Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

k4cz0r

Czy warto zmieniać grafikę ?

Polecane posty

Mój sprzęt [patrz profil] nie ma się wcale tak źle, regularnie wymieniam w nim to, co widzę, że się starzeje. Pare miesięcy temu na wymianę zasłużył Athlon X2 4400, a jego miejsce zastąpił obecny Phenom II X2 550. Czas na grafikę...

Budżet 1000-1200...Po między obecną HD3850 a np. HD4870/4890 nie zobaczę aż tak dużych różnic i dla 5-10 fps nie ma sensu za bardzo wydawać pieniędzy. Wiec myślę o nowym HD5830 z DX11. Nieco ucięty HD5850, osiągi ma nie najgorsze [tylko wtedy konieczna wymiana zasilacza na minimum 500W]. Tak więc nowa zasiłka [jakiś tani Chieftec, OCZ, CoolerMaster 500W do 200-250 zł + wersja MSI, ma widać dobre chłodzenie]. Tylko myślę....czy jest sens już ? Procek raczej nadąży za grafiką, tym bardziej podkręcony z 3,1 GHz do 3,7 GHz [w GTA IV i paru innych, fizycznych grach cholernie to widać, nawet do 10 fps te 600 Mhz] ale po prostu nie wiem czy zobaczę taką różnicę dużą. Poprzednia wymiana była z GF 8600GT na tego HD3850 to piorunująca różnica. A teraz ? Warto ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna i pamięci również do wymiany. DDR2 jest już przestarzałe. Proponuje coś takiego:

Płyta główna:

AsRock M3A770DE /AMD 770, DDR3 1333/

269 zł

Pamięć RAM:

OCZ 2GB 1333MHz CL9 Low Voltage oem

199 zł

Karta graficzna:

Asus Radeon HD5770 CuCore 1024MB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI

669 zł

Zasilacz:

Fractal Design Integra 500W

215 zł

Razem:1352 zł /esc.pl/

Spróbuj odblokować 3 lub 4 rdzeń, w niedalekiej przyszłości + 2GB ramu, obowiązkowo dobry cooler (Zalman CNPS10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120mm) i ostre O/C...

/EDIT

Sorry, nie zauważyłem że masz już cooler... Spróbuj podkręcić go do 4GHz :D

@DOWN

Ha! Pierwszy! :D

Ale i tak wolałbym mieć pamiatki DDR3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po między obecną HD3850 a np. HD4870/4890 nie zobaczę aż tak dużych różnic i dla 5-10 fps nie ma sensu za bardzo wydawać pieniędzy.

Uwierz mi, różnica będzie większa niż myślisz. Będziesz sobie mógł pozwolić na używanie AA w grach, bo seria HD3xxx miała źle rozwiązane obsługiwanie AA i użycie tego trybu w większości przypadków wiązało się z ogromnym spadkiem wydajności.

Poluj na używane HD4890/GTX 260, a resztę kasy przeznacz na nową płytę (np. ASRocka A770DE+) - może uda Ci się odblokować procesor do X3/X4?

BTW HD5830 to nieopłacalna karta.

@UP

Przy pamięciach DDR2 można IMO zostać, i tak będą w końcu droższe od DDR3, więc nie straci na tym zbytnio.

Tak, byłeś pierwszy, uznaję Twoje zwycięstwo :tongue: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak stwierdził Gi3r3k obecnie HD5830 jest nieopłacalny w większości gier jest kilka-kilkanaście procent wolniejszy od HD4890/GTX275

i do DX11 karta ma trochę mało mocy ...

zasilacz:

OCZ ModxstreamPro 500W Modular - 259 zł

http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=36204

spokojnie da sobie rade z HD4890/GTX275 a nawet z HD5870

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD5830 jest nieopłacalny w większości gier jest kilka-kilkanaście procent wolniejszy od HD4890/GTX275

Troszkę przesadzasz :wink: . Jest równy lub słabszy o kilka procent, ale nie kilkanaście.

