Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kejefsi

Spadki fps w grach

Polecane posty

Siemanko !

Ostatnio mam meega problem, w grach, gdzie normalnie mam około 120-160 fps mam spadki do 5-10 fps. Spadki zazwyczaj trwają tak okolo 7-10 sec. Czyściłem ccleanerem, robiłem defragmentację dysku, nie mam uruchomionych programów w tle.

System: Windows 10 64 bit

Program do sterowników: Driver Booster 3.0 PRO

Karta graficzna: AMD Radeon HD 7800 Series

Procesor: AMD FX(tm)-8150 Eight-Core Processor

8gb ramu

 

Screeny z HD Tune:

http://imgur.com/DU4axV8

http://imgur.com/QvkikFJ

Screen z HWMonitor podczas gry:

http://imgur.com/IG5vN49

Proszę o pomoc, jestem w tym kompletnie zielony  :laugh:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj markę i model zasilacza (do odczytania z tabliczki znamionowej widocznej po zdjęciu bocznej ścianki obudowy).

Screen z HWMonitora wyraźnie Ci nie wyszedł - HD Tune wszedł w kadr ;)

W jakich grach te problemy występują? Trafiają się całkiem często, czy tylko od czasu do czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuj poprzedzającego posta w całości [webtom]

Ups, pomyliły mi się linki :DD Tu jest poprawny z HWMonitora :) http://imgur.com/IG5vN49

We wszystkich, które gram, zaczynając od Wormsów, przez GTA SA, GTA IV, Mafia II, Counter Strike GO, Payday 2 czy nawet Garry'd Mod, mógłbym wymieniać dalej :D  Zasady występowania nie ma, lecz są bardzo często ;)

Zasilacz: chieftec 600w ctg-600-80p 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 31GHz procesora wygląda naprawdę imponująco. Szkoda że to tylko błąd w odczycie, bo miałbyś procka szybszego dobre 4-5x od najszybszych obecnie Inteli :D

Problemem są zapewne temperatury procesora, które doprowadzają do zbijania taktów i w efekcie utraty wydajności (choć trochę mnie dziwi, że spadek jest aż tak duży). Odpal test CPU programem OCCT, a później wrzuć tu utworzone przez niego (i spakowane przez Ciebie) wykresy.

Przy okazji możesz się jeszcze pochwalić modelem płyty głównej i najlepiej również obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MB Name:    Gigabyte Technology Co., Ltd.970A-DS

http://www.coolermaster.com/case/mini-tower/elite-241-usb3/ - wydaję mi się, że to jest moja obudowa ;) 

 

OCCT: http://www.speedyshare.com/cRdsT/22-47.rar Czas trwania: około 40minut

 

Czy np dolożenie jeszcze 8gb ramu może coś zmienić ? Całkiem niedawno na jakimś forum znalazłem właśnie wpis o tym jak ktoś dokupił ramu i problemy ze spadkami ustały. Jest ktoś w stanie powiedzieć ile w tym prawdy ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres 'Frequency CPU' pięknie tłumaczy, co się dzieje - procesor nieco więcej czasu spędza z taktami zbitymi do poziomu ~1.4GHz, niż ze standardowymi ~4GHz. Pewnie podczas grania (które nie obciąża procesora aż tak intensywnie) obniżki pojawiają się nieco rzadziej, ale zapewne tak czy siak występują. Tutaj napisałem, co by można z tym zrobić, do tego pozostaje jeszcze kwestia obudowy z przewiewnością gdzieś pomiędzy kiepską i tragiczną. A im więcej funduszy musiałbyś w ten zestaw zainwestować, tym sensowniejsza staje się przesiadka na (choćby używaną) i5 - w grach będzie wydajniej, a sam procesor pobierze zauważalnie mniej energii i będzie się mniej grzał.

Odnośnie RAMu - jeżeli Menedżer zadań pokazuje podczas grania zużycie pamięci na poziomie powiedzmy 90-95%, to dołożenie pamięci mogłoby mieć sens. W przypadku 8GB, wyłączonych programów w tle i wymienionych gier zapewne nie ma to żadnego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności powinieneś wyczyścić cooler CPU i wymienić pastę termoprzewodzącą (o ile nie było to robione od dłuższego czasu), na pewno zyskasz na tym kilka stopni i sekund bez throttlingu.

Dalej możesz pomyśleć o wmontowaniu w obudowę dodatkowych wentylatorów - zakładając, że jest już jeden wyciągający na tylnej ściance, to poważnie bym się zastanawiał, czy kolejnego nie wmontować na bocznej ściance (strona CMa twierdzi, że wejdzie tam 120mm) - bezpośredni nawiew na procesor może w Twoim przypadku zdziałać całkiem sporo. Ewentualnie możesz się zastanowić, czy nie uda się wcisnąć jeszcze jednego na przód, choć nie wiem, czy dałoby się go tam solidnie zamocować. Alternatywnie możesz zacząć odkładać na jakąś solidną budę, np. Gladiusa M20, czy Zalmana Z3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od wyczyszczenia cooler CPU, następnie wymienię pastę i zobaczę jakie będą tego efekty. Jeżeli nie przyniesie to ubłaganych skutków pomyślę nad dodatkowymi wiatrakami i/lub zmianą obudowy. Do tej pory miałem boczną pokrywę zdjętą i w miare mu to wystarczało ;vv

 

W sumie dziękuję za pomoc, proszę o pozostawienie tematu otwartego, gdyby ktoś wpadł na jeszcze jakiś pomysł ;)

@edit Podczas spadków z uruchomioną przeglądarką w tle i skype użycie pamięci mam okolo 70%, jest sens dokupować ram ?

