Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zbyszek1403

Rozwiązany: Płyta główna EPOX 8HDA5I

Polecane posty

Witam . Niedawno w moim komputerze spalił się jeden z dysków twardych . Ten większy 160 GB . Został mi tylko systemowy 40GB z systemem operacyjnym Windows XP SP3 połączony za pomocą taśmy ATA . Postanowiłem właściwie w ciemno kupić nowy dysk o większej pojemności aby zmieścić wszystkie gry które mam . Dysk to SEGATE 1.5 TB , 64 MB , 5900 , SATA3 - ST15 . Płyta główna EPOX 8HDA5I wyposażona jest w dwa wyjścia SATA . Po podłączeniu nie widać dysku . Przy instalacji systemu instalator podaje komunikat o braku jakiegokolwiek dysku twardego . W Windowsie dysk też nie jest widoczny , a w menadżerże urządzeń w zakładce VIA RAID Kontroller - 3139 pojawia się żółty znaczek i kodem błędu 10 ale tylko wtedy kiedy dysk jest podłączony . Kiedy go odłączę wszystko jest w porządku . Wydaje mi się , że moja już starsza płyta nie jest w stanie obsłużyć dysku SATA o takiej pojemności .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jezcze takie pytania . Czy istnieje jakiaś przejściówka , adapter lub cokolwiek ( niestety nie mam więcej pomysłów jak takie coś mogło by się nazywać ) co pozwoliło by podłączyć taki wewnętrzny dysk jako zewnętrzny pod wejście USB ?

I czy byłby wtedy on wykrywany nawet na starszym sprzęcie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, np: kieszeń na USB która ma co najmniej obsługę SATA 2 (wtedy dysk trzeba przestawić na wolniejszy tryb) lub jeszcze lepiej SATA 3 (wtedy podejdzie każdy dysk SATA bo póki co szybszych niż SATA 3 nie ma). Wadą takiego rozwiązania jest nieco mniejszy transfer (USB 2.0 jest słabsze niż możliwości współczesnych dysków) oraz fakt, że Windows nie za bardzo chce działać na urządzeniu USB (przy uruchamianiu resetuje magistralę i do wersji 7 włącznie bez przeróbek na USB nie pójdzie). Zaletą jest to, że zyskujesz mobilność tego napędu.

Drugim rozwiązaniem jest kupno kontrolera PCI który obsługuje SATA 2 (na SATA 3 raczej nie ma, nie wiem czy są na SATA 2 ale powinny być). Wtedy możesz odpiąć taki dysk wewnątrz komputera i korzystać z pełni możliwości (instalacja systemu, wysokie transfery).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany dzięki kontrolerowi SATA tak jak mi doradził Kolega helmud7543 za co mu jeszcze raz bardzo dziękuję . Zakupiłem kontroler choć długo się zastanawiałem czy będzie współpracował z płytą . Dzisiaj przyszedł i go zamontowałem . Dysk jest widoczny i mogę instalować gry . Nie mogę tylko zainstalować na tym dysku systemu ( Windows XP ) bo instalator nie widzi dysku . Ale to mi za bardzo narazie nie przeszkadza bo system mam na drugim dysku .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...