Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

behemort

Radeon R9 270 (ASUS) - reset rozdzielczości

Polecane posty

Od około dwóch tygodni posiadam kartę graficzną Radeon R9 270 w miejsce uszkodzonego GF GTX 660. Niestety, od jakiegoś czasu obserwuję, że w losowych przypadkach włączenia komputera (tj. czasami do tego dochodzi, czasami rozdzielczość nie jest resetowana (cały czas utrzymuje się 1440x900 75Hz)) obserwuję (już na ekranie logowania), że rozdzielczość jest obniżona do minimalnej obsługiwanej (tj. 1024x768 60Hz).

Specyfikacja:

Pentium i5-4570 3,2GHz.

Radeon R9 270

Windows 8.1 64bit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, złącze D-Sub w teorii obsługuje naprawdę spore rozdzielczości, w rzeczywistości jednak od zawsze bywały problemy w rozdzielczościach większych od XGA. Czasem pomaga wymiana kabla lub przejściówki na lepsze jakościowo, ale gwarancji nie ma.

Problemem jest dokładnie to

Monitor Name: Generic Non-PnP Monitor

System w ogóle nie rozpoznaje tego monitora. To oznacza, że EDID gdzieś ginie i monitor nie jest w stanie się poprawnie przedstawić. Skoro to czasem działa, a czasem nie, to najpewniej coś zakłóca transfer danych i suma kontrolna czasem się nie zgadza.

W przypadku AMD rozwiązanie jest proste - wchodzisz do CCC, tam przechodzisz na zakładkę My VGA Displays, następnie Properties i tam odznacz opcję Use Extended Display Identification Data (EDID) or driver defaults. Potem trzeba ustawić wszystko ręcznie, ale powinno działać.

Innym sposobem jest nadpisanie danych z EDID w taki sposób, jak jest to opisane tu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak samo (chodzi o monitor) było na GTX660 i nie było resetów rozdzielczości.

Odznaczałem EDID już wcześniej i nie pomogło (zresztą nawet przy włączonym pokazywał wyższą rozdzielczość niż obsługiwaną, ale ustawić się jej nie dało - w ogóle jej nie było na liście) - ciągle resetuje rozdzielczość losowo przy włączaniu.

Co do systemu to i owszem, w menedżerze urządzeń nie rozpoznaje, ale właśnie po odznaczeniu EDID jest podawany jako non-PnP. Gdy ta opcja jest zaznaczona, system rozpoznaje go jako ASUS VW193D (w menedżerze jako standardowy PnP, nie non-PnP, ale w ustawieniach ekranu pokazuje właściwy model).

Wolałbym nie grzebać w rejestrze, ale spróbuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nic nie pomogła, ale zauważyłem coś innego:

Normalnie, jak wyłączam komputer, to monito przechodzi na stand-by trochę przed wyłączeniem się kompa.

Na nowej karcie zauważyłem, że czasami monitor cały czas pokazuje obraz (nie przechodzi w stand-by) aż do całkowitego wyłączenia się kompa... i to właśnie wówczas, po ponownym włączeniu kompa, następuje reset rozdzielczości.

No i w rejestrze nie mam takich miejsc, jeno "BAD_EDID" wywalający cztery zera i "properties", do których wejść się nie da, bo błąd.

Edit

Zauważyłem coś jeszcze. Jak komputer włączy się ze zresetowaną rozdzielczością, to nie zmieniając jej na właściwą i robiąc reset, przy nowym uruchomieniu włącza się we właściwej, poprzedniej rozdzielczości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie zauważyłem, że rozdzielczość resetuje się wtedy, kiedy przy wyłączaniu komputera ten nie wyłącza się do końca normalnie...

Normalnie wygląda(ło) to tak: wyłącz -> ekran z napisem "zamykanie" krótką chwilę -> ekran ciemnieje -> słychać zatrzymanie się dysku + (przykładowo) dioda na routerze związana z połączeniem przewodowym z kompem gaśnie -> komp gaśnie.

Gdy po tym występuje błąd, to całość wygląda tak: wyłącz -> ekran z napisem "zamykanie" krótką chwilę -> ekran ciemnieje -> komp jeszcze jakiś czas "mieli" + dioda na routerze gaśnie, ale potem znów się włącza -> komp mieli i po nieco dłuższej chwili gaśnie.

Zastanawiam się czy to jest spowodowane jakimś konfliktem z zaznaczoną w ustawieniach zasilania opcją "szybkiego wyłączenia" z Windowsa 8 (cały czas była włączona...) a tą nową kartą (nie wydaje mi się, by wyłączenie z shiftem albo bez tej opcji zaznaczonej resetowało rozdzielczość).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reset biosu, potem program ddu (displey driver uninsaler) nastepnie nowe stery ew nowy przewód. Nie pomoże -> to nowy system- >nie pomoże- >grafika na gwarancje.

Już to robiłem, poza odesłaniem do serwisu.

Ps możesz podłączyć telewizor za pomocą hdmi?

Mogę. Podłączałem (jeszcze przed formatem, przed którym też problem występował), nic to nie zmieniło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...