Szef da radę, ale wypadałoby zmierzyć mu stabilność napięć (miernikiem rzecz jasna). Radziłbym jednak myśleć o zmianie zasilacza za kilka miesięcy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana pamięci z płytą niema sensu ma 4gb i płyta też bardzo fajna więc po co ?

A pozatym niegwarantuje to w 100% że po wymianie mobasa z pamięciami odblokuje te 2 dodatkowe rdzenie

A jeżeli masz 1200 zł to poszukaj HD 4890 + OCZ XMS 500W ewentualnie HD 5770

A pozatym może poczekaj aż troszke ceny spadną ? I czemu niepodkręciłeś swojej grafiki ?? Zobacz jak moja pięknie się podkręciła a mamy praktycznie identyczne kompy ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o zmianie płyty...teoretycznie da się odblokować te rdzenie. Już kiedyś długo to wałkowałem z ludźmi więc opiszę...

Po odblokowaniu rdzeni wszystko wygląda na pierwszy rzut oka w porządku. Komputer się normalnie uruchamia, pisze w biosie "Quad-Core AMD Phenom B50 Processor [lub podobnie]", tylko...po wejściu w Windowsa zaczyna szaleć. Albo od razu zwieszka podczas ładowania systemu [+ artefakty], najdłużej udało mi się wytrzymać około godzinkę [przez ten czas grałem i było wszystko ok...póki nie trafiła się zwieszka]. Ale prędzej lub później wychodził BsOD...jaki ? To wprowadzało w błąd...otóż kod [te 0x00000000] wskazywało wyraźnie na uszkodzone pamięci RAM. Dlatego nie potrzebnie wydałem ponad 300 zł na nowe Patrioty, które mimo wszystko nic nie naprawiły. Wróciłem do 2 rdzeni, dokręciłęm do 3,7 GHz i tak działa około pół roku. Chciałem zainwestować w lepszą płytę, z AM3 [bo tutaj jest AM2+] i mostkiem może SB750 a nie 710.

Co do grafiki, myślałem też o HD5770 ale drażni mnie ta szyna pamięci 128 bitowa...lecz jeżeli nie musiałbym wymieniać zasilacza, to warto by te 200 zł [+ to co zostanie, HD5770 jest tańszy w końcu] zainwestować właśnie może w płytę. Tylko czy to nie będzie ślepa uliczka jak z tymi pamięciami ? Aha, ważna sprawa...robiłem z poziomu DOSa testy pamięci i tam pomimo GODZIN komputer się nie zawieszał [na 4 rdzeniach]. Tylko w Windowsie do tego dochodzi [lub podczas jego instalacji, próbowałem formatów z 5 razy].

EDIT: Obecnej nie podkręcam bo i tak mam małe problemy z nią. W BFBC2 łapie dziwne zwieszki, nie chce się bios zaktualizować [grafiki rzecz jasna], bo niby zły model. A ma już ponad 2 lata, to i tak nie zdziwię się jak za jakiś czas padnie [i kwartał 2008 jakoś kupiłem ją].

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz, jaką masz płytę, bo w profilu nie widzę...

Co do odblokowania - zapewne jeden rdzeń jest trefny, ale pewnie na X3 by dało radę. Musiałbyś wyłączyć jeden z rdzeni. Wszystko rozbija się o płytę...

Co do HD5770 - karta ma pamięci DDR5, a 128-bit DDR5=256-bit DDR3... Karta ma wydajność troszkę wyższą niż HD4870 no i lepiej się kręci. Jeśli nie chcesz używanej karty, jesteś wręcz skazany na HD5770.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teoretycznie.... pamiętaj tylko że niemusi być to koniecznie wina płyty głównej jeżeli chodzi o odblokowanie rdzeni tylko wina samego procka i moim zdaniem takie zabawy w wymiana płyty itd niema sensu tym bardziej że masz 4bg pamięci . Wymiana płyty głównej z pamięciami nieda ci takiego kopa jak wybór lepszej grafiki np HD 5850.

