Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Klembi

Czy matryca 21,5" to nie za mało na fullhd?

Polecane posty

Jak w temacie, czy matryca 21,5", która jest w monitorach np. lg 22" nie będzie za mała do pracy przy full hd (grafika, animacja). Czy np. przeglądając strony internetowe w tej rozdzielczości na takim monitorze, wszystko nie jest zbyt małe, czy mniejsze litery są czytelne i czy taka rozdzielczość na takiej dość małej matrycy nie męczy wzorku? Warto dopłacić 170zl do monitora, żeby wziąć 23"? Poczuję różnicę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej różnicy. Nic nie jest zniekształcone. Ja mam BenQ 21,5", 1920x1080, wszystko śmiga pieknie. Co do internetu, wszystko jest dokładnie czytelne, strony same się dostosowują do takiej szerokości, jak dla mnie są bardziej przejrzyste niż na starym monitorze 4x3. Poza tym, przecież masz można powiększyć wszystko w przeglądarce 2 klawiszami (mozilla)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko jest mniejsze jednak czytelne, na moim 22" monitorze nie mam żadnych problemów. Zawsze można zmniejszyć rozdzielczość do 1600x900 :) Jak możesz dać więcej to 23" lepiej wziąć :) Większy monitor = większa przyjemność z grania, oglądania filmów, przeglądania neta :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie chyba nie będzie różnicy. 23" to też takie 22,5, więc to tylko 1 cal. 21,5-22 cale powinny być w sam raz.

@teken

Z tym się nie zgodzę. Sam mam monitor 23" o rozdziałce 2048 x 1152 i ogarnianie tego wzrokiem nie stanowi problemu. 16:9 czy 16:10 jest bardziej naturalne niż 4:3( przynajmniej takie mam wrażenie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica 2'' jest niewielka, a matryca HD ma piksele tak upakowane, że można pracować z nosem w ekranie, a i tak nie będzie to przeszkadzało, bo obraz będzie czytelny i ostry :wacko: . Ponad to litery będą czytelne (brak rozmycia, zniekształcenia, bo więcej pikseli składa się na znak). Dlatego nie ma potrzeby kupowania większego monitora. Jednak większy monitor będzie zawsze lepszy do gier i oglądania filmów z większej odległości :icon_eek: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie rozpisywać. Ostatnie generacje monitorów CRT spełaniają dosyć restrykcyjne normy dotyczące promieniowania, dzięki czemu jeśli siedzi się na wprost monitora nie jesteśmy wystawieni na zbyt duże dawki szkodliwego promieniowania (dużo mniejsze niż to, co dociera do nas z kosmosu). Więc ten argument mamy z głowy. Pozostaje faktyczny wpływ na wzrok.

Najpierw mocne strony LCD, czyli te problemy, których teoretycznie już nie ma po wprowadzeniu LCD.

- Brak szkodliwego promieniowania (ale tak jak napisałem na początku ostatnie generacje CRT nie dostarczały tego promieniowania zbyt dużo).

- Lepsza ostrość wyświetlanego obrazu w porównaniu do CRT (ale tylko w natywnej rozdzielczości).

Mocne strony CRT

- Mniejsza jasność w porównaniu do LCD (nie wymagają podświetlania).

Jeśli chodzi o wzrok, to monitory CRT i LCD są równie szkodliwe. I nie wynika to tylko i wyłącznie z budowy monitorów, ale również z przyczyn "biologicznych". Ludzkie oko nie jest przystosowane do patrzenia przez długi czas na jeden obiekt, powinniśmy patrzeć na różne obiekty w różnej odległości, by oko prawidłowo pracowało. Co więcej oko powinno być nawilżone, ale tu jest mały problem, który dotyczy głównie osób, które nie umieją pisać bezwzrokowo, a mianowicie patrząc na przemian na klawiaturę i monitor mózg odbiera to jako mrugnięcia, powoduje to, że rzadziej mrugamy, a co za tym idzie rogówka jest gorzej nawilżona.

Osobnym tematem jest szkodliwość dla zdrowia. Wady CRT to szkodliwe promieniowanie (w ostatnich modelach groźne praktycznie jedynie, jeśli przebywamy w pobliżu tylnej ściany monitora), zaburzania pola elektrostatycznego (powoduje to osadzanie się kurzu, ale również w niewietrzonych powietrzeniach może prowadzić do podrażnienia rogówki, bo kurz zaczyna się osadzać na nas). Wadą LCD jest niższa częstotliwość odświeżania, na co niektóre osoby są wrażliwe.

[edit]

Byłbym zapomniał. Osobną rzeczą są kwestie estetyczne. Monitor LCD zajmuje mało miejsca i ładnie się prezentuje, ale za to monitor CRT oferuje lepszą jakość obrazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...