Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Private_Arti

Restart komputera podczas ładowania się systemu

Polecane posty

Wczoraj w komputerze mojego brata (płyta główna VIA, procesor Intel Pentium IV 2.0 GHz, 512 MB RAM ? 1 kość, GF 4 440 SE 64 MB 64 bit, HDD 250 GB Samsung, zasilacz Codegen 300 W, Windows XP Home) pojawił się problem. Otóż przy sprawdzaniu poczty komputer sam się zresetował i już nie dało się uruchomić systemu. Dziś mam stację u siebie i oto jak wygląda ten problem:

Procedura POST przebiega bez problemów i gdy pojawia się logo Windy i pod nim paseczek ładowania, po sekundzie-dwóch następuje restart.

Oto lista rzeczy, których próbowałem:

1. sprawdzanie każdego trybu uruchamiania po kolei,

2. przywracanie ustawień BIOS-u (wszystkie możliwości),

3. bootowanie z CD z systemem ? sprawdzanie dysku check diskiem (wykrył problemy i je usunął, ale jak widać nieskutecznie),

4. rozkręcenie kompa i wyjęcie + przeczyszczenie: karty graficznej, kości pamięci i wyczyszczenie wnętrza,

5. użyłem Windows Live CD ? dzięki temu narzędziu skopiowałem dane z partycji bo nigdzie wcześniej nie mogłem tego uczynić, sprawdziłem dysk Scan Diskiem.

Nic.

Co to może być? Czy padł system/rejestr? Czy jedyna rada to reinstalacja systemu? A może to wina jakiejś części? Może zasilacz? A może dysk ma wirusy?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro były błędy systemu plików, to może dysk jest uszkodzony. Daj odczyty S.M.A.R.T. dysku twardego (w mojej sygnaturce jest link do poradnika, w którym jest wyjaśnione jak można to zrobić nie mając dostępu do systemu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podanie wskazówek, na pewno z nich skorzystam jak wyczerpią się moje pomysły. Co do tych błędów to CheckDisk podał, że ?skanowany wolumin prawdopodobnie zawiera jeden lub więcej błędów?. Przeskanowałem go z poleceniem chkdsk /p /r i po tym wyświetlił coś w stylu, że pomyślnie usunięto błąd. Po odpaleniu Live CD, przeskanowałem dysk ScanDiskiem i też nie znalazł żadnych problemów. Dodatkowo przeniosłem z dysku wszystko poza plikami systemowymi ? czy to oznacza, że dysk może mieć błąd akurat tam, gdzie są pliki systemowe? To dlaczego teraz się zrobiła taka awaria? Brat powiedział, że od czasu do czasu system sam się restartował, czasem też zawieszał na poziomie ładowania, ale nigdy nie było takiej sytuacji jak teraz.

Wyczytałem w sieci, że za problem z ładowaniem się systemu odpowiada plik Kernel32.dll a raczej jego brak. Czy podmiana tego pliku na nowy pomoże? Czy ma sens korzystanie z poleceń fixboot i fixmbr? A może to rejstr padł? Da się go jakoś podmienić? Niestety sprawdzałem i na dysku nie ma żadnej jego kopii.

W domu posiadam zasilacz że swojego komputera ? 450 watowy. Jak zawiedzie wszystko inne to wymienię go.

Proszę jeszcze o poradę, czy naprawiając system z konsoli traci się część ustawień, jak logowanie na konto, niektóre sterowniki itp., czy też nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na dysku jest błąd (czego jeszcze nie wykluczyliśmy, bo żaden z podanych przez Ciebie programów nie sprawdza powierzchni dysku), to instalacja nakładkowa (czyli naprawa) może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Podaj odczyty S.M.A.R.T. to będziemy myśleć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie skorzystam z tego S.M.A.R.T.-A. Mam tylko pytanie czy prościej będzie jak podczepię dysk do swojego sprawnego PC i tam odpalę ten program czy też trzeba to zrobić z poziomu konsoli? Chodzi o to czy poradzę sobie z obsługą tego programu? Rozumiem, że muszę najpier pobrać ten LiveCD ale który?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować fixboot i fixmbr, to nie wpływa na dane na dysku.

Niestety, wszystko jednak wskazuje na wadliwy zasilacz lub uszkodzony dysk twardy (albo i to i to). Wrzuć ten odczyt S.M.A.R.T., możesz też podpiąć ten swój zasilacz (jaki to jest dokładnie? Marka i model?), nie musisz go wkręcać do obudowy, wystarczy podpiąć wszystkie kable.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podaję odczyty:

identityqa.jpg

attributes.jpg

capabilities.jpg

errorlog.jpg

selftestlogs.jpg

testv.jpg

Czy to wystarczy aby wykluczyć uszkodzenie HDD-ka?

Dodam jeszcze, że użyłem komend FIXBOOT, FIXMBR, sprawdziłem czy plik pamięci wirtualnej nie jest uszkodzony, podmieniłem plik Kernel32.dll oraz zdefragmentowałem pliki rejestru - nic.

Podmieniłem także zasilacz - bez zmian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać 6 realokowanych sektorów, czyli uszkodzonych sektorów, które zostały zastąpione sprawnymi. To jest pewien problem, bo znaczy, że dysk należy mieć na oku i może mieć związek z samym opisywanym problemem.

Przy uruchamianiu wciśnij F8 i w menu, które wyskoczy wybierz opcję, by system nie restartował się po awarii. Być może dzięki temu pokaże się BSOD, jeśli tak, to spisz z niego znaki, które występują po słowie STOP oraz nazwy plików, które występują (jeśli jakieś w ogóle występują, bo nie muszą).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się Blue Screen i komunikat:

STOP: C0000221 unknown Hard Error\systemRoot\system32\ntdll.dl

Skopiowałem ten plik z płyty z systemem i teraz jest tak, że system staje na logu Windows (gdzie wcześniej robił restart). Paseczek rusza się i w połowie zatrzymuje na kilka sekund, po czym znowu się rusza i tak w kółko. Lampka dysku twardego świeci się tylko do pierwszego zatrzymiania się paska ładowania i potem bardzo lekko miga co sekunda-dwie. Co robić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, możesz spróbować wykonać instalację nakładkową systemu (opcja napraw przy instalacji). Być może jakieś pliki systemowe są uszkodzone, to je powinno przywrócić do wersji z płyty. Niestety trudno powiedzieć jakie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem naprawę ale nic to nie zmieniło. Zdecydowałem się więc, zainstalować świeżą wersję systemu (bez formatowania). W momencie rozruchu pojawił się monit o wybór systemu operacyjnego. Dziwne, bo widniały dwa wpisy Windows XP Home, i gdy wybierałem pierwszy z góry, system nie uruchamiał się tylko wrzucał komunikat: Nie można uruchomić systemu z podanego dysku z powodu błędnej konfiguracji sprzętowej dysku. Dziwne. Druga opcja zadziałała i winda odpaliła się. Błędny wpis usunąłem już z poziomu systemu, przeskanowałem dyski antywirem, sprawdziłem scnadiskiem i zrobiłem defragmentację. Na razie wszystko ładnie chodzi, ale system już kilka razy zrestartował się, przy próbie instalacji pewnych programów. Dlaczego się tak dzieje? Może to wina procesora? Temperatura pracy startuje od 38 stopni a pod koniec dnia wynosi ok. 45 stopni. Czy jest się czego obawiać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...