Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kuba345692

Rozwiązany: Różne programy pokazują różne temperatury procesora

Polecane posty

Witam! Chodzi o to, że wczoraj rano sprawdzając temperaturę procesora programem HWMonitor, pierwszy rdzen miał około 40 stopni. Pozostałe były chłodniejsze. Przez około 10-11h komputer był włączony, ponieważ pobierałem pewne pliki. Gdy po około 10h sprawdziłem temperaturę, wynosiła ona 55 stopni na pierwszym rdzeniu, i około 50 na pozostałych. W między czasie aktualizowałem program, i wydawało mi się, że to może być to, poniewaz wcześniej najwyższa temperatura jaka osiągnał na 1 rdzeniu wynosiła 48 stopni podczas renderowania filmu w 1080p i 60 FPSach. Ściągnołem jeszcze kilka innych programów by sie upewnić. I tu rodzi sie problem. 3 programy pokazują jednakową temperaturę, jednak 1 z nich pokazuje temperaturę, taką, jaka była wcześniej na procesorze. Problem ten dotyczy tylko niego, ponieważ temperatury innych podzespołów są takie same wszędzie. Mój procesor to Intel Core 2 Quad Q6600, niepodkręcany. Zamiast boxowego chłodzenia jest zamontowane SilentiumPC Spartan Pro (HE924)? Czy to błedy programu, czy rzeczywiście temperatury mogły az tak podskoczyć? Komputer czyszczony regularnie, ostatni raz 1 miesiąc temu. Pasta ma 4 miesiące. Co prawda obudowa nie najwyższych lotów. Ale wcześniej takich temperatur nie było. Dołączam screenshota, pokazujacego temperatury.

post-744729-0-67366500-1438702330_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mylisz dwie różne temperatury:

- temperatury rdzeni (pokazywane przez HWMonitor, OCCT oraz Core Temp), które różnią się tylko dla pierwszego rdzenia i to o dwa stopnie (52 stopnie w HWMonitorze i OCCT, 54 w Core Tempie) i nie jest to jakaś wielka różnica, bo temperatury mogły być np. pobrane w innej sekundzie.

- temperatura mylnie nazywana temperaturą procesora, czyli CPU lub CPUTIN w zależności od użytego programu (Core Temp w ogóle tej temperatury nie uwzględnia). Jest to temperatura odczytywana przez płytę główną skądś, przy czym różni producenci potrafią umieszczać czujniki w różnych miejscach, więc ta temperatura jest średnio wiarygodna. We wszystkich programach, które tę temperaturę odczytują masz taką samą wartość - 42 stopnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Patrz na temperaturę rdzeni, nie na CPUTIN/CPU.

Tak jak pisałem CPUTIN/CPU to czujnik umieszczony przez producenta płyty głównej gdzieś. On nawet nie musi być blisko procka. Masz płytę ASUSa, czyli ten czujnik podaje temperaturę VRM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...