Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

piotrekn

Dodatkowy RAM kraszy system

Polecane posty

Problem jak w temacie. Dotąd miałem 2x1GB DDR2 GEIL GX22GB6400DC, dziś dokupiłem drugą identyczną parę. Problem polega na tym, że umieszczenie choć jednej dodatkowej kości powoduje, że system po wstaniu generuje BSODy, jedyną zmienną jest jak wcześnie. Próbowałem już zabawy z przekładaniem pamięci, w BIOSie wyłączyłem automatykę i ręcznie ustawiłem timingi na 5-5-5-15 (jak jest napisane na kościach), a częstotliwość na 800. Pomimo tej zabawy, wliczając w to aktualizację BIOSu, nic się nie zmienia. Wyjęcie kostek powoduje powrót do normy. Moja platforma:

Asus P5Q Pro

Intel Core2Duo E6300, nie kręcony

2x1GB DDR2

Grafika Asus EAH4850, o ile się nie mylę 512MB VRAM

Zasilacz Rasurbo GaminX&Power GAP656 650W

Windows 7 x64

Co do zgodności RAMu z płytą, to tu jest dość śmieszna sprawa. Komp ma już swoje latka i działał świetnie dotychczas na dwóch kościach poza listą zalecanych (ale nie ma tak, że GEILe 800MHz są nieobsługiwane w ogóle, 2GB są "zlistowane"), dlatego postarałem się o kości identyczne. Aktualnie nie mam zbytnio warunków na wejście w posiadanie innych modeli, tych z listy. I jeszcze jedna sprawa: BIOS podaje w nagłówku sekcji 1st Information timingi 5-5-5-18, ale przy edycji wartości są zaznaczone jako 5-5-5-15. Którym wartościom mam wierzyć? I czy reinstalacja systemu coś pomoże (w piątek drania postawiłem)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS sflashowałem do najnowszej wersji, a grzebiąc w desperacji we wszystkich ustawieniach nie znalazłem funkcji remapowania pamięci. Problem chyba leży w jednej z par kości, bo na jednej włożonej parze wstaje system normalnie, a na drugiej lub obu nie ma zamiaru wyświetlić nawet POSTa. Dopiero, gdy się pobawiłem timingami ustawiając 5-5-5-12 (sugerując się uporczywie wiszącym w ustawieniach BIOSu 5-5-5-18) i wyłączając szybki boot wstał normalnie. Mimo wszystko, dostaję BSODy po kilku chwilach działania systemu.

EDIT: Znalazłem remapowanie pamięci i wyłączyłem. Nic to nie dało.

EDIT2: Prawdopodobnie się skończy to wszystko tak, że sprzedam aktualne kości i kupię 2x2GB. I teraz moje pytanko: co powinienem brać pod uwagę dobierając częstotliwość pracy RAM? Oraz jak bezpiecznie wykręcić mój procesor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca które nowe a które stare, ale sprawdziłem które dobre a które nie. Gdy w szynach są pamięci złe, komputer nie wstanie, bez względu na to czy te dobre są wsadzone, czy nie. A "lekkie" zwiększenie, czyli w jakich granicach jest to rozsądne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja po to kupuję RAM 800, żeby używać 800. Ale spróbuje tych metod, może to coś da.

Zmiana napięcia na 1.9V zmieniła to, że zamiast BSOD był reset. Wejście na 1.94V to powrót BSODa. Zmiana częstotliwości na 709 pomogła. Teraz jeszcze pytania do Sevarda lub któregoś z Expertów: czy to mi nie uszkodzi jakoś RAMu, gdy będzie pracował pod obciążeniem większym niż np. 50%? Czy może za nisko podniosłem napięcie i powinienem się pokusić o 2-2.1V?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to GEILe do poprawnej pracy wymagają dosyć dużego napięcia. Na kościach jest nalepka, na niej jest napisane jak należy ustawić pamięci w BIOSie, żeby działały w sposób optymalny. Zbyt niskie napięcie nie uszkodzi kości, ale komputer może sypać błędami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też i konfiguruję. Timingi mam 5-5-5-15 (a do ustawiania mam od groma jeszcze innych wartości, z którymi wolę się nie bawić, bo nie mam na pamięciach napisanych), wyłączam automatykę i ustawiam te wartości ręcznie. Dla częstotliwości też wyłączam automatykę i ustawiam na wsiakij słuczaj 800. No i w końcu dla woltażu też wyłączam automatykę i najpierw dawałem 1.8, potem 1.9, 1.94, teraz 2 i 2.1. Tego wszystkiego próbowałem już.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do testów RAMu. Rozumiem, że Memtest86+ mam puścić na niedziałającym configu, tj. częstotliwość 800 i woltaż 2-2.1V? A puszczenie Windows Memory Diagnostic (zarówno z dysku jak i z płytki) daje rezultat treści "problem ze sprzętem". Kostki na 90% uszkodzone, skoro jedna z par działa w pełni sprawnie. Teraz tylko pytanie, które - czy ja może nówki uszkodziłem jakoś montując? Może starsze mi padły? A może nówki były z marszu felerne? Jest jakaś metoda na określenie "które są które"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ja wiem, ale jedyna informacja jaką posiadam to fakt, że są parami identyczne. Różnią się numerami pod kodami kreskowymi z tyłu radiatora. Mnie chodzi o to, czy jest jakieś bliżej nieokreślone źródło tudzież sposób, który pozwoli określić, które są starsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...