatwiających życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za pomocna odpowiedzi i linki właściwie już skonfigurowałem większość mi potrzebnych rzeczy teraz zabieram się do STEAMA i dow'a, jak będę maił jakieś jeszcze problemy na pewno się odezwę.

No właśnie co do grania to wiem że winda lepsza ale to tak dla porównania robię tego dawn of war'a, a jeśli chodzi o inne gry to raczej ciężko coś zainstalować ? i czy jak da rade to chodzi to jakoś gorzej/lepiej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz jeszcze raz przeczytałem cały topic i rzeczywiście linki do Build Service, które podałem nie działają, więc podam wersję, która będzie działała (linki trzeba skopiować).

Repo KDE 4.3

http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/43/

Repo Wine

http://download.opensuse.org/repositories/Emulators:/Wine/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do grania to wiem że winda lepsza ale to tak dla porównania robię tego dawn of war'a, a jeśli chodzi o inne gry to raczej ciężko coś zainstalować ? i czy jak da rade to chodzi to jakoś gorzej/lepiej ?

Z falloutem nie mialem problemow pod ubuntu, z kolei Planescape Torment w ogole nie chcial sie na linuksie uruchomic. Icewind Dale na Mandrivie dziala, Motorhead mial wykrzaczona grafe... Ogolnie rzecz biorac na linuksie sie w zasadzie nie gra. Owszem - sa osoby, ktore to robia, ale ja nie mialbym nerwow, cierpliwosci, czasu na "zmuszenie" danej gry do dzialania. Linuks nie do tego sluzy. Jak juz wspomnialem wczesniej korzystam z linuksa do netu, openoffice, jakis film poogladac, muze/radio posluchac itd... Linux ma swoje gry, ale sa one raczej kiepskie, ale to juz sprawa gustu...

Sproboj skorzystac jeszcze w wine-doors, tam tez masz mozliwosc instalacji Steama, Dx oraz niektorych gier na winzgroze (nawet Q4 tam jest).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu wyskoczę nagle z dystrybucją którą odkryłem dwa dni temu, ale zaciekawiła mnie na tyle, że już testowałem wersję Live CD, a chwilowo czyszczę sobie HDD by ją zainstalować - mianowicie Sabayon Linux. W Polsce potworek praktycznie nie znany - oficjalne polski forum liczy sobie "aż" 60 użytkowników (aczkolwiek bardzo miłych i pomocnych). Na świecie jest jednak popularny - wg. distrowatch zajmuje 8 miejsce.

Czemu o nim wspominam? System stworzony jest do zastosować multimedialnych, już na starcie masz zainstalowane demówki kilku różnych gier, graficznie już od momentu zainstalowania wymiata wszystkie inne dystrybucje które już oglądałem. Jednocześnie działa naprawdę szybko - powstał na podstawie Gentoo, pozbawiony jest jednak tej słynnej konieczności do ciągłego rekompilowania wszystkich pakietów. Z tego co czytałem na różnych forach, sporo ludzi na nim gra, więc skoro chcesz mieć Linuksa do grania do naprawdę polecam spróbować. A nuż się zakochasz? :)

Ale tak w ogóle - na Ubunciaku przez Wine'a udało mi się odpalić choćby Planescape'a (nawet bardzo łatwo, ale niestety tylko w okienku :( ). Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, ze wszystkich testowanych tak przeze mnie gier najlepiej działa WoW. Naprawdę - po zastosowaniu wskazówek z WoW wiki (tzn. z jakim parametrem go włączyć) działał mniej więcej dwie klatki wolniej niż na Windowsie, przy tych samych ustawieniach grafiki. Jeśli więc należysz do tej wielkiej społeczności maniaków Świata Rzemiosła Wojennego to Linux jest jak najbardziej dla Ciebie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie uważnie ten temat i ponieważ ostatnio miewam fantazje technokratyczne z obcymi systemami, mam parę pytań:

1. Czy warto zawracać sobie głowę dystrybucją Elive?

2. Jw. ale Debian?

3. Czy istnieje jakaś miła w obsłudze i najlepiej w pełni funkcjonalna dystrybucja którą odpalę z pendrive'a?

4. Czy to prawda ze wszelkimi multimedialnymi sprawami w trybie pełnego ekranu na linuxach bywają przeboje?

Proszę o wybaczenie mi naiwności tych pytań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na dwa pytania:

Debian jak Ubuntu, tyle ze bardziej skomplikowany i trudniejszy (moze nie trudniejszy a bardziej czasochlonny) w konfiguracji - takie przynajmniej odnioslem wrazenie (zreszta Ubuntu powstalo z Debiana). Fakt, dalo sie na nim pracowac, ale odpuscilem go sobie po miesiacu.

A co do trybu pelnoekranowego ... hmmm nie doswiadczylem jak do tej pory jakichkolwiek problemow...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie znam.

2. Jeśli znasz się na kompach i masz czas, to Debian jest dobrym wyborem, w przeciwnym razie unikaj, bo tylko się zrazisz.

3. Większość dystrybucji da się odpalić z pamięci przenośnej, odsyłam na stronę http://www.pendrivelinux.com/ po szczegóły. Każdą dystrybucję na pendrive można tak skonfigurować, żeby miała wszystko to, czego dany użytkownik potrzebuje.

4. Sądzę, że to zależy od dystrybucji i zdolności użytkownika. Ja nie mam takich problemów ani na openSUSE, ani na Gentoo.

Z grami pod Wine trzeba się niekiedy nagimnastykować, ale większa część powinna działać. Na Wine Reviews można znaleźć sporo poradników do konkretnych tytułów. Coś tam można też znaleźć w WineDB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramzes, od siebie polecam Mandrivę. Bardzo łatwy w obsłudze, bardzo funkcjonalny i dosyć stabilny system. Nie jestem zwolennikiem Linuxa, ale z tej dystrybucji korzystałem najdłużej i zasadniczo jest całkiem dobra. Pod warunkiem, że ktoś lubi Linuxa..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...