Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Skreedi

Rozwiązany: Kilka problemów z komputerem

Polecane posty

Ostatnio źle dzieje się z moim pecetem. Ostatnio już pisałem w sprawie "nie zaskakiwania" obrazu, a teraz doszły kolejne rzeczy...

1. Wróćmy na początku do problemu z monitorem/kartą graficzną. Po włączeniu komputera oraz często nie wyświetla się od razu, zamiast niego jest migająca dioda. Komputer normalnie się włącza. Po 5 minutach monitor wreszcie zaskakuje już na pulpicie. Monitor testowałem na dekoderze i tam nie było żadnych problemów z tym, że na nim nie mogę sprawdzić wybudzania przez inny sprzęt tylko oddzielnie włączam dekoder i monitor.

2. Druga sprawa to wyłączanie się komputera które doszło 4-5 dni temu. Komputer wyłącza się od tak podczas grania (League of Legends), przeglądania internetu, słuchania muzyki. Ostatnio wyłączał się po ok. 10-12 godzinach pracy, dzisiaj po 12 godzinach i po ponownym włączeniu wytrzymał 5 minut po czym znowu się wyłączył. Myślałem, że to wina mojego (na pewno koślawego) podkręcania dlatego 3 dni temu zjechałem do wartości domyślnych i przez 2 dni był spokój, do dzisiaj...

Dla pewności jeszcze teraz procek testowałem OCCT jednak to raczej nie jego wina skoro wyłącza się dopiero po 12 godzinach,a przez 2-3 dni był spokój...

3. Trzecia rzecz to stan dysku. Poczytałem trochę w sieci i wygląda na to, że jest to pierwsza ofiara tego samoistnego wyłączania się komputera.

post-58228-0-96296600-1364936569_thumb.p

Czy to jest bardzo poważna usterka? Pożyje jeszcze trochę ten twardziel?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest uszkodzony i zacznij myśleć o kupnie nowego. Jednakże to wcale nie musi oznaczać, iż za główne problemy odpowiada dysk. Możliwe, że to wina szwankującego zasilacza (podaj jego markę, model i moc, generalnie to przydałoby się, abyś podał pełny konfig kompa), dlatego wskazane by było - bez względu na to, czy jest on markowy, czy nie - żebyś sprawdził komputer na innym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały config maszyny:

CPU: Intel C2Q Q6600 2.4Ghz

GPU: MSI GTX460 1GB Cyclone

MoBo: GIGABYTE EP45-DS3R

RAM: OCZ 4GB (2x2GB) 1066Mhz

PSU: Tagan 600W TG600-U33II

OS: Windows Vista Home Premium

Co do podmiany zasilacza to z tym jest problem bo nie mam skąd wziąć inny do testów. Znajomi cały czas potrzebują komputera więc z tym jest trochę lipa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na szybko" możesz przeprowadzić Power Supply Test w OCCT (standardowe 20 minut to minimum, przydałoby się, aby trwał z godzinę). Zobaczymy, co się wydarzy (screenów mi nie potrzeba, wystarczy informacja), aczkolwiek nie będzie to żadnym dowodem...

Ponadto możesz jeszcze zaopatrzyć się w miernik (multimetr) i zmierzyć napięcia zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec miesiąca mam zamiar wymienić części w komputerze więc nie ma problemu żebym już teraz kupił zasilacz i dysk twardy tylko czy na pewno jest to wina któregoś z tych komponentów?

Temperatury mam w normie więc to chyba nie CPU/GPU bo kończyło by się to chyba blue screenem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że to wina zasilacza, po prostu istnieje taka możliwość, i dlatego trzeba go sprawdzić zanim - być może - bez sensu kupi się nowy. Dysk i tak trzeba będzie wymienić, więc jeśli masz kasę, nie ma co się zastanawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuściłem komputer przez test Power Supply w OCCT, chodził przez 50 minut. Nic się nie działo, zero błędów, temperatury na CPU 55 stopni, Core0 - 60 stopni, Core1 - 60 stopni, Core2 - 58 stopni, Core3 - 56 stopni, karta graficzna - 71 stopni więc chyba w normie. Nawet jeśli ciut wysoko to przy takim LoLu komputer nie chodzi na najwyższych obrotach więc i temperatury wtedy niższe.