^ wygląda to mniej więcej tak: http://imgur.com/PiyICNX

 

Wracając jeszcze do tematu pasty, patrzyłem i chyba stanęło na SilentiumPC Pactum PT-1, czego Wy używacie i możecie mi polecić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapuść jeszcze raz test OCCT. Tylko dwie uwagi - po pierwsze nie zaszkodzi włączenie monitorowania temperatur, a po drugie - ~10 min w zupełności wystarczy.

I tak przy okazji - ten problem zaczął się pojawiać jakoś ostatnio, czy występuje od nowości?

@down
Cyklicznie w każdej grze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, temperatury wyglądają znacznie lepiej, ale problem ze zbijaniem taktów pozostał. Tak swoją drogą, z tym monitorowaniem temperatur chodziło mi raczej o ustawienie odpowiedniej opcji w OCCT, bo może w funkcji czasu wygląda to jakoś ciekawiej. Właściwie mógłbyś włączyć monitorowanie wszystkich dostępnych parametrów (kolumna Show in Real-time) i zapuścić test jeszcze raz. I tym razem wyłączyć 5-minutowe oczekiwanie po zakończeniu obciążenia ;)

No chyba, że Sevard nieco rozwinie swojego hinta, ale na moje niewprawne oko dysk nie daje żadnych niepokojących znaków, natomiast procesor jak najbardziej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevardowi (tak swoją drogą ciekawa pisownia, przy wpisywaniu nicków możesz się wspomóc znakiem @ na początku) chodziło zapewne o to, że dyski z serii WD Green charakteryzują się szybko parkującymi głowicami. A to po nawet dosyć krótkiej bezczynności wydłuża czas potrzebny do wykonania jakiejś operacji dyskowej. Moim zdaniem teoria mocno naciągana, bo raz że spadki taktów CPU są bardzo widoczne, a dwa - wydaje mi się wątpliwe, żebyś w każdej grze cierpiał z powodu dysku i dodatkowo żeby w każdej grze oczekiwanie na dysk objawiało się spadkiem fps (a nie zupełnym zacięciem gry). Mógłbyś ją wykluczyć, obciążając (delikatnie, ale w miarę ciągle) dysk w czasie grania - możesz np. zapuścić pobieranie jakiegoś sporego pliku/gry (na np. Steamie).

A odnośnie screenów - nie mam pojęcia o co chodzi, bo temperatury wyglądają całkiem w porządku. Tak sobie gdybam, że może jakiegoś sensora tu nie widać, a notuje on za wysokie temperatury (np. w okolicach sekcji zasilania) i powoduje to zbijanie taktów.
Może warto tymczasowo obniżyć taktowania procesora i/lub wyłączyć kilka rdzeni, i sprawdzić,czy zbijanie taktów nie ustanie, bądź przynajmniej się zmniejszy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, webtom napisał:

Sevardowi (tak swoją drogą ciekawa pisownia, przy wpisywaniu nicków możesz się wspomóc znakiem @ na początku) chodziło zapewne o to, że dyski z serii WD Green charakteryzują się szybko parkującymi głowicami. A to po nawet dosyć krótkiej bezczynności wydłuża czas potrzebny do wykonania jakiejś operacji dyskowej. Moim zdaniem teoria mocno naciągana, bo raz że spadki taktów CPU są bardzo widoczne, a dwa - wydaje mi się wątpliwe, żebyś w każdej grze cierpiał z powodu dysku i dodatkowo żeby w każdej grze oczekiwanie na dysk objawiało się spadkiem fps (a nie zupełnym zacięciem gry). Mógłbyś ją wykluczyć, obciążając (delikatnie, ale w miarę ciągle) dysk w czasie grania - możesz np. zapuścić pobieranie jakiegoś sporego pliku/gry (na np. Steamie).

Tylko trzy rzeczy:

1. Z wypowiedzi wynika, że spadki były praktycznie od początku, a wtedy procek nie miał raczej po co zbijać taktów.

2. Parkujące głowice mogą objawiać się spadkami FPSów lub nawet ścinkami całego systemu. W swoim notebooku też miałem ścinki co czas jakiś w praktycznie każdej grze (pewnie one nawet nie pochodziły od gry, tylko z systemu). Ścinki ustały po wymianie dysku z WD na SSHD od Seagate.

3. Łatwo to zweryfikować. Parkowanie głowic da się wyłączyć lub przynajmniej wydłużyć timer (co i tak jest dobrym pomysłem ze względu na żywotność dysku).

Np. tu jest pokazane jak przeprowadzić proces.

Link do UBCD

Cytat

A odnośnie screenów - nie mam pojęcia o co chodzi, bo temperatury wyglądają całkiem w porządku. Tak sobie gdybam, że może jakiegoś sensora tu nie widać, a notuje on za wysokie temperatury (np. w okolicach sekcji zasilania) i powoduje to zbijanie taktów.

Te spadki taktowań są zbyt częste i zbyt regularne, by mogły objawiać się dropami FPSów co jakiś czas. Obstawiam, że to jest bug w oprogramowaniu lub w samych czujnikach.

Inną możliwością są problemy z zasilaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswiezam temat, na jakiś czas spadki ustały, lecz teraz znów powróciły.

@Sevard, czy mógłbyś rozwinąć podpunkt 3, tak dla zielonego jak to zrobić, albo podsunąć jakiś poradnik po polsku ? 

 

Problemem oprócz spadkow jest to, że kiedyś miałem fps około 100-130 w grach, w tej chwili jest to koło 60-70.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...