Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

macwojs

Popsuty zasilacz?

Polecane posty

Witam

Tydzień temy złożyłem komputer składający się z komponentów poleconych mi przez użytkowników tego forum jest to:

Intel Pentium G620

MSI H61M-P23 (B3)

VTX ATI Radeon HD 4850 512MB GDDR3

Silver Power SP-SS500 używany, ale powiedziano mi na froum, że to nie przeszkadza

Cały komputer działał dobrze aż dzisiaj dołożyłem karte graficzną i w czasie gry w minecrafta komputer nagle się wyłączył i nie chce zastartować. Nie włącza się żaden wiatraczek świecą się tylko dwie diodki od czytnika kart. Może ktoś miał podobny problem z takim zasilaczem i wie co się mogło stać?

Pozdrawiam i z góry dziękuję

Popracuj nad pisownią. - MD

Przepraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączyłeś jedną wtyczkę to zostało jeszcze miejsce na karcie na drugą ? Mogę się mylić, ale wydaję mi się, że 4850 musi mieć dwa zasilania 6pin. Skoro do kart było dołączone jedno, to teraz musiałbyś mieć takie samo z zasilacza albo kupić przejściówkę 2xmolex / 6 pin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

Na karcie jest tylko jedno gniazdo do zasilania 6pin. Owszem obok jest miejsce na drugie ale drugiego gniazda do karty nie wlutowano.

Po wyciągnięciu karty z kompa objawy są takie same tzn. świeci tylko dioda na czytniku kart, który jest zasilany chyba linią 5V bo jest podłączony tylko do złącza USB na płycie. Wynika z tego, że zasilanie 5V jest podawane z zasilacza.

Niestety nie mam na razie jak sprawdzić czy zasilacz się zepsuł.

W domu mam tylko jeszcze komputer HP i jak do niego podłaczyłem zasilacz to nie ruszył, ale z kolei jak spróbowałem zasilacz z HP-ka podłączyć do mojego kompa bez karty graficznej to płyta nie ruszyła, ale może to być wina zasilacza HP bo ma tylko 250W.

Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości. - MD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

No tak myślałem, na szczęście zasilacz z HP żyje :)

Chociaż myślałem, że do uruchomienia samej płyty z procesorem i pamięcią bez zewnętrznej grafiki 250W powinno wystarczyć. Nie podłączyłem nawet dysku i CD i BIOS powinien się odezwać a tu nic.

Zastanawiam się tylko czy oprócz zasilacza (jeśli to zasilacz) mogło pójść coś jeszcze - płyta, procesor :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zasilacz okazałby się sprawny to wygląda na zwarcie (ewentualnie przeciążenie). Objaw jest charakterystyczny dla zadziałania zabepieczeń przeciwzwarciowych w niektórych zasilaczach - to tak gdyby okazało się, że kolejny zasilacz robi to samo.

P. S. Kupiłeś zasilacz używany więc kondensatory w nim mogły zakończyć żywot - jeśli tak to dla wpranego elektronika będzie to chwila roboty za niewielkie pieniądze (20-30zł całość) - nie wiem za ile go kupiłeś ale można też rozważyć próbę naprawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy. Jeśli jest uszkodzony np: tor zasilania procesora (kondensatory lub/i tranzystory zasilacza procesora) to sam nic nie zdziałasz. Jeśli jakaś część (elektronika dysku, płyta główna bez kołków dystansowych) dotyka czegoś to można to poprawić we własnym zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc załatwiłem inny zasilacz i komputer normalnie wystartował, ale dla pewności przed zareklamowaniem zasilacza podłączyłem go jeszcze raz i nie uwierzycie, jakie było moje zdziwienie ,gdy komputer normalnie odpalił na zasilaczu spisanym na straty. Na razie komputer normalnie chodzi, ale bez karty graficznej.

1. Więc teraz mam pytanie co się stało, czemu nagle zasilacz zaczął działać?

2. Czy istnieje jakiś program, który może sprawdzić, czy w zasilaczu nie jest coś popsute i czy nie spali mi za tydzień całego komputera?

3. Czy mogę bezpiecznie wsadzić tego HD4850, czy to nie on spowodował problem, a jeżeli tak, to co z nim zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że miałeś gdzieś zwarcie, możliwe też, że zasilacz nie jest sprawny. Co do pytań o zagrożenie - jeżeli zasilacz był polecany na forum to znaczy jest to sensowna konstrukcja (ja tego modelu nie znam) - możliwość, że uszkodzi sprzęt, chociaż istnieje, to jest dużo mniejsza niż w przypadku wielu dostępnych na rynku zasilaczy (które są z kolei na tym forum i nie tylko, odradzane).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...