Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

lukasz784

Wysoka temperatura w stresie

Polecane posty

Witam! Właśnie miałem zamiar przystąpić do O/C procka, ale myślę sobię sprawdzę temperatury w stresie... I puki co chyba sobię odpuszcze... Otóż odpaliłem Orthosa i Speed Fan'a. Startuje testy i temperatura z ~42*C, nagle skacze na >50>60>70 (żadnych temperatur miedzy dziesiątkami nie podał). Dlatego zastanawiam się, czy podaje te temperatury prawidłowo, bo żeby w ciągu kilku sekund temperatura skoczyła na 70*C? Chłodzenie to ArcticCooling Freezer Extreme rev.2 + standardowy cooler (podkręciłem go na maxa -> 1500rpm -> ale to nic nie dało). W czym leży problem? Może za słabo docisnąłem radiator do płyty? A może to chłodzenie takie "kiczowate"? Dodam, że gry chodzą stabilnie, komputer się nie wiesza, ogólnie żadnych problemów do tej pory nie zauważyłem... Jak myślicie co może być przyczyną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam z ciekawości, bo osobiście też na same negatywy się napotkałem... Wyczytałem, że ma niestabilną linię 12V (dobrze mówię)? Jak to można sprawdzić (gdzieś czytałem, że miernikiem -> w molexie. Zgadza się). Chcę sprawdzić, jak to jest tak na prawdę. Ma ona znaczenie przy O/C procka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta linia jest prawdopodobnie zasilaniem płyty głównej, więc jakby nie było, ma spore znaczenie. Bo jeżeli jest niestabilne, to przy swoim oc(a nawet bez) możesz spalić procesor. Wiadomo, jak napięcie skacze w te i z powrotem to nie jest to zbyt dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SILACZ: Rasurbo GAPseries Power-for-Gamer 650W

co TO robi w tym kompie?

Siedzi?

LOL

Producent tego wynalazku:

http://www.goldenfield.com.cn/En/ProductList.asp?SortID=36

co prawda niemiecki importer "powiększył moc" (na papierze) o 200 W, ale nie będziemy się czepiać detali :P

Dopóki nie przekraczamy obciążeń dopuszczalnych dla zasilaczy 400-450 W. to zasilacz Rasurbo "650W" nie spali kompa. A czy będzie stabilny? pytanie do wróżki. Różnie może być, szczególnie po kilku miesiącach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... Czyli kupiłem 650W na naklejce? xD

OK... Sprawdzałem jeszcze CoreTemp. I to samo. Ale co mnie dziwi to to, że i na 1000rpm na wentylku i na 1500rpm, pokazują taką samą temp. Może to wina tego, że kabelek od wentylka idzie do płyty głównej przez rozgałęźnik do panelu LCD i przez to temperatury wariują? Aczkolwiek mało prawdopodobne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób screena na którym będzie jednocześnie widoczne okno OCCT (nie włączaj testu), Speedfan i CoreTemp.

Na niektórych płytach programy "wariują", bo BIOS nietypowo odczytuje temperatury.

O coolerach ArcticCooling Freezer Extreme rev.2 już "trochę" na tym forum pisałem, ogólnie mówiąc:

nie jestem ich fanem ;)

Ale w tym przypadku to może być błąd softu, i to trzeba sprawdzić. Na początek porównaj temperatury pokazywane przez BIOS i programy (po uruchomieniu systemu), nie powinno być różnic większych niż 5-10 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Zbytnio się nie da. Bo temperatura dość szybko spada nawet na BOX-owym chłodzeniu. Możesz jeszcze pokombinować z innymi programami od temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Potraktowałem go już powietrzem. Teraz BIOS wyświetla ~34-36*C, a pogramy, tak jak poprzednio ;)

n/t pasty nie wiem nic oprócz tego, że była to standardowa pasta, która nałożona była od razu na stopkę radiatora...

Może po prostu za krótko je trzymam na 100% obciążenia? ile średnio powinien taki test trwać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Takie pasty są po prostu średnie. Test powinien trwać jakieś 2 - 3 godziny co najmniej. Wtedy jest pewność, że wszystko jest OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zostawie go narazie na kilkadziesiąt minut... ;)

Sprawdzałem jeszcze tego molexa miernikiem i wbrew pozorom i opinią z internetu, napięcie jest stabilne, ale to może dlatego, że narazie go nie podnosiłem... Zacznę kręcić i zobaczę, może po prostu z czujnikiem coś nie tak. A jescze tak dla "zabezpieczenia" się na przyszłość: Jeżeli nie mam na mobo zworki CMOS, to żeby zresetować BIOS, muszę baterię wyciągnąć tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Albo baterię, albo wyciągasz kabel zasilający na jakąś minutę. Ale teraz przeważnie BIOS sam przywraca ustawienia po przekręceniu proca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... To pokombinuje... ;)

Podniosłem FSB, i temperatura, w samym BIOSIE wynosi 52*C (FSB = 348MHz). Teraz to juz jestem pewny ze to chłodzenie tym bardziej że radiator się nie robi ciepły jest po prostu letni... Więc jeżeli zdjąłbym go teraz, to musiałbym już nakładać nową pastę tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki ;) Tak z ciekawości, wyciągnąłem ten radiator i się okazało, że w jednym rogu procka jest troszkę mało pasty, a w innym rogu radiatorka było jej troszkę więcej i jak przykręciłem drugą stroną, to temperatura jeszcze bardzie spadła, ale CoreTemp, pokazuje taką jaka była na początku ;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...