Dlatego jeżeli chcesz już wydać te 1200 zł to musisz zmienić zasilacz więc sobie dozbieraj kasę

a jeżeli już tak ci zależy na tym 4 rdzeniach to kup Phenoma II x4 955 BE i tyle + HD 5770

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AsRock A780GXH/128M [rzeczywiście zapomniałem napisać w profilu ;)]

A jak włączyć tylko jeden rdzeń ? Wiem, że się da, ale nigdzie nie znalazłem sposobu na X3 [wszędzie tylko opisy na włączenie ACC].

Co do używek...chętnie. Ale jakie ? HD5850 używkę ciężko złapać, a co do Geforce'ów...to uważam ich za zdzierców i tyle.

EDIT: Nie zależy, do gier spokojnie wystarczą póki co te dwa jajeczka na 3,7 GHz. Ale po pierwsze, myślę w sumie czy HD5850 to CPU by lekko nie blokowało, po drugie zasilacz swoje kosztuje i kasy zabraknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, to zmienia postać rzeczy. Oczywiście nie ma sensu zmieniać płyty, a tym bardziej płyty i pamięci na DDR3.

Wgraj najnowszy bios, masz tam możliwość wyłączania rdzeni. Jestem pewien, że któryś z odblokowanych rdzeni ma problem ze stabilnym działaniem - były takie przypadki, że jeden z rdzeni mógł działać np. tylko na taktowaniu 1GHz...

Co do zakupów - faktycznie w tej cenie zostaje tylko HD5850, stać Cię na nówkę. Zasilacz da radę, tylko zmierz mu napięcia miernikiem.

Uwierz mi, dodatkowe rdzenie się przydają :wink: . Taki BFBC2 używa czterech jajek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy jest [regularnie patrzę czy coś wychodzi i na nowo próbuję :) ]. Ale w takim razie jak odblokować tylko jeden ? Nie widzę tam takiej opcji....jest tylko ACC Per Core...coś z tym kombinować ?

Mówisz, że moja mała 400W pociągnie tego potwora [bo co jak co, ale to już bdb grafika] ?! Jakoś nie chce mi się wierzyć...a co do sprawdzenia napięć, to któregoś dnia zobaczę, ojciec elektryk to na pewno ma taki sprzęt ;)

Co do BFBC2, obecnie cisnę w tej grze na wszystko minimum + tekstury high 70 fps bez rozwałki [w multi]. W singlu na wszystko full + AAx2 jest 20-35 fps. Więc sądzę, że to tylko kwestia grafiki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dozbieraj te 250 zł i wtedy kupisz a najlepiej to poczekać może ceny spadną bo teraz ten dolar poszedł do góry i są te komunie , bierzmowania i inne takie ;p.

To nie wina majowych uroczystości, ale zawirowań związanych z Węgrami, którzy mają problemy podobne do Grecji...

A pozatym nienarzekaj twój procek jest bardzo dobry i na razie 2 rdzenie w 90% wystarczy

Już wiem, skąd Cię kojarzę - mieliśmy dyskusję na temat 2c vs 4c... Rozumiem, że Cię nie przekonałem (choć czemu masz odblokowany procesor? :wink: ).

Zgodzę się jednak, że do HD5850 ten procesor wystarczy.

Bios najnowszy jest [regularnie patrzę czy coś wychodzi i na nowo próbuję :) ]. Ale w takim razie jak odblokować tylko jeden ? Nie widzę tam takiej opcji....jest tylko ACC Per Core...coś z tym kombinować ?

Daj zdjęcie z biosu. Powinno być coś takiego jak Core Control.

Mówisz, że moja mała 400W pociągnie tego potwora [bo co jak co, ale to już bdb grafika] ?! Jakoś nie chce mi się wierzyć...