Co dalej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem - to żaden dowód na sprawność/niesprawność zasilacza (ale jakąś wskazówką może to jednak być). Co dalej, trudno powiedzieć (właściwie to już napisałem co, ale jeśli nie masz możliwości podmiany zasiłki...). Psujący się dysk nie ułatwia namierzenia potencjalnego winnego (o ile - przynajmniej w części - nie jest to jego wina). Myślę, że, skoro i tak masz zamiar dokonać nowych zakupów, wskazane by było najpierw go wymienić, a potem ewentualnie przeprowadzać dalszą diagnostykę. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w międzyczasie przetestował i inne podzespoły. Kartę w FurMarku (lepiej nie dopuszczać, aby temperatura przekraczała 90 stopni) i RAM w programie Memtest86+ (minimum trzy godziny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna jest po ponad godzinnej sesji z FurMarkiem. Brak jakichkolwiek komplikacji, żadnych artefaktów czy innych podejrzanych rzeczy, temperatura doszła do 78 stopni i utrzymywała się na tym poziomie już do końca. Teraz 3 godziny z Memtestem.

//W Memteście też nic nie zwykłego, pamięci testowane przez 3:40h, skończone 4 testy, każdy z wynikiem pozytywnym, żadnych błędów nie wyświetlił.

W takim razie co jest głównym podejrzanym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą przeczytałem Twój poprzedni temat. Co prawda już go wcześniej śledziłem (jak większość topiców w tym dziale), ale było to pobieżne, poza tym już o nim zapomniałem i nie skojarzyłem z obecnym.

Jak zauważyłem, helmud7543 również podejrzewał zasilacz, ergo... Ja bym jeszcze dodał - ogólnie rzecz ujmując - płytę główną, co byłoby chyba najgorszą opcją. :|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeszcze dzisiaj kupię nowy dysk, mógłbyś jakiś polecić stąd: http://www.arest.pl/Dyski-twarde/ do 300zł? Wiem, że pytanie nie na ten dział ale nie chcę śmiecić w dziale z zakupami skoro już tutaj mam wątek wink_prosty2.gif

Przy okazji, czy mogę dysk SATA3 podłączyć do tej mojej płyty która ma SATA2? Pod koniec miesiąca będzie nowa płyta tylko czy teraz będzie wszystko działać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.cdactio...howtopic=125032 temat o kompatybilności interfejsów, pozdrawiam wink_prosty.gif.

P.S. W cenie do 300 złotych brałbym ten dysk: http://www.arest.pl/...3-RED-WD10EFRX/

Jakoś mam większe przekonanie do WD niż do Seagate ostatnimi czasy smile_prosty.gif.

P.S. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, to ten dysk dostępny jest również w Proline, w cenie o 10 złotych niższej i to w oby placówkach mają go na stanie :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się spóźniłem, ale napiszę dla potomnych: dopłata do wersji Black WD1002FAEX ma sens tylko wtedy, jak priorytetem jest długa gwarancja. Blue WD10EZEX jest od niego wydajniejszy, bo to nowsza generacja dysków która używa talerzy 1TB zamiast 500GB (gęstsze upakowanie danych == wyższe transfery).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta gwarancja była dosyć istotna przy wyborze, co do tego Blue to chyba dużej różnicy nie doświadczę jeśli chodzi o normalną pracę typu internet, gry?

Jeszcze co do tego problemu z monitorem z pierwszego postu, czy to możliwe, nawet czysto teoretycznie, żeby odpowiadał za to dysk twardy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

//Kupiłem ten z serii Black teraz zobaczymy co się podzieje, mam nadzieję, że wszystkie problemy ustaną... :P

Ogólnie objawy raczej nie wskazują na dysk, więc lepiej wielkich nadziei sobie nie rób.

BTW, stary dysk, jeśli nie będzie zbytnio eksploatowany, może pożyć jeszcze długo, więc może być przydatny (ale nie jako systemowy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkich nadziei sobie w zasadzie nie robię jednak teraz skoro dysk już jest nowy i sprawny jak wyłonić sprawcę tych problemów? Rozumiem, że został zasilacz i płyta główna tylko teraz jak sprawdzić co powoduje te problemy? Oczywiście wiem, że najlepszą i najbardziej skuteczną rzeczą byłoby przetestowanie innego zasilacza jednak, jak już mówiłem, nie mam możliwości takowy zdobyć.

Oczywiście na razie nic się nie dzieje, komputer się nie wyłączył, monitor załapywał normalnie jednak skoro problemy nie wskazują raczej na dysk to pytam na zapas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, bez sprawdzenia zasilacza dalej nie ruszymy (no, chyba że okaże się, że jest już wszystko ok =)).

Swoją drogą - pisałeś, że zamierzasz wymienić płytę główną. Czy to było spowodowane tym, że umieściłem ją w gronie podejrzanych (byłoby to bez sensu), czy też po prostu już wcześniej zamierzałeś kupić nową?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej, mam zamiar zrobić małe zakupy pod koniec miesiąca (procesor, płyta główna, pamięci i jak się uda to karta graficzna) więc zakup już planowany od dawna :)

Co do problemów to dopiero co się komputer wyłączył rage.png

Cóż, postaram się coś wykombinować, będzie ciężko ale mus to mus. Rozumiem, że to już jest ostatnia rzecz jaka została do zrobienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...