Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ylthin

Problemy z laptopem Lenovo Y550

Polecane posty

Otóż jestem szczęśliwą posiadaczką laptopa Lenovo Y550. A przynajmniej byłabym, gdyby nie pewne dziwne zachowania mojego sprzętu.

Z niewiadomego powodu mój komputer często się zawiesza i działa raczej wolno. Ponadto zdarza mu się... hm... świrować. Przykładowo: dziś, po "obudzeniu" zahibernowanego systemu nie mogłam zmienić jasności wyświetlacza. Po restarcie komputera ekran powitalny systemu wyświetlił się w rozdzielczości 800x600 (na oko). Po zalogowaniu się... Zmienił rozdzielczość na natywne 1366x768, zanim zdążyłam sama to zrobić.

Wczoraj zaktualizowałam sterowniki od karty graficznej do najnowszej wersji.

Ponadto od czasu do czasu (jeszcze przed aktualizacją) miewałam niezbyt przyjemną sytuację - ekran nagle robił się czarny. Zwyczajnie gasł. Po chwili włączał się ponownie, a na pasku powiadomień, obok ikonki sieci, zegara itd. wyświetlała mi się ikonka jakby alertu, której jednak nie mogłam otworzyć ani usunąć z paska.

Do tego dochodzą sporadyczne zwiechy tak mocne, że komputer nie reaguje nawet na wciskanie przycisku "Włącz" (przypominam, że mam laptopa). Pomaga jedynie odłączenie od ładowarki i wyjęcie baterii. A tego nie lubię robić (mam takie dziwne uczucie, że lapek mi się od tego szybciej rozwali).

Konfiguracja sprzętowa:

Procesor: Intel Core2Duo T6500 2x @2,10 GHz

Karta graficzna: nVidia GeForce 130M 512 MB

RAM: 3 GB DDR3

H.D.D.: 320 GB, WDC WD3200BEVT-22ZCT0 (podzielony na 2 partycje)

System operacyjny: Windows Vista Home Premium 32-bit SP2 (6.0, Build 6002)

Zasilacz: mam laptopa, nie podam wam zasilacza >.<

Antywirus: Avast 6

Mogę dorzucić jeszcze plik wygenerowany za pomocą DxDiag.

http://www.mediafire.com/file/14kb94gdcr1spqn/DxDiag.txt

Być może jestem przewrażliwiona i zawracam wam głowę czymś, co można bardzo łatwo naprawić... Trudno. Wolę się upewnić.

Jeśli temat jest w złym miejscu - proszę o przeniesienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay, zmieniłam Avasta na Avirę. Jest okay, była raptem jedna zwiecha, a to dlatego, że po zalogowaniu się na moje konto systemowe odpaliłam kilka programów, nie czekając, aż wszystko inne się załaduje.

Przegrzewanie, hmm... Mogę sprawdzić, chociaż to jest laptop, więc za dużo raczej w tej kwestii nie zrobię.

Nowe stery chyba pomogły, nie zauważyłam już więcej (na razie) wyłączania się ekranu. Dziwi mnie za to jedna rzecz:

Wczoraj (około 10) odpaliłam Defragmetator dysku i zaczęłam defragmentować dysk C:. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ok. godziny 23 mój dysk wciąż się defragmentował. A takiego bajzlu na HDD raczej nie mam, no bez przesady.

Jest jeszcze jedna rzecz, mianowicie: mój napęd DVD od czasu do czasu "wyje". Normalnie jest raczej głośny, ale wydawane przezeń hałasy nie przypominają piły spalinowej na pełnych obrotach... Był BARDZO głośny, do tego strasznie wył, a wibracje były tak silne, że czułam je, lekko dotykając ekranu/obudowy. Niewiele brakowało, a biurko zaczęłoby drgać. Dodam, że miało to miejsce podczas instalacji Devil May Cry 3 z covera CDA. Gdy wczoraj instalowałam Call of Juarez: Więzy Krwi, napęd zachowywał się normalnie.

A - i jeszcze jedno: dość regularnie (prawie codziennie) używam programu Glary Utilities (czyszczenie rejestru, usuwanie historii i plików tymczasowych, naprawianie źle działających skrótów itd.), a także czyszczę foldery Prefetch i Temp (C:\Windows\Prefetch i C:\Windows\Temp). Czy może to mieć jakiś wpływ na działanie sprzętu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;) No więc tak: poproszę o screeny z temperaturami w idle i pod obciążeniem z programu HW Monitor, oraz o screen zakładki HEALTH z programu HDTune. Radzę też nie korzystać z programów ingerujących w rejestr bez potrzeby, bo z pewnością wydajności one nie poprawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest ok, temperatury też wyglądają ok. Co do długiej defragmentacji, radzę używać programu Defraggler, powinien on działać szybciej od systemowego narzędzia. Co do napędu to nie ma się czym przejmować, czasami tak jest, najlepiej zwracać uwagę, żeby płyta była dobrze wpięta. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza możesz spróbować ograniczyć prędkość napędu programem Nero DriveSpeed.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...