Pewnie, HD5850=HD4850 jeśli chodzi o pobór prądu...

Co do BFBC2, obecnie cisnę w tej grze na wszystko minimum + tekstury high 70 fps bez rozwałki [w multi]. W singlu na wszystko full + AAx2 jest 20-35 fps. Więc sądzę, że to tylko kwestia grafiki...

Jak wszystko na minimum, to i procesor ma mniej do powiedzenia. Przy wszelkich wybuchach/dymach zobaczyłbyś ogromną różnicę na wysokich detalach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałbyś się, bo masz w głowie pełno stereotypów na temat poboru mocy... Jak pełno ludzi interesujących się sprzętem.

Taki Allor w swoich najnowszych zestawach do i7 960 i jednego GTX 480 wrzucił 1kW... :laugh: Ja miałem Core i5 750@3,8GHz i HD4870X2 na Szefie 550W, a ten Radeon pobiera więcej prądu niż GTX 480 :laugh: .

BTW Chieftec 400W=Chieftec 450W, jeśli mówimy o serii GPS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ta opcja.

Bios biosem, ale czy próbowałeś wchodzić do systemu? Interesują Cię tylko ostatnie 2 opcje.

Co do Allora - spokojnie, to że dał 1kW nie oznacza, że od razu tyle komputer zużywa... Po prostu niepotrzebnie sugeruje tak mocny zasilacz do tego zestawu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k Mam odblokowany procesor bo jeżeli była taka możliwość to czemu miałem niespróbować ? A że zakończyła się sukcesem to tylko sie cieszyć =]

Zresztą po tej naszej dyskusji dzięki tobie wybrałem właśnie tego Phenomka II 550 BE i bardzo bardzo ci dziękuje za to :thumbsup:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo działa :D . Na drugiej opcji, czyli rdzenia 0,1,3. Na tej pierwszej opcji szlag go trafił jak wcześniej na 4, czyli BsOD od razu po załadowaniu Windowsa. Teraz na drugiej trójce wszystko OK, Windows na nowo zainstalował sterowniki, CPUz, Everest, BIOS [pomyliłem się, tam pisze Phenom II X4 B50 ale Theards: 3] wszystko czyta. Zrobię test SuperPI i zobaczę jak będzie. Link do CPUz -> http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1231721 [nie wiem czemu go widzi jako Athlona :laugh:]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Edge

To już inna sprawa, że Ci się udało odblokować :wink: .

Zresztą po tej naszej dyskusji dzięki tobie wybrałem właśnie tego Phenomka II 550 BE i bardzo bardzo ci dziękuje za to :thumbsup:

Proszę bardzo, ale z tego, co pamiętam, to ja w tej dyskusji byłem za Athlonem II X4, a Ty za Phenomem II X4 550 :wink: .

@k4cz0r

Co byś beze mnie zrobił :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie umyłbym Ci nogi :laugh:.

Dobra, to co z grafiką ? Procesor parę watów na pewno więcej pobiera, dalej byłoby bezpiecznie instalować HD5850 ?

EDIT: W BFBC2 czuję wyraźnie parę fps więcej. Podczas wyboru klasy i oczekiwania [widok z góry na mape] jest równe 40 fps...wcześniej było na pewno troszke mniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie umyłbym Ci nogi :laugh:.

:tongue: Takich podziękowań jeszcze nie słyszałem :wink: .

Dobra, to co z grafiką ? Procesor parę watów na pewno więcej pobiera, dalej byłoby bezpiecznie instalować HD5850 ?

Tak. Tylko pamiętaj co pisałem wcześniej - nastaw się, że to tymczasowe rozwiązanie, zbieraj powoli na nowy zasilacz.

W BFBC2 czuję wyraźnie parę fps więcej. Podczas wyboru klasy i oczekiwania [widok z góry na mape] jest równe 40 fps...wcześniej było na pewno troszke mniej.

To tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...